Лондон: Руски кибершпиони опиват да подкопаят британската демокрация

Лондон: Руски кибершпиони опиват да подкопаят британската демокрация

Лондон: Руски кибершпиони опиват да подкопаят британската демокрация

Обединеното кралство обвини Русия в провеждането на дългогодишна „кампания на злонамерена кибернетична дейност“ срещу политици, държавни служители и журналисти, насочена към подкопаване на британската демокрация, предаде Си Ен Би Си.

Британският национален център за киберсигурност (NSCS), който е отдел към Правителствения комуникационен щаб (GCHQ – разузнавателната агенция на страната), заяви в доклад, че руски шпиони са провеждали киберкампанията срещу високопоставени британски лица и организации поне от 2015 г. до тази година, като са опитали да повлияят на няколко ключови политически събития в Обединеното кралство.

Отговорната хакерска група беше идентифицирана като Star Blizzard, за която GCHQ каза, че „почти сигурно“ е част от шпионската агенция на Федералната служба за сигурност на Русия (ФСБ)

Министерството на външните работи на Русия не е отговорило веднага на искане на Си Ен Би Си за коментар по доклада.

В твърденията за злонамерена дейност са включени атаки срещу британски политици, включително чрез фишинг имейли, както и действия срещу университети, журналисти, органи от публичния сектор и неправителствени организации, „много от които играят ключова роля в демокрацията в Обединеното кралство“, се казва в доклада.

От NCSC също казват, че шпионската група е зад изтичането на документи за търговските преговори между САЩ и Обединеното кралство преди общите избори във Великобритания през 2019 г., както и документи от мозъчни тръстове в Обединеното кралство, чиято работа включваше защитата на демокрацията от дезинформация.

Външният министър на Обединеното кралство Дейвид Камерън определи опитите за намеса в политиката на Обединеното кралство като „напълно неприемливи“.

NCSC заяви, че констатациите разкриват част от „по-широк модел на киберактивност“, извършван от руското разузнаване по целия свят.

В отговор Обединеното кралство и международните съюзници, включително САЩ, Австралия, Канада и Нова Зеландия, издадоха нови насоки за киберсигурност в четвъртък, насочени към споделяне на технически подробности за това как хакерите извършват атаки и как целите могат да се защитят срещу тях. Те също така публикуваха нови насоки за хора, които са под по-висок риск да станат обект на кибератаки.

Докладът идва преди следващите общи избори в Обединеното кралство, които трябва да бъдат свикани преди януари 2025 г.

Досега доказателствата за пряка намеса на Кремъл в гласуването за Брекзит са неубедителни, въпреки че доклад от 2020 г. установи, че това се дължи отчасти на липсата на задълбочена оценка от страна на правителството на Обединеното кралство.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ