Украйна удари Русия с американски ракети за първи път на 1000-ния ден от войната

Украйна удари Русия с американски ракети за първи път на 1000-ния ден от войната

Украйна използва американски ракети ATACMS, за да удари руска територия за първи път, в нападение, считано от Русия за голяма ескалация на 1000-ия ден от войната, съобщи Ройтерс.

Русия каза, че нейните сили са свалили пет от шест ракети, изстреляни по военно съоръжение в района на Брянск, докато отломки от една са ударили съоръжението, без да причиняват жертви или щети. Украйна съобщи, че е ударила руски оръжеен склад на около 110 км  в Русия и е причинила вторични експлозии. Не се уточнява какви оръжия е използвал.

"Тази нощ, в 03:25 часа московско време противникът нанесе удар по обект на територията на Брянска област с шест балистични ракети. По потвърдени данни са използвани оперативно-тактически ракети АТАКМС американско производство", се казва в изявление на руското военно министерство, цитирано от местни медии.

Президентът Джо Байдън даде одобрение точно тази седмица Украйна да използва американските ракети със среден обсег за подобни атаки, които Москва определи като ескалация, която би направила Вашингтон пряк боец ​​във войната и би предизвикала ответни действия.

Това дойде на фона на планове за бдения за отбелязване на 1000 дни война, с изморени войски на фронта, Киев, обсаден от въздушни удари, и съмнения относно бъдещето на западната подкрепа, докато Доналд Тръмп се завръща в Белия дом.

Военни експерти казват, че ракетите на САЩ могат да помогнат на Украйна да защити джоба, който е завладяла като разменна монета в Русия, но е малко вероятно да променят хода на 33-месечната война. Потенциално по-последователни промени в позицията на САЩ се очакват, когато Тръмп се върне на власт след два месеца, след като обеща бързо да прекрати войната, без да казва как. В обръщение към парламента президентът Володимир Зеленски каза, че "решаващите моменти" на войната ще настъпят през следващата година.

На този етап от войната се решава кой ще надделее. Дали ние над врага, или врагът над нас, украинците... и европейците. И всеки в света, който иска да живее свободно и да не се подчинява на диктатор."

Възпоменание със свещи беше планирано за по-късно във вторник.

Хиляди украински граждани загинаха, над шест милиона живеят като бежанци в чужбина, а населението е намаляло с една четвърт, откакто лидерът на Кремъл Владимир Путин нареди нахлуването по суша, море и въздух, което постави началото на най-големия конфликт в Европа след Втората световна война, припомня Ройтерс.

Военните загуби са катастрофални, въпреки че броят на жертвите остава строго пазена тайна. Публичните западни оценки, базирани на разузнавателни доклади, казват, че стотици хиляди са били ранени или убити от всяка страна.

„В замръзналите окопи на Донецка област и в горящите степи на Херсонска област, под снаряди, градушка и зенитни оръдия ние се борим за правото да живеем“, написа в Telegram върховният командир на Украйна Александър Сиркий.

Трагедията засегна семейства във всяко кътче на Украйна, където военните погребения са нещо обичайно в големите градове и отдалечените села, а хората са изтощени от безсънни нощи на сирени за въздушна атака и мъка.

През първата година след инвазията украинските войски изтласкаха руските сили от покрайнините на Киев и си върнаха части от територия с изненадващи военни успехи срещу по-голям и по-добре въоръжен враг.

Но оттогава враговете се настаниха в безмилостна окопна война, която превърна източните украински градове в прах. Руските сили все още окупират една пета от Украйна и през последната година бавно, но стабилно печелят позиции.

Завръщането на Тръмп, който критикува мащаба на американската помощ, поставя под въпрос обединения западен фронт срещу Путин, като същевременно повишава перспективата за преговори за прекратяване на боевете. Не е известно да са водени подобни преговори от първите месеци на войната.

Междувременно руският външен министър Сергей Лавров заяви, че атаките на украинската армия срещу района на Брянск с ракети ATACMS биха били невъзможни без участието на САЩ. В същото време той отбеляза, че не може да потвърди с точност информацията, че САЩ са решили да нанесат удари ATACMS дълбоко в Русия. Ударът по Брянска област, според него, трябва да се разглежда като намерение на западните страни да ескалират конфликта между Русия и Украйна.

„Фактът, че ATACMS беше използван многократно в района на Брянск тази вечер, разбира се, е сигнал, че те искат ескалация. И без американците е невъзможно да се използват тези високотехнологични ракети, Путин многократно е говорил за това“, каза руският министър на пресконференция в Рио де Жанейро. Изказването му беше излъчено от пресслужбата на руското външно министерство.

Лавров също изрази надежда, че Западът ще прочете изцяло актуализираната ядрена доктрина на Руската федерация, която днес бе утвърдена с указ на Путин. Москва, добави той, ще отговори подобаващо на решението на САЩ да ударят дълбоко руска територия. Според актуализираната доктрина нападение срещу Руската федерация от неядрена държава с подкрепата на ядрена държава е посочено като причина Русия да използва ядрено оръжие, припомнят руски медии.

Перспективата за преговори предполага ескалация

Усещането за ескалация е осезаемо, тъй като Москва и Киев настояват да подобрят позициите си на бойното поле преди всякакви преговори.

Вече подсилена от ирански атакуващи дронове и севернокорейски артилерийски снаряди и балистични ракети, Русия вече е разположила 11 000 севернокорейски войници, някои от които според Киев са се сблъскали, отваря нов раздел с украинските сили, които са превзели част от руския регион Курск. Зеленски каза, че Пхенян може да изпрати 100 000 войници.

Русия продължава да напредва село по село на изток, претендирайки за още едно украинско селище във вторник.

С настъпването на зимата Москва в неделя поднови въздушното си нападение срещу затруднената електроенергийна система на Украйна, изстрелвайки 120 ракети и 90 дрона в най-големия бараж от август.

Москва осъди решението на САЩ да позволи на Украйна да атакува дълбоко в нейната територия с ракети, заявявайки, че това ще превърне Съединените щати в пряк боец.

Във вторник Путин подписа нова ядрена доктрина, очевидно предназначена като предупреждение към Вашингтон, намалявайки прага, под който Русия може да използва атомни оръжия, за да включва отговор на атаки, които застрашават нейната териториална цялост.

Преговори, но при какви условия?

Зеленски каза, че Украйна трябва да направи всичко възможно, за да сложи край на войната през следващата година с дипломатически средства. Но публично не се наблюдава стесняване на пропастта в преговорните позиции на враговете.

Киев отдавна изисква пълно изтегляне на Русия от всички окупирани територии и гаранции за сигурност от Запада, сравними с членството в договора за взаимна отбрана на НАТО, за предотвратяване на бъдещи руски атаки.

Кремъл казва, че Украйна трябва да се откаже от всички амбиции да се присъедини към НАТО и да изтегли всички войски от провинциите, които Русия твърди, че е анексирала след нахлуването си.

Със смяната на администрацията на САЩ европейските страни се подготвят за по-голяма роля в защитата на континента.

„Ескалиращите хибридни дейности на Москва срещу страните от НАТО и ЕС са безпрецедентни по своето разнообразие и мащаб, създавайки значителен риск за сигурността“, заявиха външните министри на Германия, Франция, Полша, Италия, Испания и Великобритания в съвместно изявление.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ