Сваленият чрез импийчмънт президент на Южна Корея вече е на свобода

ЕС

Президентът на Южна Корея Юн Сук-йол днес напусна център за задържане в Сеул, след като прокурорите решиха да не обжалват съдебно решение за отмяна на заповедта за арест на Отстраненият с импийчмънт от парламента лидер по обвинения в бунт, предаде Ройтерс.

Юн остава отстранен от задълженията си, а съдебните процеси срещу него продължават заради краткотрайното му налагане на военно положение на 3 декември.

Централният окръжен съд на Сеул отмени заповедта за арест на Юн в петък, позовавайки се на „въпроси относно законността“ на процеса на разследване.

„Първо, бих искал да благодаря на Централния районен съд за тяхната смелост и решителност да коригират незаконността“, коментира Юн в изявление.

Неговите адвокати заявиха, че съдебното решение „потвърждава, че задържането на президента е проблематично както в процедурен, така и в съществен аспект“, наричайки решението „начало на пътуване за възстановяване на върховенството на закона“.

В процеса за импийчмънт на Юн Конституционният съд се очаква да реши през следващите дни дали да го възстанови на длъжност или да обяви отстраняването му за постоянно.

Юн бе в ареста от 15 януари. В събота около 38 000 поддръжници на Юн се събраха на митинг в Сеул, докато 1500 души демонстрираха срещу него, съобщи агенция „Йонхап“, позовавайки се на неофициални оценки на полицията.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Кафенетата и магазините в Египет ще затварят по-рано заради скъпата енергия
Над 8 милиона американци протестираха срещу Доналд Тръмп
Следващата стъпка на служебния кабинет – откриване на 15 000 работни места за младите хора и трайно безработните
Иран заплаши да атакува американските университети в Близкия изток
Гюров: Членството ни в НАТО е най-сериозната гаранция за нашата национална сигурност и независимост
Българите масово пазаруват в Гърция, до 30% по-евтино излиза в южната ни съседка
Ползваме 5% отстъпка от данъка, ако подадем декларацията за доходите до 31 март
Близо 6 тона негодни храни в Димитровград ще бъдат унищожени