Саудитска Арабия и ОАЕ лобират пред Европа за възстановяване на отношенията с Асад

Саудитска Арабия и ОАЕ лобират пред Европа за възстановяване на отношенията с Асад

Саудитска Арабия и ОАЕ лобират пред Европа за възстановяване на отношенията с Асад

Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства лобират пред съюзници в Европа за възстановяване на дипломатическите връзки с правителството на Сирия и облекчаване на санкциите, твърдят запознати източници, цитирани от Блумбърг.

Натискът следва реинтеграцията на президента Башар Асад и неговата Сирия в Арабската лига през май – триумф за лидера, който е подложен на тежки американски и европейски санкции по обвинения за зверства, извършени от неговите сили по време на гражданската война в Сирия.

Служители на Саудитска Арабия и ОАЕ са лобирали пред колеги от Европейския съюз на различни нива в продължение на месеци, твърдят източниците. Според служителите дипломатическите ходове за прекратяване на 12-годишния конфликт са безполезни, освен ако санкциите не бъдат облекчени, за да се помогне за съживяването на рухналата икономика на Сирия, добавят източниците.

Длъжностните лица също така казват, че икономическото възстановяване може да привлече милиони сирийски бежанци обратно в родината им, облекчавайки натиска върху съседни страни като Ливан и Йордания. Това противоречи на проучвания на ООН, според които малко бежанци искат да се върнат в Сирия.

Саудитският престолонаследник принц Мохамед бин Салман е във Франция и трябва да се срещне с президента Еманюел Макрон в петък. Въпреки че не е ясно дали Сирия ще бъде част от техните дискусии, френското президентство каза, че ще говорят за близкоизточни и международни теми.

Легитимиране на Асад

Ключови държави от ЕС, включително Франция и Германия, изключиха възможността за възстановяване на връзките със Сирия, заявявайки, че това няма адресира причините за войната и ще възнагради режим, обвинен в избиването на собствения си народ.

„Нека бъда ясен, не са налице условията, за да може ЕС да промени политиката си по отношение на Сирия“, каза върховният представител на Европейския съюз за обща външна политика и сигурност Жозеп Борел по време на донорска конференция за Сирия в Брюксел в четвъртък.

Той добави, че всяка промяна ще зависи от това дали Асад ще осъществи политически реформи и ще спазва резолюциите на ООН.

Тази позиция се подкрепя от САЩ. В сряда Вашингтон заяви, че подкрепя решението на Нидерндия и Канада да започнат съдебно производство в Международния съд срещу сирийското правителство.

„Злоупотребите са добре документирани и режимът на Асад трябва да понесе отговорност за тях“, каза Държавният департамент на САЩ.

При войната в Сирия загинаха най-малко 500 000 души, а половината от предвоенното население на страната от 23 млн. души бе разселено.

Геополитически размествания

Този дипломатичен тласък е част от поредица от събития, които промениха динамиката на властта в Близкия изток през последните месеци, тъй като Саудитска Арабия все по-дейна във външната си политика. Кралството възстанови отношенията си с големия си враг Иран с помощта на китайското посредничество и работи за прекратяване на конфликта в Йемен.

Преди повече от десетилетие Саудитска Арабия и ОАЕ се присъединиха към коалиция от регионални и западни държави, подкрепящи бунтовници и опозиционни групи, опитващи се да свалят Асад.

Позицията им се промени през последните няколко години, когато той консолидира властта си, до голяма степен благодарение на военната помощ от Русия и Иран.

ОАЕ отвори отново посолството си в Дамаск през 2018 г., докато Рияд възстанови отношенията си със Сирия тази година.

Една от причините за новия подход на Саудитска Арабия е да убеди Асад да ограничи контрабандата на каптагон –  комбинация от амфетамин и теофилин, която набира популярност в Персийския залив. Сирийските групировки са увеличили производството и износа на амфетамин, осигурявайки поток от твърда валута в правителствените хазни.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ