„Ветровете смениха посоката си“: Пети поред парламентарни избори в Израел за последните 3 години

„Ветровете смениха посоката си“: Пети поред парламентарни избори в Израел за последните 3 години

„Ветровете смениха посоката си“: Пети поред парламентарни избори в Израел за последните 3 години

Парламентът в Израел ще бъде разпуснат и ще бъдат свикани нови избори – това обявиха в понеделник от управляващата коалиция, съобщава Асошиейтед прес.

Изборите ще бъдат пети поред в рамките на 3 години и ще поставят бившият премиер Бенямин Нетаняху, който беше опозиционен лидер през последната година, отново в центъра на политическата сцена.

„Мисля, че ветровете смениха посоката си. Чувствам го“, заяви той.

Предишните четири вота, фокусирани върху възможността Нетаняху да управлява, докато е разследван за корупция, доведоха да безизходица. Според проучванията той е фаворит, макар и срещу него да се води съдебен процес. Това обаче не означава, че неговата партия „Ликуд“ може да осигури нужното мнозинство в парламента за съставяне на правителство.

Сегашният министър-председател Нафтали Бенет, бивш съюзник и помощник на Нетаняху, сформира кабинет преди година с цел да прекрати безкрайния цикъл от избори. Крехкото коалиционно правителство, съставено от партии от целия политически спектър, обаче загуби мнозинството си по-рано тази година и се сблъска с недоволство на различни депутати през последните седмици. То обединява партии, които подкрепят прекратяване на окупацията на оспорвани с Палестина земи, и такива, които не признават палестинската държавност. Коалицията ще остане в историята като първата, в която участва и арабска формация.

По време на пресконференция, в която обявява оставката на кабинета си, Бенет направи обобщение на свършеното по време на мандата – приемане на държавен бюджет за първи път от три години и превеждането на страната през две вълни на Covid-19 без да се обявява локдаун. При неговото управление границата на Израел с ивицата Газа остана относително тиха, въпреки че напрежението с палестинците ескалира в Източен Йерусалим и в окупирания Западен бряг, напомнят от Асошиейтед прес. Неговият арабски партньор – ислямската партия Ra’am, осигури безпрецедентни средства за борба с бедността и дискриминацията в арабската част на Израел.

На международната сцена Бенет подобри отношенията на страната със САЩ, които пострадаха от тесните връзки на Нетаняху с бившия американски президент Доналд Тръмп. Задълбочи връзките със страните от Персийския залив, поправи недобрите отношения с Египет и Йордания и твърди, че е попречил Щатите да възобновят международното ядрено споразумение с Иран. Бенет за кратко се изяви и като посредник във войната между Русия и Украйна.

Въпреки успехите си, коалицията се разпадна основно защото някои членове на партията на Бенет възразиха срещу неговите прагматизъм и умереност. Междувременно Нетаняху също подпомогна процеса, като обвини сегашния премиер, че е в сътрудничество с „поддръжници на терора“, като говореше за арабските партньори в коалицията, макар и самият той да ги е ухажвал преди. Палестинските граждани съставляват около 20 % от населението на Израел, но техни представители никога не са били част от управляваща коалиция досега.

Последният удар върху правителството беше предстоящото изтичане на закон, който предоставя специален правен статут на израелските заселници на Западния бряг. Той осигурява отделни правни системи за евреи и палестинци в Западния бряг – ситуация, която правозащитни организации определят като апартейд. Действието на закона трябваше да бъде удължено, подобно на практиката през последните 55 години, но твърдата опозиция, съставена от привърженици на заселниците, парадоксално гласува против, за да засрами Бенет. Дори някои членове на коалицията гласуваха против закона, за да падне кабинетът. Все пак Законът за заселниците остава в сила и няма да изтече след отстъпването на правителството.

Нетаняху определи предстоящото разпускане на парламента като „страхотна новина“ за милиони израелци и каза, че ще сформира „широко националистическо правителство, оглавявано от „Ликуд““ след следващите избори. Той заяви, че ще се опита да състави и нов кабинет в рамките на този парламент, но шансовете за това са малки, имайки предвид, че другите партии не искат да се коалират с Нетаняху, защото срещу него има започнал съдебен процес.

Израел проведе четири неубедителни вота между 2019 и 2021 г., които до голяма степен бяха референдум за способността на Нетаняху да управлява, докато е съден за корупция, макар той да отрича обвиненията. Очаква се тазгодишните избори да се проведат през октомври.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ