Краят на войната в Украйна не изглежда по-близо след срещата Путин-Си

Краят на войната в Украйна не изглежда по-близо след срещата Путин-Си

Мирният план на Китай за Украйна може да се използва като основа за прекратяване на войната. Това заяви руският президент Владимир Путин във вторник след среща с китайския държавен глава Си Дзинпин в Москва, предаде Би Би Си.

Той обаче подчерта, че планът може да бъде използван за тази цел само когато „на Запад и в Киев“ са готови на подобна стъпка.

Планът на Китай, публикуван миналия месец, не призовава изрично Русия да напусне Украйна. В рамките на 12 точки, той призовава за мирни преговори и зачитане на националния суверенитет, без конкретни предложения.

Украйна настоява Русия да се оттегли от нейната територия като условие за всякакви преговори, като за момента няма признаци, че Русия е готова да направи това.

Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън каза в понеделник, че призив за прекратяване на огъня преди Русия да се оттегли „ефективно би подкрепил ратифицирането на руското завоевание“.

 „Много разпоредби от китайския мирен план могат да бъдат взети като основа за уреждане на конфликта в Украйна, когато Западът и Киев са готови за това“, каза Путин на съвместна пресконференция след края на разговорите със Си.

По думите му обаче Русия все още не вижда такава „готовност“ от другата страна.

Застанал редом с руския лидер, Си каза, че неговото правителство подкрепя мира и диалога и че Китай е от „правилната страна на историята“.

Той отново заяви, че Китай има „безпристрастна позиция“ по отношение на конфликта в Украйна, опитвайки се да представи Пекин като потенциален миротворец.

Двамата обсъдиха също нарастващите търговски, енергийни и политически връзки между двете нации.

„Китай е водещият външнотърговски партньор на Русия“, каза президентът Путин, като обеща запази и дори да надмине „високото ниво“ на търговия, постигнато миналата година.

По-рано Си нарече Китай и Русия „велики съседни сили и всеобхватни стратегически партньори“.

Според руски държавни медии двамата лидери също са:

  • Подписали два съвместни документа - един, описващ подробно планове за икономическо сътрудничество, и един относно планове за задълбочаване на партньорството между Русия и Китай
  • Постигнали споразумение за планиран тръбопровод в Сибир за доставка на руски газ до Китай през Монголия
  • Постигнали съгласие, че ядрената война „никога не трябва да се отприщва“
  • Обсъдили своята загриженост относно новия пакт AUKUS - споразумение за отбрана между Австралия, Обединеното кралство и САЩ
  • Изразили загриженост относно нарастващото присъствие на НАТО в Азия по „военни въпроси и въпроси на сигурността“
  • Междувременно в западните страни нарастват опасенията, че Китай може да предостави военна подкрепа на Русия.

Говорейки в Брюксел, ръководителят на НАТО Йенс Столтенберг каза, че алиансът не е „видял никакви доказателства, че Китай доставя смъртоносни оръжия на Русия“, но добави, че има „признаци“, че Русия е поискала оръжия и че искането се разглежда в Пекин.

В съвместно изявление, публикувано от Китай и Русия след срещата между двамата лидери, се казва, че тясното партньорство между двете страни не представлява „военнополитически съюз“.

Отношенията „не представляват блок, нямат конфронтационен характер и не са насочени срещу трети страни“, поясняват те.

Путин също използва пресконференцията, за да обвини Запада в разполагането на оръжия с „ядрен компонент“ и каза, че Русия ще бъде „принудена да реагира“, ако Обединеното кралство изпрати снаряди, направени с обеднен уран, в Украйна.

Министерството на отбраната на Обединеното кралство заяви, че обедненият уран е „стандартен компонент“, който няма „нищо общо с ядрените оръжия“.

Визитата на Си в Русия дойде дни след като Международният наказателен съд издаде заповед за арест на президента Путин по обвинения във военни престъпления.

Паралелно на нея японският министър-председател Фумио Кишида отиде на визита в Киев, ставайки първия лидер на Япония, посетил страна във военен конфликт след Втората световна война.

Президентът Зеленски каза, че ще се присъедини към срещата на върха на Г-7 в Япония през май чрез видео връзка по покана на премиера Кишида.

Той каза на пресконференция във вторник следобед, че е помолил Китай също да се включи в преговорите, но чака отговор.

„Ние предложихме на Китай да стане партньор в прилагането на мирната формула“, каза той. „Каним ви на диалога, очакваме вашия отговор“, добави Зеленски.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ