Европейските банки в Русия са изправени пред „голям риск“, предупреди Джанет Йелън
Министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън заяви пред Ройтерс, че европейските банки са изправени пред нарастващи рискове, оперирайки в Русия, и че САЩ обмислят засилване на вторичните си санкции срещу банки, за които е установено, че подпомагат транзакции за военните усилия на Кремъл, съобщи CNBC.
„Разглеждаме възможността за потенциално по-строго засилване на санкциите ни срещу банки, които извършват дейност в Русия“, заяви Йелън в интервю за Ройтерс, като отказа да предостави конкретни данни и не посочи банките, към които те биха могли да бъдат насочени.
В рамките на срещата на финансовите лидери от Г-7 в Северна Италия Йелън заяви, че санкции, свързани с дейността на банките в Русия, ще бъдат наложени само „ако има причина за това, но дейността в Русия създава страшно много рискове“, добави тя.
Запитана дали би искала австрийската Raiffeisen Bank International и италианската банка UniCredit да се изтеглят от Русия, Йелън отговори: „Вярвам, че надзорните им органи са ги посъветвали да бъдат изключително внимателни по отношение на това, което правят там.“
В събота членът на Управителния съвет на Европейската централна банка Фабио Панета даде ясни указания на италианските банки, като заяви пред репортери, че кредиторите трябва да „излязат“ от Русия, тъй като оставането им в страната води до „репутационен проблем“.
Райфайзен е най-големият европейски кредитор, който развива дейност в Русия, следван от УниКредит. Друг голям италиански кредитор, Интеза Санпаоло, работи по продажбата на руския си бизнес.
Новият орган за вторични санкции на президента на САЩ Джо Байдън дава на Министерството на финансите правомощието да изключва банки от финансовата система на САЩ, ако се установи, че те подпомагат заобикалянето на първичните санкции срещу руски и други субекти заради войната на Москва в Украйна.
Йелън и други служители на Министерството на финансите на САЩ заявиха, че руската икономика все повече се превръща във „военна икономика“, което затруднява разграничаването на гражданските от военните транзакции или транзакциите с двойна употреба.
Наличието на вторични санкции вече е охладило ангажираността на банките с Русия, но Йелън изрази загриженост, че Русия успява да намери пътища за придобиване на стоки, необходими за увеличаване на военното ѝ производство, като посочи транзакции през Китай, Обединените арабски емирства и Турция.
Предупредително писмо
По-рано този месец Министерството на финансите предупреди писмено Райфайзен, че достъпът ѝ до финансовата система, деноминирана в долари, може да бъде прекратен заради сделките ѝ с Русия, като се позова на предложена сделка за 1,5 милиарда евро (1,6 милиарда долара) с руски магнат, на когото са наложени санкции, заяви пред Ройтерс човек, който е виждал тази кореспонденция.
След предупреждението Райфайзен се отказа от плановете си за индустриалния дял, свързан с магната Олег Дерипаска, отбелязвайки неуспех за кредитора повече от две години след инвазията в Украйна.
Натискът подчерта готовността на Вашингтон да подведе под отговорност европейските банки заради връзките им с Русия.
Във финансовата столица на Германия Франкфурт във вторник Йелън предупреди изпълнителните директори на банките да увеличат усилията си за спазване на санкциите срещу Русия и да прекратят усилията за заобикаляне на санкциите, за да избегнат възможността за строги санкции.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.