Британски дипломати призоваха за ново министерство на мястото на Foreign Office

Британски дипломати призоваха за ново министерство на мястото на Foreign Office

Министерството на външните работи (Foreign Office) трябва да бъде премахнато и заменено с нов Департамент по международните въпроси с "по-малко картини от колониалната епоха на стената", заявиха група бивши висши  британски дипломати и служители, съобщи BBC.

Те написаха брошура, в която предлагат радикална реформа на външната политика на Обединеното кралство, като  твърдят, че Министерството на външните работи е елитарно, "вкоренено в миналото" и "се бори да изпълни ясен мандат".

В отговор министерството заяви, че има ясно определени приоритети.

Групата бивши дипломати казва, че новият департамент трябва да има по-широки правомощия, които да насърчават просперитета и сигурността на Великобритания чрез по-добро координиране на стратегията за търговия и помощ, развитие и изменение на климата - както и традиционната външна политика.

Според авторите на доклада това ще позволи да се постигнат по-добре дългосрочните международни цели на Великобритания.

Според тях отделът би могъл да насърчи просперитета и сигурността на Великобритания чрез по-добро координиране на стратегията в областта на търговията и помощта, развитието и изменението на климата, както и на традиционната външна политика.

Парламентът трябва да даде на новия департамент "основни цели и мандати", които "да продължат и след мандата на отделните министри", за да се избегнат повтарящи се краткосрочни промени в политиката, казват авторите.

Те твърдят, че правителството трябва да поеме нов ангажимент за изразходване на 1 % от националния доход за международните приоритети на отдела - точно както в момента 2 % от националното богатство се отделят за отбрана.

Сред авторите са бившият секретар на кабинета лорд Седуил, бившият генерален директор на Министерството на външните работи Моаззам Малик и Том Флетчър, бивш посланик и съветник по външните работи на Тони Блеър, Гордън Браун и Дейвид Камерън.

Памфлетът - Светът през 2040 г: В брошурата "Светът в 2040 г." (The 2020 World 2020: Renewing UK's Approach to International Affairs) са отразени заключенията от двудневна конференция, проведена в Оксфорд с участието на бивши министри, съветници по националната сигурност и висши държавни служители.

Авторите се изказват критично за Министерството на външните работи, официално известно като Служба за външните работи, Британската общност и развитието. Те твърдят, че то "се бори за предоставяне на ясен мандат, определяне на приоритети и разпределение на ресурсите".

То "твърде често функционира като гигантски частен офис на външния министър в момента, който отговаря на непосредствените проблеми на министъра и постоянно се променя", казват те. Те добавят, че сливането между FCDO и Министерството на международното развитие "трудно постигна резултати".

Бившите дипломати казват, че "самото име на Службата за външните работи, въпросите на Британската общност (бивша "колониална") и развитието е свързано с миналото".

"Един нов Департамент по международните въпроси (или по глобалните въпроси) би означавал потенциално съвсем различна роля. Физическото обкръжение на улица "Кинг Чарлз" също подсказва за идентичността на Министерството на външните работи: донякъде елитарна и вкоренена в миналото", се казва в брошурата.

"Модернизирането на помещенията - може би с по-малко картини от колониалната епоха по стените - може да помогне за създаването на по-отворена работна култура и да изпрати ясен сигнал за бъдещето на Великобритания."

Министерството на външните работи, което се намира на улица "Кинг Чарлз" в Уайтхол, е построено през 60-те години на XIX век в грандиозен класически викториански стил, за да впечатли чуждестранните посетители в разцвета на Британската империя.

Много от картините там разказват за имперското минало на Великобритания, включително една - до кабинета на външния министър - на която Африка е изобразена от чернокожо момче, което държи кошница с плодове.

Аргументите 

Основният аргумент на авторите е, че Великобритания трябва да има по-ясна представа за своята "цел, история, интереси и активи като офшорна, средно голяма сила".

Тя "няма да може да разчита само на традиционните си съюзи със САЩ и Европа", а вместо това трябва да формира "прагматични" нови партньорства с други "средни сили" в други части на света, казват те.

Според тях сигурността и просперитетът на Великобритания в бъдеще ще бъдат по-тясно свързани с икономическите и социалните ѝ отношения с регионалните сили, особено в Азия.

При установяването на тези нови партньорства Обединеното кралство трябва да е готово да "споделя правата" с нововъзникващите страни в реформираните многостранни институции, казват бившите дипломати.

Тя трябва да приеме нови съюзници, дори ако техните "интереси и ценности може да не са толкова близки" до тези на Великобритания. Обединеното кралство трябва "да бъде по-скоро екипен играч, да проявява смирение и уважение", вместо да се опитва да създава пред света образ на "величие", "който днес изглежда анахроничен", добавят те.

В брошурата се казва: "Възстановяването на чувството за увереност изисква по-голямо самосъзнание за позицията ни на "офшорна" нация.

"Като средна по големина сила извън Европейския съюз можем да научим много от страни като Норвегия, Канада, Швейцария и Япония, които са в състояние да използват своя размер и независимост, за да оказват значително влияние на световната сцена."

Според тях, за да се постигне всичко това, е необходим нов отдел по международни отношения, който да ръководи "дългосрочната стратегия и политика", като голяма част от действителното изпълнение се извършва от по-полуавтономни агенции.

Говорител на Службата за външните работи, въпросите на Британската общност и развитието (FCDO) заяви: "Ние използваме максимално ползите от сливането на дипломацията и развитието във FCDO, за да се справим по-добре с глобалните предизвикателства, както се вижда от отговорите ни на руската инвазия в Украйна и в Близкия изток.

"Ангажирани сме да оказваме още по-голямо въздействие и влияние на световната сцена - ето защо наскоро завършихме преглед на целия отдел, за да гарантираме, че ефективно насочваме средствата си, рационализираме цялата си дейност в областта на международната политика и изграждаме капацитета си за бъдещето."

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ