БСП не е срещу еврото, иска да види анализи

БСП не е срещу еврото, иска да види анализи

БСП не е срещу еврото, иска да види анализи

БСП не е срещу въвеждането на еврото у нас, но министрите от квотата на столетницата са гласували против Плана за влизане в Еврозоната, защото искат първо да видят икономически анализи, стана ясно от изказване на вицепремиера Корнелия Нинова.

„Да, ние гласувахме против, но не сме против еврото. Бихме искали приемането му да стане след много сериозен и задълбочен анализ за ефектите върху икономиката и доходите“, заяви тя.

В петък правителството прие оперативният план за въвеждане на еврото в България без подкрепата на БСП. Очаква се единната европейска валута да започне да се използва у нас в началото на 2024 г.

По-рано стана ясно, че Икономическият и социален съвет на България единодушно подкрепя въвеждането на еврото от 1 януари 2024 година. В прието становище се настоява това да стане с възможно най-гладък и с най-малко смущения процес, предава БНР. 

Препоръчва се организиране на мащабна разяснителна кампания. Пред "Хоризонт" председателят на съвета Зорница Русинова обяви, че правителството трябва достатъчно рано да изготви дългосрочна стратегия за политиката по доходите. 

"Достатъчно рано да компенсира и да подпомага процеса на догонване на средното за Еврозоната равнище на доходите. Това е доста сложен процес, защото така или иначе в момента имаме инфлация, сериозни последствия от социално-икономическата криза след Covid-19. И виждаме, че наистина трябват сериозни мерки, които, от една страна, компенсират и хората и водят до икономически растеж, от друга страна, трябва да си гледаме и дългия хоризонт на влизане в Еврозоната", каза Русинова.  

Специален акцент в становището на ИСС е очакването новият Закон за БНБ да бъде приет своевременно. Съветът е на мнение, че той ще даде необходимата яснота относно начините на бъдещо разпореждане с международните валутни резерви, които обезпечават българския лев и към 29 април 2022 г. надхвърлят 62 млрд. лв. В този контекст, Съветът изразява надежда, че преходът от режим на паричен съвет към пълноправно участие в Еврозоната да бъде осъществен без рискове пред макроикономическата, фискалната и финансовата стабилност на страната, при максимална прозрачност и спазване на принципа за ефективно и ефикасно управление на финансовите ресурси, както от страна на правителството, така и от централната банка.

ИСС подчертава, че е необходимо да влезе в сила и изискване за задължително обозначаване на цените едновременно в евро и лева с продължителност 12 месеца. Това ще спомогне за изпреварващо елиминиране на опасенията за недобросъвестно повишаване на цените, ще улесни потребителите за по-лесно идентифициране на търговци и бизнеси, позволили си неправомерно завишаване на цените, и ще внесе необходимата сигурност у потребителите, че интересите им ще бъдат защитени.

От Икономическия и социален съвет на България констатират липсата на широка обществена информираност по отношение на практическите аспекти на присъединяване към Еврозоната и липсваща навременна, специфична и детайлизирана комуникация с основните задължени лица и заинтересовани страни - общини, бизнес, доставчици на специализирани услуги (счетоводни, софтуерни, системи за корпоративно управление и др.), капиталов пазар, стокови борси, небанков финансов сектор, гражданското общество, потребителите, социални партньори, и др.

До края на юни Икономическият и социален съвет ще е готов с възложения от парламента анализ как въвеждането на еврото ще се отрази на доходите ни. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ