Депутатите приеха три проекта, уреждащи увеличението на заплатите на младите лекари

Депутатите приеха три проекта, уреждащи увеличението на заплатите на младите лекари

Депутатите приеха на първо четене три от проектите за промени в Закона за лечебните заведения, които уреждат увеличението на заплатите на младите лекари. В тях се предвиждат различни механизми за ръст на възнагражденията. Управляващите от ГЕРБ-СДС, БСП-Обединена левица и Има такъв народ предлагат - заплатите на младите лекари да продължат да са обвързани с Колективното трудово договаряне. Тази формула би довела до около 2250 лв. месечно възнаграждение.

Специализантите обаче настояват възнагражденията им да са 150 процента от средната брутна заплата, което означава възнаграждение от малко над 3600 лв. Тяхното искане се съдържа в проектите, внесени от ПП-ДБ и "Възраждане", които също бяха одобрени.

И трите проекта предвиждат увеличаване на заплащането за нощен труд - от 1 на 5 лв. на час, пише БНР. 

Беше отхвърлен само проектът на "Величие" , в който се предлагаше заплатите да бъдат фиксирани - 6000 лв. за лекари, 4000 за медицински сестри и 1500 лв. за санитари и помощен персонал.

В зала управляващите влязоха в спор дали бюджетът на Здравната каса може да осигури парите за увеличение на заплатите. Костадин Ангелов от ГЕРБ-СДС посочи, че не е възможно това да се случи в средата на годината. 

"Сметките, за които говорим, за различните законопроекти започват от 600 милиона и стигат до 2,4 милиарда. Имам предвид повишаването на трудовите възнаграждения на всички категории персонал, не само на младите лекари, увеличаването на нощния труд от 1 на 5 лева за всички работещи в системата на здравеопазването", каза Ангелов. 

Асен Василев настоя, че средства има, но те не са правилно разпределени, включително между лекарите в болниците. "Ако средно се вдигнат заплатите на младите лекари и на медицинските сестри, забележете, с 1500 лева спрямо текущите нива - всеки лекар, всяка медицинска сестра в болничната система получава средно 1500 лева повече - това би струвало 540 милиона лева на Здравната каса при бюджет от 4,1 милиарда за болнична помощ", добави Василев. 

От БСП се обявиха за увеличаване на здравните вноски. "Увеличаването на здравноосигурителната вноска е решението, за да намерим пари да задоволим напълно исканията на младите лекари, което за мен е справедливо, и на средния медицински персонал. Нека да имаме консенсус политически и по тази тема", каза Иван Ибришимов. 

От "Възраждане" предложиха таван на възнагражденията, за да се избегнат диспропорциите при заплащането на медицинския персонал. "Докато минималната заплата на медицинска сестра по КТД е да речем, е около 1950 лева, а за лекари - около 2 700 лева, това са данни от 2024-та година, то някои директори на болници декларират месечни доходи от 40 до над 100 000 лева, месечно", каза Маргарита Махаева. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ