Макрон отива в Китай, докато Париж гори

Макрон отива в Китай, докато Париж гори

Макрон отива в Китай, докато Париж гори

Френският президент Еманюел Макрон ще замине за Китай следващата седмица на рядко по същността си посещение в издигащата се суперсила, търсейки баланс между собствените си глобални политически амбиции и опитите да овладее пенсионните протести у дома, пишат Майкъл Роуз и Джон Айриш за Ройтерс.

Френският лидер, чието решение да прокара противоречивата си пенсионна реформа без гласуване в парламента предизвика сблъсъци и насилие във френските градове, опитва да задържи натоварения си дипломатически график в релси.

Но сцените на горящи купчини боклук в Париж, които бяха излъчени по целия свят, вече принудиха Макрон да отмени държавно посещение на британския крал Чарлз Трети – срамно развитие, което не остана незабелязано в дипломатическите кръгове.

„Много е престижно нещо да бъдеш домакин на първото посещение в чужбина на краля на Обединеното кралство, това не се случва всеки ден. Ако не можеш да го осъществиш, това е проблем“, каза посланик на европейска страна пред Ройтерс.

„Ясно е, че това го отслабва“, каза друг дипломат от ЕС. „Трудно е да се измери въздействието, но има такова“, добави той.

Протестите, при които синдикатите ще организират 11-та общонационална стачка по време на престоя на Макрон в Пекин, идват в момент, когато френският президент се опитва да си върне лидерската роля в Европа.

Това не е убягнало на китайските наблюдатели.

„Протестите носят голям риск и Франция се нуждае от дипломатическо внимание, особено след като иска да играе ролята на лидер на Европа“, каза Уан Иуей, директор на Центъра за европейски изследвания към университета Ренмин в Китай.

Макрон също ще трябва да има предвид тактиката на Китай да играе на разделяй и владей, каза дипломат от незападна, който предположи, че Китай може да се опита да използва пътуването, за да отдалечи Франция от Съединените щати.

Червена линия за Русия

От своя страна Макрон иска да изпрати ясно предупреждение до своя колега Си Дзинпин, който беше приет в Кремъл от руския президент Владимир Путин по-рано този месец, че Европа няма да приеме предоставяне на оръжия на Русия от страна на Китай.

„Нашето послание ще бъде ясно: може да има изкушение да се сближите с Русия, но не прекрачвайте тази граница“, каза високопоставен френски дипломат.

Анализаторите отбелязват, че решението на Путин да разположи ядрени оръжия в Беларус може да даде възможност на Франция да накара Китай да се дистанцира от Русия по този въпрос, тъй като Пекин отдавна осъжда разпространението на ядрени оръжия.

„Франция е ядрена сила, тя трябва да използва тази карта“,  коментира Антоан Бондаз от базирания във Франция мозъчен тръст FRS.

Базиран в Брюксел дипломат обаче заяви, че мнозина в Европа се съмняват, че Макрон може да успее в заявената си по-рано цел да подтикне Китай да окаже натиск върху Москва за прекратяване на войната.

Френските дипломати омаловажават въздействието, което протестите у дома биха могли да имат върху доверието в Макрон в чужбина. Те посочват, че Си се е сблъскал с протести у дома в края на миналата година, когато на места недоволството от мерките срещу разпространението на COVID-19 прерасна в демонстрации. Протестите във Франция обаче са значително по-мащабни и по-ожесточени.

На фона на влошаващите се отношения между Вашингтон и Пекин, Европа опитва да си проправи собствен път.

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, която ще придружава Макрон в Пекин, каза, че блокът се стреми към „намаляване на риска“ в дипломатическо и икономическо отношение.

Анализатори казват, че влошаващите се отношения на Китай със САЩ дават на Европа малко повече влияние, като огромният единен пазар на ЕС става все по-важен за Китай.

Това може бъде доба възможност за Макрон, който тласна Европа да укрепи своята „стратегическа автономия“, но в същото време се надява Франция и останалата част от ЕС  да се възползват от повторното отваряне на китайската икономика след пандемията.

„Макрон може да изпрати послание, че Европа иска да се ангажира с Китай, но че ще бъде трудно, ако Китай продължи по пътя, по който върви в момента с Русия“, каза Ноа Баркин, анализатор от Rhodium Group.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ