CNBC: В Брюксел тихо се подготвят за вариант Байдън да загуби изборите в САЩ

CNBC: В Брюксел тихо се подготвят за вариант Байдън да загуби изборите в САЩ

CNBC: В Брюксел тихо се подготвят за вариант Байдън да загуби изборите в САЩ

Остава повече от година до президентските избори в САЩ, но в сърцето на Европейския съюз чиновниците вече се надпреварват да свършат възможно най-много работа преди евентуална промяна на ръководството в Белия дом, пише Си Ен Би Си.

„Има безпрецедентно тясно сътрудничество и координация между ЕС и настоящата администрация на САЩ. То върви официални нива до най-високи равнища“, каза пред медията представител на ЕС, който е предпочел да запази анонимност.

„ЕС е наясно, че това (сътрудничество) не е даденост и подобен подход може да се промени, когато в Белия дом отново има някой като бившия президент Доналд Тръмп. И ЕС се опитва да използва този импулс, за да придвижи напред редица досиета и теми, където има споделени интереси“, добави служителят.

ЕС посрещна с оптимизъм избирането на Джо Байдън за държавен глава в края на 2020 г. следвайки четири предизвикателни години под президентството на Тръмп, през които трансатлантическите отношения достигнаха дъно. Двете страни имаха различни възгледи за търговията, отбраната, технологиите и много теми.

В момента, в който Байдън пристигна в Белия дом, ситуацията драстично се подобри. Неговият стил и политически приоритети бяха много по-съобразени с Брюксел, включително по темите за пандемията от коронавирус и изменението на климата. Тези по-добри отношения станаха още по-изразени с нахлуването на Русия в Украйна, като европейските лидери приветстваха финансовата и военна подкрепа от най-голямата икономика в света.

„Съединените щати и Европейският съюз заеха силна и единна позиция срещу незаконната, неоправдана и непровокирана война на Русия срещу Украйна“, каза президентът на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен през март, когато бе на посещение при Байдън във Вашингтон.

„Путин мислеше, че ще ни раздели, но въпреки това сме по-обединени от всякога. Ние сме заедно в нашата непоколебима подкрепа за Украйна толкова дълго, колкото е необходимо“, добави тя.

Но е възможно сегашното споразумение и работните практики да отпаднат, ако в Белия дом има нов президент.

„Отношенията ще са по-трудни. Има загриженост сред европейците, че САЩ ще оттеглят подкрепата за Украйна“, каза пред Си Ен Би Си Кевин Клоудън, главен глобален стратег в Milken Institute, по отношение на възможността републиканец да спечели президентската надпревара.

Говорейки пред Си Ен Ен по-рано този месец, Тръмп не отговори на въпрос дали иска Русия или Украйна да спечелят войната и не се ангажира с подкрепа за Киев, ако успее отново да заеме президентския пост. Тръмп обаче твърди, че конфликтът ще приключи в рамките на 24 часа, ако той застане начело на САЩ.

Губернаторът на Флорида Рон Десантис, който се очаква да обяви кандидатурата си за изборите през следващата година, каза по-рано този месец, че според него САЩ не трябва да се намесват повече във войната в Украйна.

„Трансатлантическото партньорство остава от съществено значение за ЕС“, каза европейски дипломат пред Си Ен Би Си, също говорейки при условие за анонимност поради чувствителния характер на ситуацията.

Въпреки това, същият източник е категоричен, че връзката между Вашингтон и Брюксел така или иначе ще изглежда малко по-различна в бъдеще, тъй като Европа изглежда полага усилия да стане по-малко зависима от други части на света – както от Китай, така и САЩ.

„ЕС развива свой собствен път към стратегическа автономия, което не означава, че обръщаме гръб на нашите съюзници. Напротив, това означава, че трябва да сме по-способни, за да можем сами да правим избори“, каза същият дипломат, като добави, че това ще продължи независимо от това кой е в Белия дом.

В Европа осъзнават, че който и да е следващият американски президент, той естествено ще поставя на първо място интересите на САЩ, а те често не съвпадат с това, което Европа иска. Доказателство за това е, че администрацията на Байдън, въпреки близките си отношения с Брюксел, въведе безпрецедентни зелени субсидии, които застрашиха европейската икономика. Законът за намаляване на инфлацията в САЩ, известен още като IRA, постави Европа в трудна ситуация, от която тя все още търси изход.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ