Може ли позицията на Байдън за конфликта в Близкия изток да му струва мюсюлманските гласове през 2024?

Може ли позицията на Байдън за конфликта в Близкия изток да му струва мюсюлманските гласове през 2024?

Може ли позицията на Байдън за конфликта в Близкия изток да му струва мюсюлманските гласове през 2024?

Американски мюсюлмани и техните съюзници критикуват реакцията на президента Джо Байдън на войната между Израел и Хамас, като го молят да направи повече, за да предотврати хуманитарна криза в Газа. Ако Байдън не промени подхода си, рискува да загуби подкрепата им на изборите през 2024 г., пише Ройтерс.

Много американци от арабски произход са разстроени, че Байдън не настоява за каквото и да е прекратяване на огъня, въпреки че палестинци биват убити след израелски бомбардировка на Ивицата Газа, казват дузина академици, активисти, членове на общността и служители на администрацията.

Нарастващото им разочарование може да повлияе на кандидатурата на демократа Байдън за преизбиране, която според проучванията на общественото мнение вероятно ще доведе до реванш с републиканския фаворит - бившия президент Доналд Тръмп.

В силно оспорвания щат Мичиган американците от арабски произход представляват 5% от гласовете. В други ключови щати като Пенсилвания и Охайо те са между 1,7% и 2%, каза Джим Зогби, президент на Арабско-американския институт.

Байдън спечели Мичиган с 50,6% от гласовете през 2020 г., в сравнение с 47,8% за Тръмп, и Пенсилвания с 50,01% срещу 48,84% на Тръмп - разлика от по-малко от 81 000 гласа.

Американците от арабски произход и мюсюлмани е малко вероятно да подкрепят Тръмп, но може изобщо да не гласуват или да не дадат вота си за Байдън, твърдят някои активисти.

„Наистина мисля, че това ще му струва Мичиган“, каза Лайла Ел-Хадад, базирана в Мериленд социална активистка и автор от Газа.

Макар че осъждат атаките на „Хамас“ срещу Южен Израел от 7 октомври, при които бяха убити 1400 души, американците от арабски произход казват, че израелският отговор е непропорционален и провалът на Байдън да осъди бомбардировката кара мнозина да поставят под съмнение обещанието му за външна политика, базирана на защитата на правата на човека.

Във вторник представители на САЩ се присъединиха към Организацията на обединените нации и Канада в настояването за спиране на атаките на Израел срещу Газа, за да могат да бъдат доставени храна, вода и лекарства на палестинските цивилни.

Искания за промяна на политиката

Абдула Хамуд - първият американец от арабски произход, избран за кмет на Диърборн, Мичиган (където се намира най-голямата мюсюлманска общност на база глава от населението в САЩ), разкритикува провала на Байдън да осъди решението на Израел блокира достъпа на Газа до електроенергия, вода, храна и горива

„Нищо не можеше да ни подготви за пълното изтриване на нашите гласове и мълчанието от онези, които избрахме да ни защитават и представляват“, написа той в социалната мрежа X, известна доскоро като Twitter. „Членовете на нашите семейства, хванати в капан в Газа, бяха игнорирани, а нашите призиви за прекратяване на огъня бяха заглушени от барабаните на войната“, добави Хамуд.

Белият дом заяви, че Байдън и други служители на САЩ многократно са настоявали американците в Газа да бъдат освободени, а Байдън във вторник каза, че помощта, пристигаща там, „не е била достатъчно бърза“.

Линда Сарсур, бивш изпълнителен директор на Арабско-американската асоциация в Ню Йорк, каза пред стотици присъстващи на събитието на Съвета за американо-ислямски отношения (CAIR) в събота, че американците мюсюлмани трябва да правят политически дарения на база промяна в политиката.

Мнозина оказват натиск върху Байдън да накара Израел временно да спре атаките си срещу ивицата Газа, при които бяха убити хиляди палестинци.

Бомбардировките на Израел над Газа „сега са в сферата на геноцид, насочен към цялото палестинско население“, заявиха от Съвета за американо-ислямски отношения.

CAIR, най-голямата мюсюлманска група за граждански права в САЩ, добави, че правителствени служители ще бъдат „съучастници в етническото прочистване на Газа“, освен ако не се намесят.

Искането на Байдън за повече от 14 млрд. долара нова американска помощ за Израел също предизвиква критики.

„Ако погледнете неговата реторика, това е невероятно, а сега те се опитват да изпомпват милиарди и милиарди долари военно в Израел, с около 100 милиона долара хуманитарна помощ за палестинците“, каза Са'ед Атшан, палестински американски квакер, който преподава изследвания на мира и конфликта в колежа Swarthmore в Пенсилвания.

Дори бившият президент на САЩ Барак Обама, обикновено твърд поддръжник на политиките на Байдън, предложи някои ясни съвети в понеделник, призовавайки САЩ да да бъдат водещи в света „в ускоряването на критична помощ и доставки за все по-отчаяното население на Газа“.

Белият дом отговаря на критиците

Байдън е назначил повече американци от арабски произход и мюсюлмани на политически постове от всеки негов предшественик, както и първите двама мюсюлмански федерални съдии, но това многообразие не е повлияло на политиката на президента, самоопределящ се като „ционист“

Някои назначени арабски американци и мюсюлмани се страхуват от ответна реакция и репресии и се тревожат за членовете на семействата си в региона, каза служител на Белия дом, който е от арабски произход.

Белият дом заяви, че е запознат и отговаря на критиките към своите политики, като се срещна с представители на администрацията и членове на общността, подчертавайки усилията на Байдън публично и зад кулисите да гарантира, че помощта достига до Газа. Байдън също изнесе решителни речи, откакто встъпи в длъжност относно необходимостта да се изправи срещу ислямофобията и омразата от всякакъв вид, отбелязват от Белия дом.

Началникът на кабинета на Байдън Джеф Зиентс и съветникът Анита Дън се срещат със служители и членове на общността и призовават секретарите на кабинета да направят същото.

Съветникът по националната сигурност Джейк Съливан и неговият главен заместник Джон Файнър се срещнаха с лидери на арабска и мюсюлманска американска общност на 13 октомври, а служители на Белия дом приеха 30 палестински младежи от палестински произход в петък.

Държавният секретар Антъни Блинкен призна личните трудности, пред които са изправени някои служители в писмо от четвъртък и се срещна в понеделник с лидери на палестинска и арабска американска общност и еврейски американски групи.

Един 11-годишен ветеран от Държавния департамент – Джош Пол, напусна работата си миналата седмица. Той написа в публикация в LinkedIn, че е взел решението, след като висши служители от администрацията са отказали да отговорят на опасенията му относно „сляпото изпращане на смъртоносни оръжия към Израел, докато хората в Газа са изправени пред унищожение“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ