Докладът за "Боташ" отива в прокуратурата и ДАНС

Докладът за Боташ отива в прокуратурата и ДАНС

Работата на комисията по договора с „Боташ" приключи и нещата изглеждат доста притеснително, съобщи депутатът от "Продължаваме Промяната- Демократична България"  Радослав Рибарски, член на временната комисия в парламента за споразумението между "Булгаргаз" и турската фирма "Боташ"

Оказва се, че всеки ден българската енергетика и „Булгаргаз" трябва да заплаща капацитет, който се равнява на 500 000 долара. Този капацитет обаче не се използва в пълния си обем, заяви той.

Например, пълният капацитет за миналата година е бил 14 кораба, възможни за доставяне. От тях обаче са използвани 1 и половина. Пълният капацитет не се ползва, но за него всеки ден се плащат такси за пълен обем, договорени от служебното правителство и министъра на енергетиката Росен Христов, обясни Рибарски. А те са в размер на близо половин милион долара на ден, посочи още той.

Комисията заседава 3 месеца и това е обобщено в доклад, който другата седмица трябва да се гледа в пленарна зала. "Предложението, което сме записали и в решението е цялата документация и докладът да отидат прокуратурата, ДАНС", каза Рибарски.

По време на обсъждането, в залата ще бъде призован и сегашният министър на енергетиката Владимир Малинов като пряк участник в това договаряне, защото това е тристранно споразумение между „Булгаргаз", „Боташ" и „Булгартрансгаз".  Трите фирми се договарят България да доставя в турски води природен газ, който след това да се купува обратно на българската граница. Не става въпрос за нормалната междусистемна свързаност, която ни дава по-голяма гъвкавост в доставките. Независимо колко кораба доставим, трябва да платим този капацитет, обясни Рибарски.

Според него притеснителен факт е и, че договорените количества на ден излизат около 1,8 млрд. куб. метра. „От тях ние физически, ако решим да използваме целия капацитет , можем да доставим само около 1,3 млрд. куб. метра. Тази разлика от 500 млн. куб метра чисто физически не може да бъде изпълнена. А държавата е задължена за 13 години по този договор да плаща огромни такси за капацитет, като същевременно „Боташ" използва българската газопреносна мрежа. Ефектът от това е загуба на пазарен дял за „Булгаргаз", който за миналата година губи 27 % пазарен дял“, обясни още Рибарски.

Призоваваме този договор да се предоговори, защото е неизгоден за България и страната ни губи всеки ден от него, каза още Рибарски. По време на изслушването на служебния министър на енергетиката Владимир Малинов ще бъде питан и какви са възможностите за предоговаряне.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ