Протести и сблъсъци в Аржентина, след като Сенатът прие икономическата реформа на президента Милей
Сенатът на Аржентина прие широкообхватния законопроект за икономическа реформа на президента Хавиер Милей, осигурявайки условна законодателна победа на десния лидер, докато протестиращи се сблъскаха с полицията за борба с безредиците, пише Си Ен Би Си.
Законодателите в горната камара на Аржентина в сряда гласуваха с 37 срещу 36 гласа за одобряване на законопроекта след дълъг дебат, като вицепрезидентът и ръководител на Сената Виктория Виляруел даде решаващия вот в полза на икономическите мерки на МИлей.
Законопроектът, който първоначално беше подкрепен от долната камара през април, сега ще бъде проучен точка по точка, преди да бъде напълно одобрен днес.
Законопроектът е в основата на плана на Милей да съживи засегнатата от кризата икономика на страната. Наред с други въпроси, законопроектът има за цел да приватизира някои от държавните предприятия в страната, да предостави щедра схема за стимулиране на чуждестранните инвеститори и да намали трудовите права.
Снимки показват, че служители на полицията за борба с безредиците са използвали водни оръдия, за да разпръснат протестиращите, а кола е била запалена по време на демонстрациите.
„Буенос Айрес Таймс“ съобщи, че докато много от протестиращите са демонстрирали мирно. Полицията за борба с безредиците е използвала сълзотворен газ и най-малко 18 души са били арестувани.
„Днес има две Аржентини“, каза вицепрезидентът на Аржентина, според Ройтерс.
„Една насилствена Аржентина, която подпалва кола, хвърля камъни и обсъжда упражняването на демокрацията, и друга Аржентина с работници, чакащи с голяма болка и жертви промяната, за която са гласували“, каза Виляруел.
Левите политически партии и профсъюзите са остро против икономическата програма на Милей.
В началото на май правителството на Милей се сблъска с втората си обща стачка за по-малко от шест месеца, като работниците в цялата страна бяха разгневени от предложените мерки за икономии и от дълбоката икономическа криза.
Либертарианският лидер, който спечели президентския балотаж в края на миналата година, каза, че няма алтернатива на така наречената му „шокова терапия“.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.