Източна Германия е крайнодясна крепост, икономическите проблеми помогнаха това да се случи
![Източна Германия е крайнодясна крепост, икономическите проблеми помогнаха това да се случи](/media/271/shutterstock_2498311097.l.webp)
Крайнодясната партия в Германия доминира в анкетите в източния регион на страната по-малко от две седмици преди федералните избори на 23 февруари - и икономическите опасения изиграха роля в нейната популярност, предаде CNBC.
След падането на Берлинската стена през 1989 г. икономиката в Източна Германия като цяло се срина, тъй като местните бизнеси и компании се поколебаха, а безработицата скочи. Въпреки че федералното правителство изразходва стотици милиарди евро за стимулиране на икономиката на региона и развитие на неговата инфраструктура, сътресенията оставиха кисел вкус в устата на мнозина от региона.
„От трансформацията през 90-те години на миналия век икономическата несигурност е редовно чувство сред част от населението на Източна Германия“, каза Манес Вайскирхер, политолог от TU Dresden, пред CNBC.
Това даде козове в ръцете на германската "Алтернатива за Германия" (AfD) и други маргинални партии, които исторически са склонни да се представят много по-добре в Източна Германия.
Германците ще гласуват по два пъти на изборите следващата седмица: един за това кой кандидат ще представлява пряко техния избирателен район и един за партия.
Последното проучване и моделиране от YouGov на гласуването в избирателния район показва нещо като дясна синя стена в източната част на Германия. В повечето източни избирателни райони кандидатите на AfD са начело. Това обаче не е така в цялата страна.
"Християндемократическият съюз" (CDU), със своята присъединена партия ХСС(CSU), води в националните проучвания с около 30% от гласовете, докато AfD е на второ място с около 20%, което отразява нарастващата подкрепа за партията в цялата страна. AfD спечели малко над 10% от гласовете на последните федерални избори.
Малко вероятно е да се присъедини към следващата управляваща коалиция, тъй като основните партии досега отказват да си партнират с AfD.
Икономически възприятия срещу реалност
След обединението на Германия след падането на Берлинската стена, икономиката на Източна Германия се характеризира с по-ниски доходи, по-висока безработица и по-слаб растеж в сравнение със Запада.
Оттогава тези проблеми до голяма степен са изчезнали и фактори като икономическия растеж и безработицата вече не са основни притеснения, според Холгер Шмидинг, главен икономист в Berenberg.
Германският институт за икономически изследвания Ifo прогнозира 0,7% икономически растеж в Източна Германия тази година, повече от очакваното за страната като цяло. Данни от федералната агенция по заетостта на Германия показват, че нивото на безработица в Източна Германия е намаляло повече от половината от върховете си, като разликата в сравнение с безработицата в Западна рязко се е свила.
В някои отношения източногерманските държави всъщност изпреварват своите западни колеги, каза Шмидинг.
„Коригиран спрямо разходите за живот, стандартът на живот в Източна Германия вече не е значително под този на Запад. Инфраструктурата обикновено е по-нова и в по-добра форма, отколкото в повечето части на Запада“, каза той пред CNBC.
Независимо от това жителите на Източна Германия все още имат негативно възприятие за икономиката, според проучване от 2024 г., проведено от Германския икономически институт (IW). По-малко от една трета от респондентите в Източна Германия казаха, че са доволни от развитието на пазара на труда и само един на всеки пет души каза, че вярва, че живее в регион с нарастващ растеж.
Матиас Дирмайер, ръководител на изследователския отдел за демокрация, общество и пазарна икономика в IW, каза пред CNBC, че докато привържениците на AfD са само малко по-загрижени за личната си икономическа ситуация в сравнение с други, „тяхното възприятие за икономиката като цяло е много по-лошо“.
По-голямата част от избирателите на AfD казват, че са силно загрижени за по-широката икономика, докато тези, които подкрепят други партии, са на другия край на този спектър, добави Дирмайер.
AfD се възползва от икономическата несигурност
Въпреки това, което IW нарича ясен процес на икономическо наваксване, неравенствата между Източна и Западна Германия остават, отбеляза Дирмайер.
„Това се възприема като несправедливо, нечестно... от привържениците на маргиналните партии, но това също е чувство, което е много силно активирано от тези политически актьори“, обясни той, добавяйки, че крайната десница е работила за предизвикване на съществуващи чувства на икономическа несигурност, като „граждани от втора класа“ и социален упадък сред избирателите. „И това е, което те правят много успешно“, каза Дирмайер.
В същото време AfD поставя под съмнение точността на положителните икономически новини и — предвид усещането, че икономиката не се справя добре — играе „лесна игра“, като твърди, че основните партии, статистическите агенции и други контролирани от държавата органи подвеждат избирателите, каза той.
Weisskircher от TU Dresden също отбеляза, че историческият контекст е важен фактор.
„Икономиката има значение по-скоро поради чувството за дългосрочна несигурност и неясни икономически перспективи – в регион, който преживя тежки икономически проблеми през 90-те и началото на 2000-те години, с високи нива на безработица, наред с други проблеми“, каза той.
Анти-имиграция, анти-система, анти-климатични промени
Не само икономическите проблеми доведоха до успеха на AfD в Източна Германия. Противопоставянето на имиграцията е много по-голямо в Източна Германия и основните партии имат по-малко лоялна база в региона, където не присъстваха толкова преди националното обединение, каза Вайскирхер.
Скептицизмът по отношение на изменението на климата и политиките за зелена енергия също са част от кампанията на AfD. По-специално вятърните турбини се превърнаха в оспорвана тема, като водещият кандидат на AfD Алис Вайдел за предстоящите избори призовава те да бъдат съборени.
AfD също се позиционира като партията, представляваща тези, които са изоставени.
Все по-голям брой източногерманци напускат селски региони в полза на големите градове, обясни Шмидинг от Беренберг, и това натежава върху местния бизнес, услуги и развитие. Тези, които остават в тези райони, са основна мишена за реториката на AfD и, както отбеляза Диермайер от IW, изследванията показват, че тези демографски групи са по-склонни да гласуват за крайната десница.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.