Сенатът на САЩ прие „големия, красив“ закон на Тръмп

Сенатът на САЩ прие „големия, красив“ закон на Тръмп

След продължили повече от 24 часа дебати републиканците в Сената на САЩ приеха мегазаконопроекта на Доналд Тръмп за данъците и разходите, което означава, че предложеното законодателство е преодоляло една от ключовите си пречки, пише Би Би Си.

Законопроектът, станал известен като „големия, красив“ закон на Тръмп беше приет с 51 на 50 гласа в окончателното гласуване, като решаващият глас бе на вицепрезидента Джей Ди Ванс.

Сега законопроектът се връща в Камарата на представителите, където все още се сблъсква с по-голяма опозиция. По-ранна версия беше одобрена от републиканците в Камарата на представителите с разлика от един глас.

Тръмп беше дал на контролирания от републиканците Конгрес краен срок до 4 юли да му изпрати окончателната версия на законопроекта, който да бъде подписан.

„Законопроектът с измененията е приет“, каза Ванс във вторник следобед – момент, който беше посрещнат с аплодисменти сред републиканците в Сената, докато демократите седнаха на местата си и поклатиха глави в неодобрение.

Споровете относно дефицита, социалните програми и нивата на разходите създадоха предизвикателства за републиканците, забавяйки напредъка и карайки Тръмп да признае, че ще бъде „много трудно“ да спази крайния си срок за приемане на законопроекта.

Въпреки усилията за активизиране на партията, лидерът на мнозинството в Сената Джон Тун загуби трима републиканци - Сюзън Колинс от Мейн, Том Тилис от Северна Каролина и Ранд Пол от Кентъки - при тесния вот. Колинс, Тилис и Пол се присъединиха към всички демократи, гласувайки против законопроекта.

След дни на преговори, републиканските лидери най-накрая успяха да си осигурят подкрепата на сенаторката от Аляска Лиса Мърковски, която се въздържаше от подкрепа поради опасения от въздействието на съкращенията на Medicaid в нейния щат.

Мърковски все още изглеждаше недоволна от законопроекта, дори след като гласуваше в негова подкрепа, описвайки процеса като „прибързан“ и с „изкуствен график“.

Подкрепата на Мърковски доведе до окончателното гласуване в Сената с резултат 50-50 и накара Ванс да се намеси, за да даде своя решителен вот.

По време на посещение в център за задържане на мигранти във Флорида, Тръмп отпразнува приемането на законопроекта. „Това е страхотен законопроект“, каза той. „Има по нещо за всеки.“

Законодателството, считано за крайъгълен камък на програмата на Тръмп за втория му мандат, ще доведе до постоянни големи данъчни облекчения, които бяха временно въведени, когато той за първи път беше на поста.

За да компенсират очакваната загуба на приходи, републиканците се стремят да намалят разходите в широк спектър от програми, включително хранителни субсидии и здравеопазване за американците с по-ниски доходи.

Гласуването се проведе във вторник следобед, с което завърши бурна сесия на гласуване в Конгреса.

Демократите поставиха процедурни пречки срещу законопроекта, за да забавят приемането му.

Това включваше изискване от служителите на Сената да прочетат на глас всичките 940 страници на законопроекта и стартиране на дълъг процес на дебат по предложените изменения.

Сега е ред на републиканците в Камарата на представителите да одобрят промените, направени от Сената, преди президентът да може да подпише законопроекта.

Но съдбата му остава несигурна, тъй като е бил оспорван от различни ъгли и републиканците могат да си позволят да загубят само три гласа.

Група фискални консервативни ястреби изразиха недоволството си от мащаба, с който предложението на Сената може да увеличи националния дефицит на САЩ - разликата между това, което правителството харчи, и това, което събира като приходи всяка година.

Междувременно други републиканци в Камарата на представителите са загрижени, че законодателството на Сената ще доведе до по-големи съкращения на здравноосигурителната програма Medicaid за американците с по-ниски доходи, отколкото бяха одобрили.

Сред другите критици на плановете е технологичният милиардер Илон Мъск, който помогна на Тръмп да се върне в Белия дом миналата година и служи като негов „цар“ за намаляване на разходите.

Мъск сега активно работи, за да провали шансовете за оцеляване на подписания от Тръмп законопроект и заплаши да създаде нова политическа партия, ако законопроектът бъде одобрен от Конгреса.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ