Словения избра първата си жена президент

Словения избра първата си жена президент

Независимият кандидат Наташа Пирц Мусар спечели втория тур на президентските избори в Словения и ще бъде първата жена президент на страната ,предаде Ройтерс.

54-годишната Пирц Мусар спечели 53,86 процента от гласовете на балотажа, докато подкрепяният от дясноцентриската Словенската демократическа партия (СДП) бившият външен министър Анже Логар привлече 46,14% от вота на база на преброени 99% от бюлетините.

Избирателната активност на балотажа е била около 50%.

„Ще дам всичко от себе си, за да бъда истински президент за всички, за да работя за основни и конституционни човешки и демократични права“, каза Пирц Мусар пред репортери.

Въпреки че ролята на държавния глава на страната е предимно церемониална, той е главнокомандващ на въоръжените сили и също така номинира няколко висши служители, включително управителя на централната банка. Повечето от номинациите трябва да бъдат одобрени от парламента.

Новият президент на Словения, която е членка на ЕС и НАТО, ще замени на президентския пост Борут Пахор, който е активен в политиката от 30 години. Бивш моден модел, изкарал два петгодишни мандата, Пахор често е наричан „Instagram президент“ заради честото му използване на социалната мрежа.

„Очаквам следващият президент да се грижи за нас, гражданите, и да представлява Словения по добър начин“, каза Урош Пинтер, след като гласува в Любляна. „Мисля, че е време за жена президент“, добави той.

Пирц Мусар, която работила и като журналист и телевизионен водещ, стана влиятелен адвокат в сферата на медийното право и човешките права. Сред клиентите й личи името на родената в Словения Мелания Тръмп - съпругата на бившия президент на САЩ Доналд Тръмп.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

План за бедствия: Японските власти предупредиха 723 общини да се готвят за „мегаземетресение“
Асен Василев: Ние предложихме Барбутов на Васил Терзиев
Тръмп поиска незабавна оставка на управителя на Фед Джером Пауъл
Темите за "езика" и "македонската идентичност" са напът да отпаднат от доклада на ЕП за РСМ
Зеленски: Преговорите между Киев и Вашингтон за американска военна помощ продължават
Световната здравна организация призова целия свят да вдигне цените на алкохол, цигари и сладки напитки
Австралия отне визата на рапъра Кание Уест заради песен в прослава на нацизма
Утре по обед гласуват третия вот на недоверие към правителството