Гърция поиска от ЕС спешен отговор на скока на цените на тока в Централна и Източна Европа

Гърция поиска от ЕС спешен отговор на скока на цените на тока в Централна и Източна Европа

Гръцкият министър-председател поиска от ЕС спешно да реагира на рязко нарастващите цени на електроенергията в Централна и Източна Европа, които според Атина се влошават от руските атаки срещу енергийната инфраструктура на Украйна.

В писмо до Европейската комисия,цитирано от Ройтерс, Кириакос Мицотакис поиска от Брюксел да създаде регулатор за целия блок с правомощия да инспектира енергийните пазари в ЕС и призова Комисията да подкрепи трансгранични инфраструктурни проекти за пренос на енергия между страните. Цените на електроенергията в Гърция са се увеличили повече от два пъти от 60 евро за мегаватчас през април до 130 евро/MWh през август, се казва в писмото.

"Не можем да обясним убедително на нашите граждани защо цената, която плащат, се повишава толкова внезапно. Това е политически неприемливо", се казва в писмото. Мицотакис обвини за скока на цените, който също засегна страни, включително Румъния и България, фактори, включително високите температури това лято, прекъсвания на електроенергийната инфраструктура и водноелектрически резервоари, пресъхнали от сушата, предизвикана от изменението на климата. Но той каза, че допълнително бреме идва през Украйна, която става все по-зависима от електроенергия, внасяна от други европейски страни. Руските атаки са спрели половината от мощностите за производство на електроенергия в страната тази година, казаха украински официални лица.

ЕС постигна съгласие за актуализиране на своите правила за пазара на електроенергия миналата година, за да се опита да насърчи повече договори с фиксирани цени с производителите на електроенергия и да защити потребителите от нестабилните енергийни пазари. Но цената на електроенергията в Европа – дори в страни, които бързо са увеличили местното производство на възобновяема енергия – все още често е обвързана с електроцентрали, захранвани с газ, което може да изложи цените на резки колебания на пазарите на горива.

Пропуските в капацитета на междусистемните връзки между държавите и претоварването на местните електрически мрежи също могат да повишат цените. „Новата комисия трябва да се заеме със задачата да прокара повече трансграничен капацитет“, каза Мицотакис. ЕС ще трябва да инвестира 584 милиарда евро в надграждане на своите електрически мрежи през това десетилетие, според собствените оценки на блока, за да ремонтира старата от десетилетия инфраструктура и да гарантира, че мрежите могат да пренасят по-големи дялове от възобновяема енергия, припомня Ройтерс.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ