Причините, които могат да направят Тръмп или Харис следващия президент на САЩ

Причините, които могат да направят Тръмп или Харис следващия президент на САЩ

Ден преди изборите за президент в САЩ надпреварата за Белия дом изглежда е в задънена улица - както на национално ниво, така и във всички важни колебаещи се щати.

Проучванията показват толкова близки резултати, че всички прогнози за това дали кандидатът на Републиканската партия Доналд Тръмп или кандидатът на Демократическата партия Камала Харис ще спечели вота са в са в границите на статистическата грешка

Има убедителни доводи защо всеки може да има предимство, когато става въпрос за изграждане на коалиция от гласоподаватели на правилните места и гарантирането на това, че те в действителност ще дадат гласа си в изборния ден.

От Би Би Си са направили списък с няколко причини в подкрепа на кандидатурите на Тръмп и Харис.

Тръмп може да спечели, защото…

1. Той не е на власт

Икономиката е проблем номер едно за гласоподавателите и макар че безработицата е ниска, а фондовият пазар процъфтява, повечето американци казват, че изпитват затруднения с по-високите цени всеки ден.

Инфлацията достигна нива, невиждани от 70-те години на миналия век след пандемията, давайки възможност на Тръмп да попита: „По-добре ли сте сега, отколкото преди четири години?“.

През 2024 г. гласоподавателите по света на няколко пъти свалиха управляващите, отчасти поради високите разходи за живот след пандемията. Избирателите в САЩ също изглеждат гладни за промяна.

Само една четвърт от американците казват, че са доволни от посоката, в която върви страната, а две трети смятат, че перспективата пред икономиката е лоша.

Харис опита да се представи като кандидат на промяната, но като вицепрезидент трудно може да се дистанцира от непопулярния Джо Байдън.

2. Той изглежда имунизиран срещу въздействието на лоши новини

Въпреки последиците от щурма на 6 януари 2021 г. срещу Капитолия на САЩ, поредица от обвинения и безпрецедентна присъда, подкрепата на Тръмп остава стабилна през цялата година на ниво от 40% или повече.

Докато демократите и консерваторите от движението „Никога не Тръмп“ казват, че той не е годен за длъжност, повечето републиканци са съгласни, когато Тръмп казва, че е жертва на политически лов на вещици.

Тъй като и двете страни са толкова вкопани в позициите, той просто трябва да спечели достатъчно от малката част от избирателите, които все още не са взели окончателно решение за вота във вторник.

3. Неговите предупреждения за нелегалната имиграция намират публика

Отвъд състоянието на икономиката, изборите често се решават от въпрос с емоционален заряд.

Демократите ще се надяват, че това е темата за правото на аборт, докато Тръмп залага на имиграция.

След като преминаванията на границата достигнаха рекордни нива при Байдън и напливът засегна щати, далеч от границата, проучванията показват, че избирателите вярват повече на Тръмп по отношение на имиграцията, както и че той има  много по-голяма подкрепа с латиноамериканците, отколкото на предишни избори.

4. Много повече хора нямат висше образование, отколкото имат

Призивът на Тръмп към избирателите, които се чувстват забравени и изоставени, трансформира политиката на САЩ, като превърна традиционните електорални кръгове на демократите, като например профсъюзните работници, в републиканци и превърна защитата на американската индустрия чрез мита почти в норма.

Ако той увеличи избирателната активност в селските и крайградските части на колебаещите се щати, това може да компенсира загубата на умерени републиканци с висше образование.

5. Той се възприема като силен човек в нестабилен свят

Недоброжелателите на Тръмп казват, че той подкопава съюзите на Америка, като се подчинява на авторитарни лидери.

Бившият президент обаче вижда своята непредсказуемост като сила и посочва, че по времето, когато той е бил в Белия дом, не са започнали големи войни.

Много американци са ядосани по различни причини на това, че САЩ изпращат милиарди в Украйна и Израел, и смятат, че Америка е по-слаба при Байдън.

Мнозинството от гласоподавателите, особено мъжете, които Тръмп таргетира чрез подкасти като този на Джо Роугън, виждат Тръмп като по-силен лидер от Харис.

Харис може да спечели, защото...

1. Тя не е Тръмп

Въпреки предимствата на Тръмп, той остава дълбоко поляризираща фигура.

През 2020 г. той спечели рекорден брой гласове за републикански кандидат, но претърпя поражение, защото още седем милиона американци подкрепиха Байдън.

Този път Харис засилва фактора страх от завръщането на Тръмп. Тя го нарече „фашист“ и заплаха за демокрацията, като същевременно обеща да загърби „драмата и конфликта“.

Проучване на Ройтерс/Ипсос през юли показа, че четирима от всеки пет американци смятат, че страната излиза извън контрол. Харис ще се надява избирателите - особено умерените републиканци и независимите, да я възприемат като кандидат за стабилност.

2. Тя не е Байдън

Демократите бяха изправени пред почти сигурно поражение в момента, в който Байдън отпадна от надпреварата. Обединена в желанието си да победи Тръмп, партията бързо се консолидира около Харис. С впечатляваща скорост тя предаде по-насочено към бъдещето послание, което развълнува избирателната база.

Макар че републиканците я обвързаха с по-непопулярните политики на Байдън, Харис направи нерелевантни някои от техните линии на атака, специфични за Байдън.

На първо място, разбира се, е въпроса с възрастта – анкетите постоянно показваха, че гласоподавателите имаха истински притеснения относно годността на Байдън за поста. Сега надпреварата се преобърна и Тръмп е този, който може да стане най-възрастният действащ президент.

3. Тя защитава правата на жените

Това са първите президентски избори, откакто Върховният съд на САЩ отмени решението по делото „Роу срещу Уейд“ и съответно конституционното право на аборт.

Гласоподавателите, загрижени за защитата на правата на жените, подкрепят изключително много Харис. Видяхме на миналите избори – особено междинните през 2022 г., че въпросът може да стимулира избирателната активност и да има реално въздействие върху резултата.

Този път 10 щата, включително щата Аризона, ще имат инициативи за гласуване, питащи избирателите как трябва да се регулират абортите. Това може да увеличи избирателната активност в полза на Харис.

Историческият характер на кандидатурата ѝ да стане първата жена президент може също да засили нейната значителна преднина сред жените избиратели.

4. Нейните избиратели са по-склонни да отиват до урните

Групите, сред които Харис има повече подкрепа, като хората с висше образование и по-възрастните, е по-вероятно да гласуват.

Демократите в крайна сметка се представят по-добре в групите с висока активност, докато Тръмп постигна силни резултати среди групи с относително ниска активност като млади мъже и хора без висше образование.

Тръмп, например, има огромна преднина сред тези, които са били регистрирани, но не са гласували през 2020 г., според проучване на „Ню Йорк Таймс“/Сиена.

Ключов въпрос е дали тези избиратели ще се появят утре.

5. Тя събра, а и похарчи, повече пари

Не е тайна, че американските избори са скъпи и тези през 2024 г. са напът да станат най-скъпите в историята.

Но що се отнася до разходите - Харис е на върха. Тя е събрала повече дарения, откакто стана кандидат през юли, отколкото Тръмп за целия период от януари 2023 г. насам, според скорошен анализ на Financial Times, в който също се отбелязва, че нейната кампания е похарчила над два пъти повече за реклама.

Това може да изиграе роля в изключително напрегната надпревара, която в крайна сметка ще бъде решена от гласоподавателите в колебаещите се щати, които в момента са бомбардирани от политически реклами.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ