Доц. Киселова за избора на председател на НС: Изходите подлежат на договорка в пленарна зала

Доц. Киселова за избора на председател на НС: Изходите подлежат на договорка в пленарна зала

Правилата, по които се избира председател на Народното събрание, са въпрос на автономия на народните представители. Изходите са няколко и подлежат на договорка в пленарна зала. Това заяви за БНТ конституционалистът доц. Наталия Киселова.

"Могат да се приемат нови процедурни правила, да се допълнят съществуващите или тези двама кандидати отново могат да бъдат подложени на гласуване. Без председател не може да се продължи нататък с каквото и да е от парламентарната работа", допълни доц. Наталия Киселова.

Според нея парламентарните групи трябва да преосмислят поведението си. "Казусът трябва да бъде решен по политически начин, а не юридически, каза още доц. Наталия Киселова. 

Припомняме, че досега при две прегласувания депутатите така и не успяха да изберат председател на новия парламент. При първото гласуване четири партии са издигнали кандидатури за този пост. От ГЕРБ-СДС предлагат бившия министър на транспорта Росен Желязков. "Продължаваме промяната" залага на бившия председател на Народното събрание Никола Минчев. "Възраждане" издигна кандидатурата на Петър Петров, а БСП на Кристиан Вигенин. 

След като нито един от предложените четирима кандидати не събра необходимото мнозинство се стигна и до второ гласуване между двамата кандидати, получили най-много гласове - Росен Желязков от ПГ на ГЕРБ-СДС и Никола Минчев от ПГ на "Продължаваме Промяната". При второто гласуване Желязков получи 103 гласа "за", 85 "против" и 52 "въздържал се". За Минчев гласуваха 98 депутати, 32-ма бяха против, а 110 се въздържаха. 

Междувременно депутатите преминаха към нова процедура за избор на председател на Народното събрание. Така се наложи партиите отново да заявят своите номинации за поста. Така се появи и пета номинация - ДПС предложи за кандидат за председател на парламента Йордан Цонев. 

По данни на БТА, от промените през 1989 г. досега няма случай, при който да не е бил избиран председател на парламента при първото му заседание. Ако настоящото Народно събрание не успее да избере председател в рамките на първото си заседание, това би било прецедент. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ