Newsweek: Контраатаката в Украйна не върви по план (и вината е на НАТО)

Newsweek: Контраатаката в Украйна не върви по план (и вината е на НАТО)

Володомир Зеленски може и да е посрещан с отворени обятия в западните столици, но самият той казва, че бавният напредък на контраофанзивата на Киев показва, че реалността на войната не е холивудски филм.

Бързината на украинските успехи миналата година северно от Киев скоро след пълномащабното нахлуване на Русия, а след това през септември в Херсонска и Харковска област, породи очаквания, че поредната мобилизация на силите може да възвърне подобна част от окупираната от Русия територия, пише сп. Newsweek.

Оборудването на съюзниците, включително HIMARS (High Mobility Artillery Rocket Systems), танковете Challenger 2 и бойните машини на пехотата Bradley, допринесе за очакването какво може да се случи, когато контраофанзивата най-накрая започне около 4 юни, припомня изданието.

За разлика от миналогодишния напредък, при който Украйна заяви, че е освободила 4600 кв. км между 6 септември и 2 октомври, при настъплението, започнало преди повече от седем седмици, според Киев са отвоювани около 80 кв. км и осем селища.

Въпреки че има многобройни причини за тази относителна липса на успех, включително силата на руската отбрана, някои експерти посочват по-малко очевидно обяснение: НАТО. Според тях алиансът е прокарал произволен краен срок за контраатаката, а след това не е успял да подготви напълно украинските сили за нейното провеждане, посочва Newsweek.

"Справедливо е да се каже, че за Украйна нещата не вървят толкова гладко, колкото им се иска", казва пред Newsweek Глен Грант, военен анализатор, който е съветвал украинските въоръжени сили.

"Но това е процес на учене, като си спомним колко малко от тях някога са участвали в нападение, а когато атакуваш, в окопа няма скривалище", допълва той

Москва окупира 17% от украинската територия - факт, който харвардският професор Греъм Алисън споменава във "Вашингтон пост", където пише, че сегашните темпове на напредък означават, че на Киев ще са му необходими още 16 години, за да си върне цялата територия, посочва още Newsweek.

Изданието припомня, че предишните офанзиви на Украйна бяха успешни миналата година, когато се сблъскаха с руските сили, които бяха слабо разпръснати и се бореха с логистични и командни трудности. Сега Украйна настъпва срещу добре подготвена руска отбрана, подчертава то.

Новите оръжия на Киев, доставени от Запада, се сблъскват с долини от окопи, изкопани от руснаците по протежение на 600-километровата фронтова линия. Те включват минни полета, противотанкови ровове и "драконови зъби" - бетонни късове с квадратно-пирамидална форма, използвани за спиране на военни превозни средства.

На 8 юни украинските сили попаднаха в минно поле по време на атака близо до Мала Томачка на Запорожкия фронт, а проруските блогъри се надпреварваха да публикуват снимки на унищожени превозни средства, включително танкове "Леопард" и машини "Брадли".

Контраофанзивата обаче се забавя, като украинските войски напредват само на пет от общо 60-те мили, които са им необходими, за да достигнат морето на юг и да разделят руските сили на две. Така че украинските успехи са по-скоро постепенни, отколкото впечатляващи, обобщава изданието.

"Последните успехи на Украйна са забележителни, като се имат предвид масивните отбранителни мерки на Русия", казва пред Newsweek Джей Трюсдейл, бивш американски дипломат и главен изпълнителен директор на Veracity Worldwide, консултантска компания за геополитически рискове.

"Украйна все още трябва да компенсира липсата на въздушно превъзходство и боеприпаси, които са основни компоненти на една успешна офанзива, особено като се има предвид по-високата скорост на руския огън."

Войната в Персийския залив през 1991 г. започна с 42-дневна въздушна кампания, преди да започнат наземните операции, а в инвазията в Ирак през 2003 г. участваха над 1800 бойни и спомагателни самолета. Украйна не разполага с такова въздушно предимство. Въпреки това, вярва Трюсдейл, съюзниците на Киев са "оптимисти", че Украйна може да постигне успехи, макар и изправена пред неотложни срокове за демонстриране на успех, ограничения, наложени от настъпващата зима и политическите цикли на западните си поддръжници, допълва Newsweek.

На 23 юни американски служител заяви пред CNN, че офанзивата "не отговаря на очакванията" на нито един от трите фронта. Самият Зеленски призна, че настъплението е било "по-бавно от желаното".

Но светът наблюдава как нарастват опасенията, че Украйна взема военни решения заради западния график с идеята да има видими резултати преди срещата на върха на НАТО, която се проведе по-рано този месец във Вилнюс.

"Времето на лятната акция се определяше от произволни срокове на НАТО, а не на Украйна", казва военният анализатор Алън Ор пред Newsweek. Според Ор принуждаването на украинските сили да преминат от партизанска отбрана към конвенционално нападение в рамките на шест месеца "винаги е било твърде голямо изискване". Също така според него НАТО нито е осигурила адекватни ресурси за Украйна, нито е дала на Киев достатъчно време да овладее оборудването, което му е предоставила. Липсата на изтребители от четвърто поколение, ограничените количества HIMARS и закъснялото пристигане на бронетехниката допринесоха за неспособността да бъдат пробити добре подготвените руски отбранителни линии, казва той.

"Цялата офанзива беше подкрепена от предположението, че руската линия ще се срине под натиска на западащия морал - това не се случи", каза Ор. "В действителност руснаците се адаптираха по-бързо, отколкото украинците бяха обучени", смята той.

"Контраофанзивата беше случай на едноспектърна война, прибързан едноизмерен натиск срещу нефланкируема отбранителна линия, което доведе до големи жертви и ниска възвръщаемост", добавя Алън Ор.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ