Клаудия Шейнбаум полага клетва като президент на Мексико
Клаудия Шейнбаум положи клетва във вторник като първата жена президент на Мексико, наследявайки страна, обхваната от гангстерско насилие и икономическа несигурност заради противоречивите реформи, приети от нейната мощна управляваща партия.
На виковете „Да живее Клаудия! Да живее Мексико!“ 62-годишният бивш кмет на град Мексико положи клетва и получи президентския пост в Конгреса на страната.
Шейнбаум каза на ликуващите законодатели, че за първи път "жените са пристигнали, за да оформят съдбата на нашата красива нация".
По-късно тя трябваше да присъства на тържество на централния площад в столицата Мексико като лидер на най-гъсто населената испаноговоряща страна в света, дом на 129 милиона души, която е имала 65 мъже президенти от обявяването независимост.
Привържениците ѝ започнаха да се събират от зори в деня на встъпването в длъжност, който властите обявиха за национален празник.
„Пристигнахме в пет сутринта“, каза Марта Рамирес, домакиня, която дойде с автобус от централния град Леон.
Една жена президент „разбира хората по-добре“, добави тя.
Едно високопоставено отсъствие на церемонията беше това на испанският крал Фелипе VI, когото Шейнбаум отказа да покани, обвинявайки го, че не е признал вредата, причинена от колонизацията.
В отговор Испания обяви, че ще бойкотира събитието, въпреки силните си икономически и исторически връзки с Мексико.
Популярният предшественик се пенсионира
Учен по образование, Шейнбаум спечели убедителна победа на изборите през юни с обещание да продължи програмата за леви реформи на предишния държавен глава Андрес Мануел Лопес Обрадор, който е неин близък съюзник.
Той напуска президентския дворец след шест години поради лимита за един мандат в страната, въпреки рейтинга на одобрение от около 70 процента, до голяма степен благодарение на политиката му, насочена към подпомагане на по-бедните мексиканци.
Той завещава на Шейнбаум лидерството на нация, в която убийства и отвличания се случват всеки ден, а свръхнасилствените наркокартели контролират огромни територии.
Спираловидното престъпно насилие, голяма част от което е свързано с трафик на наркотици и банди, доведе до убийството на над 450 000 души в Мексико от 2006 г. насам.
Въпреки че Шейнбаум обеща да се придържа към противоречивата стратегия на досегашния президент „прегръдки, а не куршуми“ – използване на социалната политика за изкореняване на престъпността, експертите очакват някои промени в нейния подход.
„Това ще бъде модифицирана версия на „прегръдките, а не на куршумите“, която ще зависи повече от интелигентността и следователно ще бъде по-ефективна при извършването на нещата“, каза професор Памела Стар, експерт по Мексико в Университета на Южна Калифорния.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.