Сенатът одобри най-голямата инвестиция в борбата с климатичните промени в историята на САЩ

Сенатът одобри най-голямата инвестиция в борбата с климатичните промени в историята на САЩ

Сенатът одобри най-голямата инвестиция в борбата с климатичните промени в историята на САЩ

Демократите най-накрая имат повод за радост, след като Сенатът на САЩ одобри ключова част от вътрешнополитическата програма на Джо Байдън, пише Би Би Си.

Сенатът одобри т.нар „Закон за намаляване на инфлацията““, който предвижда 369 млрд. долара за а действия в областта на климата – най-голямата инвестиция в сферата в историята на САЩ.

Законопроектът, който е продукт на 18 месеца на интензивни преговори, сега ще бъде изпратен до контролираната от демократите Камара на представителите., където може да бъде приет още тази седмица.

Авторите му казват, че ще той ще позволи на САЩ да намалят въглеродните си емисии 40% до 2030 г.

Законопроектът включва и повишаване на корпоративните данъци, включително 15% минимален данък за големите корпорации, и намаляване на разходите за здравеопазване като част от пакет, надхвърлящ 700 млрд. долара.

Демократите преговаряха помежду си в продължение на месеци, за да гарантират, че законопроектът получи подкрепата на всеки един от 50-те сенатори на партията, което беше необходимо, заедно с решаващия вот на вицепрезидента Камала Харис, за да премине в Сената.

Одобреният законопроект представлява значително орязана версия на по-широка програма, която много демократи се надяваха да одобрят миналата година.

Сега той трябва да бъде одобрен от Камарата, където демократите имат малко по-голямо мнозинство и се очаква да го приемат с лекота, преди да бъде подписан като закон от президента Байдън.

Тъй като до междинните избори в САЩ остават броени месеци, приемането на законопроекта в закон ще отбележи голямо постижение за вътрешна икономическа програма на Белия дом.

След като отпразнува одобрението на законопроекта с юмруци във въздуха, лидерът на лидерът на демократическото мнозинство в Сената на САЩ Чък Шумър каза, че „след повече от година упорита работа Сенатът твори история“.

„За американците, които са загубили вяра, че Конгресът може да прави големи неща, този законопроект е за вас“, добави той.

Съобщава се, че сенатор Брайън Шац, демократ от Хавай, е плакал от радост, когато е напускал залата.

„Сега мога да погледна детето си в очите и да кажа, че наистина правим нещо за климата“, е казал той според „Ню Йорк таймс“.

Някои републиканци казаха, че ще се опитат да забавят или блокират напредъка на законопроекта, който включва също 64 милиарда долара за здравеопазване.

В събота Конгресът обсъди преработена версия на законопроекта, след като бяха договорени компромиси по по-амбициозния първоначален план с двама ключови демократи, сенаторите Джо Манчин от Западна Вирджиния и Кирстен Синема от Аризона.

Манчин се опасяваше, че първоначалният законопроект ще изостри инфлацията.

Индустриалните мерки в законопроекта включват данъчни кредити за развитие на чиста енергия, които ще помогнат с високите първоначални разходи. Ще бъде създаден нов „ускорител на технологии за чиста енергия“ на стойност 27 млрд. долара, за да помогне за развитието на възобновяемите технологии.

Междувременно някои домакинства могат да получат до 7500 долара данъчен кредит за закупуване на електрическа кола и 4000 долара за употребявана кола.

Освен това ще бъдат дадени 60 милиарда долара на общности, които са пострадали най-много от замърсяването с изкопаеми горива.

Президентът Джо Байдън, който нарече законопроекта „исторически“, обеща да върне САЩ на международната сцена по отношение на действията в областта на климата. През април миналата година той обеща да намали емисиите на парникови газове в САЩ с поне 50% до 2030 г.

Миналия месец той обяви 2,2 милиарда долара за подпомагане на изграждането на инфраструктура, която може да издържи на екстремни метеорологични условия и природни бедствия. През последните години САЩ бяха засегнати от редица смъртоносни наводнения и горски пожари.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ