Новият президент на Южна Корея обеща да възроди демокрацията

Новият президент на Южна Корея обеща да възроди демокрацията

Новият либерален президент на Южна Корея И Дже-мьон обеща да възроди демокрацията в страната, която бе на ръба на унижение, причинено от опита за налагане на военно положение, както и да съживи икономика, обсадена от глобален протекционизъм, който заплашва самото ѝ съществуване, предаде Ройтерс.

Решителната победа на И Дже-мьон на предсрочните избори във вторник ще доведе до коренна промяна в четвъртата по големина икономика в Азия, след като негативната реакция срещу неуспешния опит за налагане на военно положение свали бившия президент Юн Сок Йол от власт само три години след началото на проблемния му президентски мандат.

И Дже-мьон е изправен пред ситуация, която може да бъде определена като най-обезсърчителния набор от предизвикателства за южнокорейски лидер от близо три десетилетия, вариращи от обединяване на страна, дълбоко разделена от опита за военно положение, до справяне с непредсказуемите протекционистки действия на Съединените щати – основен търговски партньор и съюзник в областта на сигурността.

„Правителството на И Дже-мьон ще бъде прагматично, пропазарно правителство“, каза той, след като положи клетва в Националното събрание – мястото, където преди шест месеца прескочи стената по периметъра, за да влезе в залата и да гласува против указа за налагане на военно положение.

Той обеща дерегулация, за да стимулира иновациите и растежа в бизнеса, и обеща да възобнови диалога със Северна Корея, като същевременно поддържа силен съюз за сигурност със Съединените щати и внася баланс в дипломацията.

По-добре е да спечелиш без бой, отколкото да спечелиш в бой, а мирът без нужда от бой е най-добрата сигурност“, коментира той по отношение на често обтегнатите връзки на страната със Северна Корея.

Лий беше официално потвърден по-рано за президент от Националната избирателна комисия и веднага пое правомощията на президент и главнокомандващ, разговаряйки с висшия военен лидер, за да получи доклад за отбранителната си позиция.

След преброяване на всички бюлетини, И Дже-мьон спечели 49,42% от близо 35-те милиона подадени гласа, докато консервативният му съперник Ким Мун-су получи подкрепа от 41,15% от гласувалите. В страната бе регистрирана най-високата избирателна активност на президентски избори от 1997 г. насам, показват официални данни.

И Дже-мьон заяви, че ще се справи с неотложните икономически предизвикателства, пред които е изправена страната, в първия ден от встъпването си в длъжност, като се съсредоточи върху проблемите с разходите за живот, засягащи семействата със средни и ниски доходи, и трудностите пред собствениците на малък бизнес.

Южнокорейските акции се покачиха в сряда сутринта, като бенчмаркът KOSPI се покачи с повече от 2% до най-високото си ниво от 10 месеца. Финансовият сектор поведе покачването поради очакванията за пазарна реформа от И Дже-мьон. Акциите на компаниите за възобновяема енергия също се повишиха.

„Сделка с Тръмп“

Правителството под ръководството на временно изпълняващ длъжността президент постигна малък напредък в опитите си да смекчи смазващите тарифи, обявени от президента на САЩ Доналд Тръмп, които ще засегнат някои от основните индустрии на страната, включително автомобилната и стоманодобивната промишленост.

„Президентът И Дже-мьон ще се окаже с малко или никакво свободно време, преди да се заеме с най-важната задача от ранното си президентство: постигането на сделка с Тръмп“, коментира базираният във Вашингтон Център за стратегически и международни изследвания.

Държавният секретар на САЩ Марко Рубио поздрави И Дже-мьон за изборната му победа и заяви, че страните „споделят желязна ангажираност“ към своя съюз, основан на споделени ценности и дълбоки икономически връзки.

Той също така каза, че страните „модернизират Алианса, за да отговорят на изискванията на днешната стратегическа среда и да се справят с новите икономически предизвикателства“.

Белият дом заяви, че избирането на И Дже-мьон е било „свободно и честно“, но Съединените щати остават загрижени и се противопоставят на китайската намеса и влияние в демокрациите по света, според служител на Белия дом.

И Дже-мьон представи по-помирителни планове за връзки с Китай и Северна Корея, като по-специално открои значението на Китай като основен търговски партньор, като същевременно посочи нежелание да заеме твърда позиция по отношение на напрежението в сигурността в Тайванския проток.

Въпреки това И Дже-мьон обеща да продължи ангажимента на Юн с Япония и заяви, че съюзът със Съединените щати е гръбнакът на глобалната дипломация на Южна Корея.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 17 юли. Имен ден празнуват Марин, Марина
Футболен клуб Барселона ще получи 44 милиона евро от държава, която е сред петте най-бедни в света
Германия отхвърли предложения от Европейската комисия бюджет на ЕС от 2 трилиона евро
Обещание пред президента: Coca-Cola ще промени формулата си за американския пазар
Времето: Студен атмосферен фронт носи захлаждане и валежи
Какво ще се случи, ако Тръмп уволни председателя на Федералния резерв?
Тръмп нарече "слабаци" свои съпартийци, които поставят въпроси по случая "Епстийн"
Франция обмисля премахване на два официални празника, за да спести пари