ЕП: Бюджетът на Евросъюза е "на червено" заради войната в Украйна
Европейският парламент(EП) подкрепи предложението на Европейската комисия (EК) за преразглеждане на дългосрочния бюджет на Европейския съюз (ЕС). Депутатите смятат, че „войната в Украйна и инфлацията са изчерпали“ този бюджет. Те подкрепиха идеята на ЕК да предвиди в документа създаването на фонд от 50 млрд. евро и предложиха да бъдат отпуснати още 1 млрд. евро за Украйна и други страни, „засегнати от войната, като Молдова“.
Депутатите смятат, че документът, изготвен за 2021-2027 г., трябва да бъде преработен, тъй като след приемането му в края на 2020 г. са настъпили „много непредвидени събития" - ЕС изпраща финансова, хуманитарна и военна помощ на Украйна, „милиони украински бежанци търсят закрила“ в страните от съюза, се казва в позицията на Европарламента. Други проблеми включват нарастващите лихви и притока на мигранти.
В тази връзка Европейският парламент подкрепя промяната на дългосрочния бюджет и включването на средства за реагиране на конфликта, подкрепа на Киев и укрепване на стратегическата автономия и суверенитет на ЕС, се казва в прессъобщение.
Европейският съюз отпусна 85 милиарда евро за подкрепа на Украйна от 2022 г., съобщи ръководителят на европейската дипломация Жозеп Борел. Дипломатът предложи до края на годината да бъдат отпуснати още 5 милиарда евро на Киев.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Румен Радев с първи коментар след вота: Ще направим всичко възможно да не допуснем да ходим пак на избори
Политика |Крум Зарков: Каквито и да са резултатите на БСП, аз ще поема цялата отговорност
Политика |Първи данни след вота: Прогресивна България печели близо 40%, ГЕРБ и ПП-ДБ втори и трети
Политика |Тръмп изпраща делегация в Пакистан за нов кръг преговори с Иран
Свят |Папа Лъв призова анголците да преодолеят дълбоките си разделения
Свят |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |Активността към 16:00 ч.: 34,6% по данни на ЦИК, 39% според екзитпол
България |Избирателната активност към 14:00 ч. достигна 34%
Политика |Ето каква е избирателната активност към 12:00 часа
Политика |Избирателната активност към 11:00 ч. достигна 12,12%
Политика |Служебният премиер Андрей Гюров: В парламента се влиза с идеи, а не с пачки в пояса
Политика |Учени съживиха животно, прекарало 24 000 години в замразено състояние
Наука и Здраве |Лукашенко е готов за среща с Тръмп, но само при „голямо споразумение“
Свят |ADVERTORIAL
Програмата „Капка по капка“ спечели наградата „Инвеститор в околната среда“ в Годишните награди за отговорен бизнес
United Group разшири оптичната си мрежа в региона с напълно изградения подземен оптичен кабел между Атина и Солун
Коментари
Няма въведени кометари.