Клаудия Шейнбаум полага клетва като президент на Мексико

Клаудия Шейнбаум полага клетва като президент на Мексико

Клаудия Шейнбаум положи клетва във вторник като първата жена президент на Мексико, наследявайки страна, обхваната от гангстерско насилие и икономическа несигурност заради противоречивите реформи, приети от нейната мощна управляваща партия.

На виковете „Да живее Клаудия! Да живее Мексико!“ 62-годишният бивш кмет на град Мексико положи клетва и получи президентския пост в Конгреса на страната.

Шейнбаум каза на ликуващите законодатели, че за първи път "жените са пристигнали, за да оформят съдбата на нашата красива нация".

По-късно тя трябваше да присъства на тържество на централния площад в столицата Мексико като лидер на най-гъсто населената испаноговоряща страна в света, дом на 129 милиона души, която е имала 65 мъже президенти от обявяването независимост.

Привържениците ѝ започнаха да се събират от зори в деня на встъпването в длъжност, който властите обявиха за национален празник.

„Пристигнахме в пет сутринта“, каза Марта Рамирес, домакиня, която дойде с автобус от централния град Леон.

Една жена президент „разбира хората по-добре“, добави тя.

Едно високопоставено отсъствие на церемонията беше това на испанският крал Фелипе VI, когото Шейнбаум отказа да покани, обвинявайки го, че не е признал вредата, причинена от колонизацията.

В отговор Испания обяви, че ще бойкотира събитието, въпреки силните си икономически и исторически връзки с Мексико.

Популярният предшественик се пенсионира

Учен по образование, Шейнбаум спечели убедителна победа на изборите през юни с обещание да продължи програмата за леви реформи на предишния държавен глава Андрес Мануел Лопес Обрадор, който е неин близък съюзник.

Той напуска президентския дворец след шест години поради лимита за един мандат в страната, въпреки рейтинга на одобрение от около 70 процента, до голяма степен благодарение на политиката му, насочена към подпомагане на по-бедните мексиканци.

Той завещава на Шейнбаум лидерството на нация, в която убийства и отвличания се случват всеки ден, а свръхнасилствените наркокартели контролират огромни територии.

Спираловидното престъпно насилие, голяма част от което е свързано с трафик на наркотици и банди, доведе до убийството на над 450 000 души в Мексико от 2006 г. насам.

Въпреки че Шейнбаум обеща да се придържа към противоречивата стратегия на досегашния президент „прегръдки, а не куршуми“ – използване на социалната политика за изкореняване на престъпността, експертите очакват някои промени в нейния подход.

„Това ще бъде модифицирана версия на „прегръдките, а не на куршумите“, която ще зависи повече от интелигентността и следователно ще бъде по-ефективна при извършването на нещата“, каза професор Памела Стар, експерт по Мексико в Университета на Южна Калифорния.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ