Депутатите приеха на първо четене законопроекта на ГЕРБ-СДС за противодействие на корупцията

Депутатите приеха на първо четене законопроекта на ГЕРБ-СДС за противодействие на корупцията

Депутатите приеха на първо четене законопроекта на ГЕРБ-СДС за противодействие на корупцията

Със 142 гласа "за", 12 "против" и 60 "въздържали се" парламентът прие на първо четене законопроекта за противодействие на корупцията, внесен от ГЕРБ-СДС, който предвижда разделянето на Комисията за противодействие на корупцията на две. Другите два проекта  – на "Продължаваме промяната - Демократична България" и на служебния кабинет бяха отхвърлени. 

Приемането на такъв законопроект е част от изисквания в Плана за възстановяване и устойчивост.

Проектът на ГЕРБ-СДС предвижда КПКОНПИ да се състои от седем членове, председател и шестима други. Шестимата ще се избират от парламента по предложение от парламентарните групи, а седмият ще се предлага от президента и ще се одобрява от народните представители. Предвижда се седемгодишен мандат на всички членове на комисията. Тя ще се председателства на ротационен принцип, чрез жребий.

Дейността по разследване ще бъде осъществявана от разследващи инспектори, те ще са разследващ орган по смисъла на Наказателно-процесуалния кодекс, подобно на следователите и разследващите полицаи.

Освен това, от ГЕРБ-СДС предлагат разделяне на КПКОНПИ на две независими една от друга комисии - Комисия за противодействие на корупцията и Комисия за отнемане на незаконно придобито имущество.

Предвижда се новосъздадената Комисия за противодействие на корупцията да се председателства на ротационен принцип и да се състои от председател и шестима членове, "притежаващи високи професионални и нравствени качества, и най-малко 10 години юридически стаж".  

Правомощията на Комисията за противодействие на корупцията включват превантивна дейност чрез събиране, анализиране и проверка на информация, както и разкриване и разследване на корупционни престъпления по реда на Наказателно-процесуалния кодекс от служители на длъжност "разследващи инспектори". Предлага се служителите, изпълняващи оперативно-издирвателни функции в действащата КПКОНПИ, да преминат към Комисията за противодействие на корупцията, като с цел подобряване на процеса по противодействие на корупцията се предвижда и прехвърляне на дейности от Държавната агенция "Национална сигурност" към новия орган, осъществявани от дирекцията „Финансово разузнаване“ и специализираната дирекция за защита при опасност за икономическата и финансовата сигурност на държавата. 

Последва дебат в пленарната зала относно това доколко новата Комисия за противодействие на корупцията, която се предлага да бъде създадена, ще представлява "бухалка“. 

Темата, че комисията представлява бухалка, беше повдигната от Тошко Йорданов от "Има такъв народ". Той коментира, че работата по този закон за Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобито имущество (КПКОНПИ) е започнала, когато "Продължаваме промяната" (ПП) са били част от коалиционно правителство с ИТН, "Демократична България" и БСП, и стремежът е бил ПП "да си имат своя бухалка". По думите му сега ПП са управляващи благодарение на ГЕРБ и "наблюдаваме тази гнусна прегръдка в този проектозакон с борбата между двете лобита на ПП-тата и гербаджиите" кой да има още една "бухалка" в ръцете си.  

Мирослав Иванов от ПП-ДБ коментира, че дали КПКОНПИ ще бъде "бухалка" или не зависи от ръководството на този орган. Този орган ще бъде "бухалка", само ако се установи зависимост между това ръководство и определени политически кръгове, посочи той и определи подобни приказки в момента като спекулации.  

Маноил Манев от ГЕРБ-СДС коментира, че в закона, който ГЕРБ предлага, "бухалката" я няма, а присъства ротационен принцип на председателство. Как да държиш "бухалката", като ще се сменя председателството, посочи той. Хайде да не политиканстваме по този закон, защото той е зареден с достатъчно взрив за политиканстване, призова той. Предлагаме ви нашия законопроект заради баланса в него, а не заради "бухалката", допълни той. 

Цончо Ганев от "Възраждане" посочи, че два от законопроектите са на коалиционни партньори - ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ. Ще вкарат лисицата в кокошарника да пази кокошките, защото ще се приеме законопроектът, внесен от ГЕРБ-СДС, подкрепен от ДПС и с мълчаливото и тихо съгласие на ПП-ДБ, коментира той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ