Западни държави критикуваха руския външен министър Лавров за Украйна на срещата на ОССЕ
Западните държави, включително САЩ, нападнаха руския външен министър Сергей Лавров заради войната в Украйна на годишната среща на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) в Малта, предаде Ройтерс.
Украйна доминираше политически на срещата на министрите на външните работи, въпреки че пратениците трябваше да одобрят официално и споразумения по въпроси, включващи ръководни позиции в органа за сигурност и права, където западните сили често обвиняват Русия в пренебрегване на правата на човека и други международни норми.
„Моето послание към руската делегация е следното: Ние не се поддаваме на вашите лъжи. Ние знаем какво правите. Опитвате се да възстановите руската империя и ние няма да ви позволим. Ще ви се противопоставим на всеки сантиметър от пътя“, заяви в речта си полският външен министър Радослав Шикорски.
Украинският външен министър Андрий Сибиха отбеляза пред участниците в срещата, че страната му продължава да се бори за правото си на съществуване.
Лавров прави първото си посещение в държава - членка на Европейския съюз, откакто Русия започна пълномащабната си инвазия в Украйна през февруари 2022 г. Москва многократно е обвинявала Запада за войната в Украйна.
„Съжалявам, че нашият колега г-н Лавров напусна залата, без да ни изслуша, както ние изслушахме него. И, разбира се, нашият руски колега е много умел в това да удави слушателите в цунами от дезинформация“, каза Блинкън в речта си на срещата.
Лавров и Блинкън, чийто мандат приключва следващия месец, не бяха планирали да се срещнат.
Срещата на министрите на външните работи и други официални лица от 57 участващи държави от Северна Америка, Европа и Централна Азия в ОССЕ е засенчена от предстоящото завръщане в Белия дом на Доналд Тръмп, чиито съветници лансират предложения за прекратяване на войната, които биха отстъпили големи части от Украйна на Русия.
Връщането на Тръмп в Белия дом засенчи срещата на ОССЕ
След като Тръмп ще встъпи в длъжност след малко повече от месец, западните сили потвърдиха подкрепата си за Украйна, а Русия поднови критиките си към ОССЕ, за която Лавров заяви миналата година, че „по същество е превърната в придатък на НАТО и Европейския съюз“.
ОССЕ е наследник на органа, създаден по време на Студената война, за да могат Изтокът и Западът да си взаимодействат. През последните години, и особено след нахлуването на Русия в Украйна, Москва използва това, което на практика представлява право на вето, с което всяка страна разполага, за да блокира решенията.
Тази година Армения и Азербайджан блокират бюджета на ОССЕ, твърдят дипломати, заради въпроси, свързани с конфликта им в планинската територия Нагорни Карабах.
Дипломатите твърдят, че тази седмица е постигната сделка за заемане на четири висши длъжности в ОССЕ, включително тази на генерален секретар, която ще бъде заета от турския министър на външните работи Феридун Синирлиоглу, който беше министър на външните работи в служебното правителство през 2015 г.
Най-важното годишно решение в ОССЕ - коя държава ще бъде следващият председател на ротационен принцип - отдавна е взето. Финландия ще поеме управлението по повод 50-годишнината от Заключителния акт от Хелзинки, който положи основите на сегашната ОССЕ.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.