Защо демокрацията е днес в опасност
Няма да е преувеличено да се каже, че днес основната разделителна линия в съвременното общество е станал начина, по който придобиваш власт, пари и статут. В стерилизирани и идеализирани образи успехът идва:
- при едни хора чрез учене, труд, усилия, почтеност и лични достойнства (merits) в рамките на правилата / законите / принципите - където водещи са придобитите инстинкти.
- при други хора чрез груба сила, хитрост, измама, нагон - където водещи са базовите инстинкти.
Веднъж постигнали успех, тези два типа елити започват в условията на демокрация битка за “сърцата и умовете” на хората. Първите се опитват да убедят колко важно е успехът да се базира на правила и умения и изобличават корупцията и лъжите на вторите. Вторите се опитват да убедят как само първите са “елити”, които използват малкия човек, за да налагат правила изгодни само на тях и да богатеят на негов гръб.
Така в съвремието този остър конфликт между начините за успех в обществото придобива най-ясен вид в политиката между съвременните демократи и републиканци в САЩ.
Демократите правят политика на база принципите на демокрацията и човешките ценности и виждайки опасността за тях търсят международни коалиции за тяхното опазване по света - включително Украйна.
Републиканците днес се ръководят от базовите инстинкти и (внушените) интереси на малкия човек, за който враг са имигрантите, черните, гейовете и елитите, които ги защитават. Международната политика за тях са сделки, от които САЩ и лично те печелят краткосрочно, но губят дългосрочно позициии, защото предпочитат да се изолират от световните проблеми.
В това противоборство, Русия и други авторитари виждат съюзник в среди от републиканците (не всички) като Тръмп. Именно защото техните империи са основани на интригата, измамата и всички базови инстинкти, които водят най-безкрупулните на власт. И защото могат да сключат сделки, в които американски бизнесмени и политици могат да направят големи бизнес удари и огромни печалби. Такива бяха републиканските президенти Никсън с Китай, Буш-младши със Саудитска Арабия и сега Тръмп с Русия.
Защо нямаше приятелски сделки със СССР? Вероятно защото комунистическата идеология не позволяваше такива сделки и комунистите бяха естествени противници и на републиканците, и на демократите.
Така авторитарите напипаха слабите места на демокрациите - тяхната капиталистическа система, която се движи от печалбите. От една страна капиталът прави демокрациите богати, но от друга - уязвими за чуждия капитал, който примамва с високи печалби, но зад който стоят стратегическите интереси на авторитарните държави.
Това дълбоко проникване на китайски и саудитски капитали в САЩ, на руски капитали във Великобритания, Франция, Германия и Австрия - отслаби водещите демокрации и чрез националистични проксита на авторитарите отслаби демокрацията по света.
Ето защо толкова е важно отново светът да си припомни какво доведе до втората световна война и защо толкова дълго имаше мир след това. И защо днес той е застрашен.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.