Депутатите приеха механизма, по който ще се разследва главния прокурор

Депутатите приеха механизма, по който ще се разследва главния прокурор

След два дни скоростно ремонтиране на Закона за съдебната власт и на Наказателно-процесуалния кодекс депутатите приеха и смятания за един от крайъгълните камъни на съдебната рехорма механизъм за разследване на главния прокурор. Тойа е предложен от Министерския съвет и е един от четирите законопроекта, които парламентът прие днес.

В мотивите си вносителят посочва, че са възприети препоръките на различни европейски партньори, включително на Венецианската комисия от 24 октомври 2022 г., предишни становища на Комисията, редица революции и решения на Комитета на министрите на Съвета на Европа, както и препоръките по Механизма за сътрудничество и проверка на Европейската комисия за необходимостта от въвеждане на ефективен и съобразен с действащата конституционна уредба модел за независимо разследване срещу главния прокурор и неговите заместници.

Промените, с които се въвежда механизъм за независимо разследване на главния прокурор или негов заместник предвиждат в случаите, когато е налице законен повод за започване на такова разследване материалите да се изпращат на ръководителя на Наказателната колегия на Върховния касационен съд, той да ръководи досъдебното производство и да участва в съдебния процес.

Измененията предвиждат още решението на Пленума на Висшия съдебен съвет, с което се прави предложение до президента за назначаване и освобождаване на главния прокурор, да се приема с мнозинство не по-малко от 13 гласа, т.е. намаляване на изискуемото в момента мнозинство от 17 гласа. 

Механизмът за независимото разследване на главния прокурор беше подкрепен от 181 народни представители .

След като вчерашното заседание се провали заради липса на кворум, депутатите днес приеха четири законопроекта за промени в Наказателно-процесуалния кодекс, предава БТА. Два от приетите текстове бяха предложени от Министерския съвет, един на "Възраждане" и още един от "Продължаваме промяната".

Отхвърлени бяха промените, внесени от Надежда Йорданова от "Демократична България", с които се предлагаше делата за престъпления от общ характер, извършени от главния прокурор или негов заместник, да са подсъдни като първа инстанция на Софийския градски съд. 

Вторият приет днес законопроект беше предложеният от лидера на "Възраждане" Костадин Костадинов и група народните представители. С него се цели постигане на по-обективен и бърз наказателен процес в досъдебната фаза. Разширява се правото на обвиняемия да обжалва повечето прокурорски актове в досъдебната фаза, например постановлението, с което се отказва събиране на доказателства в досъдебната фаза на процеса, като това гарантира в пълен обем правото на защита на обвиняемите. Създава се възможност разследващите полицаи да могат да започват, да преценяват започването и образуването на досъдебно производство, като се запазва и задължението им те незабавно да сигнализират за това наблюдаващия прокурор, предава БТА. 

Третият законопроект също е с вносител Министерски съвет. С него се транспонира европейска директива и се въвеждат общи минимални правила относно защитата на процесуалните права на децата, заподозрени или обвиняеми в наказателното производство. Предвижда се задържането на дете да се използва като крайна мярка, като то не може да продължи повече от пет месеца при обвинение за тежко умишлено престъпление и повече от една година, когато се предвижда наказание, не по-малко от петнадесет години лишаване от свобода, или друго по-тежко наказание. Във всички останали случаи се предлага продължителността на задържането под стража в досъдебното производство да не може да продължи повече от два месеца. Законопроектът предвижда делата, по които обвиняемият е непълнолетен, да се разследват, разглеждат и решават с предимство, и въвежда принципното положение непълнолетните обвиняеми да бъдат съдени при закрити врата.

Приет беше и внесеният законопроект от "Продължаваме промяната". С включените в него изменения се предоставя възможност на разследващите органи да могат да внасят искане за освидетелстване, за разрешение за претърсване и изземване пред първоинстанционния съд, както и да представят за одобрение от съда на протокола за извършеното действие в условията на неотложност. Предложено е да се разшири възможността за използване на специални разузнавателни средства, спрямо свидетел, дал съгласието си за това, за тежки умишлени престъпления. Предвижда се и възможност разследващите полицаи да провеждат досъдебни производства срещу магистрати. Предлага се и отпадане на изменения в НПК (чл. 194, ал. 1, т. 2а) от 2018 г. поради липсата на ефективни резултати.

Надежда Йорданова призова правната комисия възможно най-бързо да изготви доклада за общия законопроект, така че да може промените да бъдат приети до края на работата на 48-ото Народно събрание. Припомняме, че всички приети промени трябва да бъдат обединени в един общ законопроект, за да започне да тече срокът за предложения преди второ четене.

Началото на заседанието мина в размяна на остри реплики между Бойко Рашков и Радостин Василев от една страна, и представители на ГЕРБ. Стигна се дори дотам, че председателстващият заседанието на парламента Йордан Цонев наказа с порицание Бойко Рашков от "Продължаваме промяната" заради реплики към Марин Маринов от ГЕРБ, които критикува проекта на бившия вътрешен министър за промени в НПК. 

Радостин Василев и Георг Георгиев също получиха наказание от председателя на Народното събрание за нарушаване на добрия тон и дисциплината в залата. На Василев – за непристойно поведение, изразяващо се в жестове, оскърбяващи законодателния орган, а на Георгиев – за изказване, съдържащо обидни квалификации към негов колега народен представител, аргументира се председателстващият заседанието. 

"Ние имаме политическата воля да бъде намерен работещ механизъм за разследване на главния прокурор. Никой не следва да бъде над закона, но и никой не следва да бъде над Конституцията, дори Народното събрание в своите колективни решения", каза Марин Маринов от ГЕРБ. 

"Първо, когато говорите за милиционери и милиционерщина, имайте предвид, че засягате вашия колега Младен Маринов. Второ, тъй като като щампа отново се използва нещо друго, ще обърна внимание и на него - аз много уважавам всяка една професия, включително уважавам професията на хората, които се занимават с пожарогасене. Обаче знаете ли, предпочитам да бъда комунистически следовател, отколкото комунистически пожарникар", отвърна Бойко Рашков от ПП. 

"Г-н Рашков, в репликата си вие направихте опит да уязвите мен, но и голяма част от българските полицаи, които и днес работят и са завършили това училище (милиционерското училище в Пазарджик, бел. ред.)", репликира го Младен Маринов от ГЕРБ. 

"Нашият проект предвижда да се променят процедурите, по които могат да се предприемат принудителни процесуални действия, действия по разследването. Имам предвид и се има предвид по-конкретно - освидетелстването на лице, когато липсва съгласие от него, претърсване, изземване и СРС", обясни Рашков предложените от ПП промени в НПК. 

От своя страна Георг Георгиев от ГЕРБ попита дали промените, които се предлагат, ще засегнат "градинари, намесени в пране на пари и във внасяне на огромни суми извън ЕС в България в полза на един бивш вътрешен министър, сегашен народен представител". 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ