Проучване: Европейските избори през 2024 г. са изложени на риск от изкуствен интелект

Проучване: Европейските избори  през 2024 г. са изложени на риск от изкуствен интелект

Проучване: Европейските избори през 2024 г. са изложени на риск от изкуствен интелект

Изборите в Европейския съюз( ЕС) през 2024 г. са изложени на риск от чатботове с изкуствен интелект и дълбоко фалшиви изображения и видеоклипове. Това обяви агенцията за киберсигурност на блока ENISA, цитирана от Politico.

Наблюдава се рязко увеличение на чатботовете с изкуствен интелект, deep fake и други подобни технологии, заяви агенцията в годишния си доклад Threat Landscape, който картографира заплахите за киберсигурността в Европа. Правителствата и частният сектор, и по-специално медиите, трябва да бъдат в повишена готовност преди изборите за Европейски парламент през следващата година, за да откриват, развенчават и се борят с дезинформацията, генерирана от изкуствен интелект (ИИ) в интернет, се казва в доклада на ENISA.

"Доверието в изборния процес в ЕС ще зависи в решаваща степен от способността ни да разчитаме на киберсигурни инфраструктури и на целостта и наличността на информацията", заяви изпълнителният директор на агенцията Юхан Лепасаар. 

Сред демократичните държави, в които ще се проведат избори през следващите 16 месеца, са Съединените щати, за Европейски парламент, Обединеното кралство, Нидерландия и евентуално Украйна. Тези, които работят за запазване на честността на изборите, наблюдават с тревога появата на генеративния ИИ като начин за разпалване на и без това силно поляризираните политически дебати, заплахите за чуждо влияние и фалшивите новини.

Европейската агенция за киберсигурност заяви, че е установила три начина, по които хакерите злоупотребяват с изкуствен интелект, за да мамят хората, включително използването на технологията за изработване на убедителни фишинг имейли и съобщения, които приличат на легитимни източници, създаване на дълбоки фалшификати на гласове и използване на ИИ за извличане на данни за злонамерени цели.

Опасенията от разпространението на дезинформация, генерирана от изкуствен интелект, се засилиха в цяла Европа. Такива дълбоки фалшификати и друго съдържание се появиха в предизборните кампании в Полша и Словакия през последните седмици. Лидерът на опозицията в Обединеното кралство Киър Стармър беше обект на нападение този месец с аудиоклип, за който се твърди, че показва как той ругае служителите си, който се разпространи като вирус - но се оказа фалшив, припомня Politco.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ