Данните от машините няма да се прикачват към изборните книжа

Данните от машините няма да се прикачват към изборните книжа

Данните от машините няма да се прикачват към изборните книжа

След отварянето на избирателната кутия и преброяването на гласовете, на първия лист в протокола на секционната избирателна комисия ще се вписва броят на намерените в избирателните кутии и в специалната кутия за машинно гласуване бюлетини. Това гласува парламентът, който прие на второ четене текстове от промените в Изборния кодекс. 

Отпадна досегашната разпоредба протоколът от машинното гласуване да се прилага към протокола на СИК, както и данните от протокола от машинното гласуване да се прибавят към тези от протокола на секционната избирателна комисия при въвеждането им в районната избирателна комисия чрез прехвърляне от записващото техническо устройство. 

Реакция по гласуваната промяна дойде от "Продължаваме промяната". 

"За съжаление, това беше последната възможност да остане изискването данните от машината да бъдат прикачени към изборните книжа, така че секционната комисия да има дори възможността да види, ако е направила грешка. Как може да не искаме да отпечатаме един протокол? Това показва мотивация, която да прикрива напълно информацията от машините, да се създаде възможност за злоупотреби, така реално и машините почти нямат никакъв смисъл. Съжалявам, че всички бяхме част от момента, когато Изборният кодекс стана просто една хартиена процедура", каза съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков.   

"Това е служебна победа. Цели се убиването на машинното броене и машинните протоколи", обяви Настимир Ананиев от "Продължаваме промяната".

Ето какви промени в Изборния кодекс одобриха досега депутатите: 

В секциите над 300 избиратели ще се провежда смесено гласуване. Гласоподавателят ще може сам да избира как да даде своя вот - с хартиена бюлетина или с машина, като за отпечатване на бюлетина от машинното гласуване ще се използва специализирана хартия с допълнителни защити. 

Няма да има кабини за гласуване, като те да бъдат заменени с паравани. Такива паравани ще има и при хартиеното, и при машинното гласуване. 

Декларациите за гласуване ще се попълват както досега пред изборните секции, а не както предложи ПП пред членовете на СИК. 

Ще има видеонаблюдение на изборния процес в реално време, както и видеозаснемане на преброяването на гласовете и съставянето на протокола в секционните избирателни комисии. 

Резултатът от машинното гласуване ще се записва на "флашки", като те ще се предават в районните избирателни комисии (РИК) и в Централната избирателна комисия (ЦИК) и ще служат като доказателство при съмнения за честността на вота.   

Разпечатаните бюлетини от машините ще се броят ръчно в края на изборния ден. 

Район "Чужбина" остава, но тепърва да се решава колко и откъде ще се разпределят мандатите. 

Няма да се вдига и прагът за разкриване на секции извън страната. Това означава, че ще се работи по стария режим за разкриване на избирателни секции - при 40 подадени заявления от гласоподаватели, а не както беше предложено - при минимум 100 заявления.

Запази се 15-членният състав на Централната избирателна комисия. Парламентът запази и Обществения съвет към ЦИК. 

Централната избирателна комисия ще предоставя достъп до изходния код от машинното гласуване на партии и коалиции, прескочили 4-процентната бариера на последните парламентарни избори, записаха окончателно депутатите с приетите поправки в Изборния кодекс. Достъпът до кода и останалата електронна документация няма да може да се предоставят 10 дни преди изборния ден. 

Депутатите решиха още да се увеличат възнагражденията на членовете на секционните избирателни комисии на не по-малко от една четвърт от минималната работна заплата, което съотнесено към сегашния ѝ размер не може да е под 177 лева.

Членовете на секционната избирателна комисия, кандидатите, застъпниците, представителите на партиите, коалициите и инициативните комитети и наблюдателите ще получават при поискване копие от подписания протокол. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ