Вашингтон: Си Дзинпин да накара Путин да спре военните престъпления в Украйна

Вашингтон: Си Дзинпин да накара Путин да спре военните престъпления в Украйна

Вашингтон: Си Дзинпин да накара Путин да спре военните престъпления в Украйна

Китайският президент Си Дзинпин трябва да притисне Владимир Путин да „спре военните престъпления“ в Украйна, призоваха от САЩ.

Двамата лидери ще се срещнат отново днес за официални разговори по време на първото посещение на Си в Москва след началото на инвазията на Русия в Украйна.

Говорителят на Съвета за национална сигурност на Белия дом призова Си да опита да убеди руския си колега да изтегли войските от Украйна.

Джон Кърби каза, че прекратяване на огъня няма да е достатъчно.

„Надяваме се, че президентът Си ще притисне президента Путин да спре да бомбардира украински градове, болници и училища, да спре военните престъпления и жестокости и да изтегли войските си“, каза той.

„Но ние сме загрижени, че вместо това Китай ще повтори призивите за прекратяване на огъня, което оставя руските сили на суверенната територия на Украйна. Всяко прекратяване на огъня, което не се отнася до премахването на руските сили от Украйна, ефективно би ратифицирало незаконните завоевания на Русия“, добави Кърби.

Путин заяви, че ще обсъди плана от 12 точки, предложен от Си за „уреждане на острата криза в Украйна“.

„Ние винаги сме отворени за преговорен процес“, каза Путин по време на вчерашната си среща със Си.

Китай публикува своя план за прекратяване на войната миналия месец - той включва „прекратяване на военните действия“ и възобновяване на мирните преговори.

В плана на Китай не се казва конкретно, че Русия трябва да се оттегли от Украйна – нещо, за което Украйна настоява като предварително условие за всякакви преговори.

Вместо това се говори за „зачитане на суверенитета на всички страни“, като се добавя, че „всички страни трябва да останат рационални и да проявяват сдържаност“ и „постепенно да деескалират ситуацията“.

Планът също така осъжда използването на „едностранни санкции" – точка, разглеждана като завоалирана критика към западните съюзници на Украйна.

В понеделник военен оркестър приветства Си в Москва в началото на тридневното посещение.  Путин отправи похвали към Китай за „спазването на принципите на справедливостта“ и настояването за „неделима сигурност за всяка страна“.

Той добави, че Китай е направил „огромен скок напред в развитието си“ през последните години, като добави: „Ние дори сме малко завистливи“

„Под вашето силно ръководство Русия направи големи крачки в своето проспериращо развитие. Уверен съм, че руският народ ще продължи да ви оказва твърда подкрепа“, каза пък Си на Путин.

Преди пристигането на Си, Путин написа в китайския вестник People's Daily, че двете нации няма да бъдат отслабени от „агресивната“ политика на САЩ.

Украинските лидери публично подчертават общата позиция, която имат с Китай – за зачитане на суверенитета и териториалната цялост, но частно те лобират за среща или телефонен разговор между президента Володимир Зеленски и Си.

Кърби също призова Си „да играе конструктивна роля“ в усилията за прекратяване на конфликта, като говори със Зеленски.

Страхът в Киев е, че подкрепата на Китай за Русия, в момента базирана на търговия, може да стане военна, потенциално включваща артилерийски снаряди.

Русия е източник на петрол за огромната икономика на Пекин и се възприема като партньор в противопоставянето на САЩ.

Посещението на Си в Москва идва дни след като Международният наказателен съд (МНС) издаде заповед за арест на руския президент по обвинения във военни престъпления. Това означава, че Путин технически може да бъде арестуван в 123 държави - въпреки че нито Китай, нито Русия са в този списък.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ