Западни държави критикуваха руския външен министър Лавров за Украйна на срещата на ОССЕ

Западни държави критикуваха руския външен министър Лавров за Украйна на срещата на ОССЕ

Западните държави, включително САЩ, нападнаха руския външен министър Сергей Лавров заради войната в Украйна на годишната среща на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) в Малта, предаде Ройтерс.

Украйна доминираше политически на срещата на министрите на външните работи, въпреки че пратениците трябваше да одобрят официално и споразумения по въпроси, включващи ръководни позиции в органа за сигурност и права, където западните сили често обвиняват Русия в пренебрегване на правата на човека и други международни норми.

„Моето послание към руската делегация е следното: Ние не се поддаваме на вашите лъжи. Ние знаем какво правите. Опитвате се да възстановите руската империя и ние няма да ви позволим. Ще ви се противопоставим на всеки сантиметър от пътя“, заяви в речта си полският външен министър Радослав Шикорски.

Украинският външен министър Андрий Сибиха отбеляза пред участниците в срещата, че страната му продължава да се бори за правото си на съществуване.

Лавров прави първото си посещение в държава - членка на Европейския съюз, откакто Русия започна пълномащабната си инвазия в Украйна през февруари 2022 г. Москва многократно е обвинявала Запада за войната в Украйна.

„Съжалявам, че нашият колега г-н Лавров напусна залата, без да ни изслуша, както ние изслушахме него. И, разбира се, нашият руски колега е много умел в това да удави слушателите в цунами от дезинформация“, каза Блинкън в речта си на срещата.

Лавров и Блинкън, чийто мандат приключва следващия месец, не бяха планирали да се срещнат.

Срещата на министрите на външните работи и други официални лица от 57 участващи държави от Северна Америка, Европа и Централна Азия в ОССЕ е засенчена от предстоящото завръщане в Белия дом на Доналд Тръмп, чиито съветници лансират предложения за прекратяване на войната, които биха отстъпили големи части от Украйна на Русия.

Връщането на Тръмп в Белия дом засенчи срещата на ОССЕ

След като Тръмп ще встъпи в длъжност след малко повече от месец, западните сили потвърдиха подкрепата си за Украйна, а Русия поднови критиките си към ОССЕ, за която Лавров заяви миналата година, че „по същество е превърната в придатък на НАТО и Европейския съюз“.
ОССЕ е наследник на органа, създаден по време на Студената война, за да могат Изтокът и Западът да си взаимодействат. През последните години, и особено след нахлуването на Русия в Украйна, Москва използва това, което на практика представлява право на вето, с което всяка страна разполага, за да блокира решенията.
Тази година Армения и Азербайджан блокират бюджета на ОССЕ, твърдят дипломати, заради въпроси, свързани с конфликта им в планинската територия Нагорни Карабах.

Дипломатите твърдят, че тази седмица е постигната сделка за заемане на четири висши длъжности в ОССЕ, включително тази на генерален секретар, която ще бъде заета от турския министър на външните работи Феридун Синирлиоглу, който беше министър на външните работи в служебното правителство през 2015 г.

Най-важното годишно решение в ОССЕ - коя държава ще бъде следващият председател на ротационен принцип - отдавна е взето. Финландия ще поеме управлението по повод 50-годишнината от Заключителния акт от Хелзинки, който положи основите на сегашната ОССЕ.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ