Арестуваният южнокорейски президент Юн Сук-йол отказва разпит и оспорва ареста

Арестуваният южнокорейски президент Юн Сук-йол отказва разпит и оспорва ареста

Арестуваният президент на Южна Корея Юн Сук-йол не присъства на втория ден от разпитите на следователите в четвъртък, като по този начин продължи да пречи на наказателното разследване дали е извършил бунт с предложението си за въвеждане на военно положение в страната, предаде Ройтерс.

В сряда Юн Сук-йол стана първият действащ южнокорейски президент, който беше арестуван, и беше задържан след няколкочасова спецакция, след като отказа да сътрудничи.

Днес  той остана в центъра за задържане в Сеул, а адвокатът му посочи здравословното му състояние като причина за отсъствието му от разпита. Следователите не уточняват защо не са го принудили да присъства. Властите разполагат с 48 часа, за да разпитат временно отстранения президент, след което трябва да го освободят или да поискат заповед за задържането му за срок до 20 дни. Това отброяване обаче беше спряно, тъй като адвокатите му поискаха от съда да преразгледа законността на ареста.
Отказът на Юн да сътрудничи на разследващите идва в момент, когато Конституционният съд проведе второ изслушване по делото за импийчмънт, за да определи дали да го отстрани окончателно или да възстанови президентските му правомощия.

Южна Корея се бори с най-тежката си политическа криза от десетилетия, предизвикана от краткия опит на Юн да въведе военно положение на 3 декември, който беше отхвърлен от парламента.
При откриването на делото в Конституционния съд депутат от опозиционната Демократическа партия осъди Юн за „бунта от 3 декември“ и заяви, че Юн и малък брой негови поддръжници са се опитали да предизвикат хаос, като са отказали да приемат заповедта му за арест.

„Процесът за импийчмънт решава дали да върнем подобен човек на поста главнокомандващ, който контролира армията“, казва Джонг Чунг-рае, депутат, който оглавява парламентарната комисия по законодателство и съдебна система.

В отговор един от защитниците на Юн заяви, че импийчмънтът му няма за цел да защити конституцията, а опозицията „да използва силата на мнозинството в парламента, за да узурпира позицията на президента“.

ДП използва мнозинството си в парламента, за да гласува за импийчмънт на Юн, въпреки че около 12 депутати от собствената му партия също гласуваха в негова подкрепа.
Юридическият екип на Юн отрича той да е организирал въстание - престъпление в Южна Корея, което се наказва с доживотен затвор или дори със смъртно наказание.
Последните екзекуции в Южна Корея са извършени през 1997 г. за криминални престъпления като убийство.

Проучване на общественото мнение, проведено от Realmeter на 4 декември, ден след обявяването на военното положение, показа, че 73,6 % подкрепят импийчмънта на Юн Сук-йол . Последното проучване, проведено от 9 до 10 януари, показа, че подкрепата за управляващата партия на Юн е нараснала до 40,8 %, изпреварвайки ДП, която отбеляза 42,2 %.

Адвокатът на Юн Чо Дае-хен заяви, че решението на отстранения президент да обяви военно положение е било взето добросъвестно въз основа на мнението му, че страната се намира в извънредно положение.

Друг от адвокатите на Юн, Бае Джин-хан, казва: „В днешно време някои казват, че ако дишаш, ще те подложат на импийчмънт“.
Арестът на Юн Сук-йол сложи край на продължилото няколко седмици противопоставяне с властите, след като полицията нахлу преди разсъмване в укрепената му вила на хълм в Сеул, за ужас на поддръжниците на мястото.

Юн заяви, че се е предал за разпит, за да предотврати това, което нарече риск от „неприятно кръвопролитие“, въпреки че продължи да протестира, че това е незаконно разследване и невалидна заповед за арест.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Премиерът на Дания свика бизнес лидери на страната след заплахата на Тръмп за Гренландия
Байдън предупреди за „оформящата се олигархия“ в САЩ в прощалната си реч
Служебният премиер Димитър Главчев предаде властта в ръцете на кабинета "Желязков"
Сам Алтман за качеството, от което професионалистите се нуждаят в ерата на ИИ
Кабинетът "Желязков" избран със 125 гласа "за"
Домът на бъдещето: Тенденциите в интериорния дизайн за 2025 г. според дизайнера Десислава Ананиева
На днешната дата, 16 януари. Рождениците днес
Росен Желязков: Основният фокус на правителството ще бъде качеството на живот на хората