След промените в Изборния кодекс: Район "Чужбина" остава, пазим тайната на вота чрез паравани

След промените в Изборния кодекс: Район Чужбина остава, пазим тайната на вота чрез паравани

След промените в Изборния кодекс: Район "Чужбина" остава, пазим тайната на вота чрез паравани

Депутатите гласуваха на второ четене промените в Изборния кодекс. Сред измененията, които бяха гласувани в зала са запазване на район "Чужбина", резултатът от машинното гласуване да се записва на флашки, да има видеонаблюдение в реално време и видеозаснемане при преброяването на гласовете и съставянето на протокола. И още, ще се увеличи възнаграждението на членовете на секционните избирателни комисии. 

На първо място, единодушно с 220 гласа "за" депутатите подкрепиха да няма кабини за гласуване, а те да бъдат заменени с паравани, като такива ще има и при хартиеното, и при машинното гласуване. 

Декларациите за гласуване ще се попълват както досега пред изборните секции, а не както предложи ПП пред членовете на СИК. 

Ще има видеонаблюдение на изборния процес в реално време, както и видеозаснемане на преброяването на гласовете и съставянето на протокола в секционните избирателни комисии. 

Резултатът от машинното гласуване ще се записва на "флашки", като те ще се предават в районните избирателни комисии (РИК) и в Централната избирателна комисия (ЦИК) и ще служат като доказателство при съмнения за честността на вота.   

Район "Чужбина" остава. Няма да се вдига и прагът за разкриване на секции извън страната. Това означава, че ще се работи по стария режим за разкриване на избирателни секции - при 40 подадени заявления от гласоподаватели, а не както беше предложено - при минимум 100 заявления.

Прието беше предложението на "Демократична България" да се създаде звено към ЦИК за управление на машинното и електронното гласуване, което да подпомага членовете на избирателната комисия във вземането на решения и координация на машинното гласуване. 

Парламентът запази и Обществения съвет към ЦИК, след като ГЕРБ не подкрепи предложението за неговото отпадане. 

Депутатите решиха още да се увеличат възнагражденията на членовете на секционните избирателни комисии на не по-малко от една четвърт от минималната работна заплата, което съотнесено към сегашния ѝ размер не може да е под 177 лева. 

Отхвърлените предложения за промени в Изборния кодекс

Отхвърлено беше предложението на „Демократична България“ за създаване на преброителни центрове, в които да се броят хартиените бюлетини след края на изборния ден, както и идеята на БСП и "Възраждане" за увеличаване състава на Централната избирателна комисия от 15 на 25 членове с възможност за обновяване на състава след всеки избор. Не беше прието и предложението на "Продължаваме промяната" в избирателните списъци да влизат само хората, които през последните шест месеца преди изборите са били в България, с възможност избирателните списъци да бъдат дописвани.  

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ