Новата икономика: Какви са рисковете за европейската икономика от изборите в САЩ

Новата икономика: Какви са рисковете за европейската икономика от изборите в САЩ

За икономиката на Европа изборите в САЩ на 5 ноември предлагат „най-лошия“ изход - предизвикателно президентство на Камала Харис или втори сблъсък с Доналд Тръмп, който заплашва да бъде още по-силен от първия, пише Ройтерс.

В две ключови области - търговската политика и споделянето на нарастващите разходи за сигурност между съюзниците от НАТО - Европа не очаква особени облаги от председателството на Харис, което тя разглежда като „приемственост на Байдън“.

От друга страна, Тръмп 2.0 крие многобройни опасности: ако той оттегли подкрепата на САЩ за Украйна, европейските правителства ще трябва бързо да увеличат разходите за отбрана; и ако той предизвика глобална търговска война, Европа се опасява, че ще бъде големият губещ.

Мерките срещу Китай са рядко срещана област на двупартийно съгласие в предизборната кампания в САЩ. За икономиката на Европа, която се основава на износа, това повдига въпроса дали тя може да продължи да жонглира с търговските връзки както със САЩ, така и с Китай.

„Който и да е победителят на изборите в САЩ, не е ясно дали Европа може да продължи да се възползва от растежа в САЩ, без да намали търговията с Китай“, казва Зак Майерс от мозъчния тръст Център за европейска реформа (CER).

„И двамата кандидати за президент на САЩ имат една и съща посока на движение - Тръмп е по-малко предсказуем и може би е склонен да бъде по-конфронтационен с Европейския съюз.“

За ASML, нидерландски доставчик на високотехнологично оборудване за производство на микрочипове, рискът от съпътстващи щети от усилията на САЩ за „сдържане“ на Китай е твърде реален - той вече е изправен пред забрана за износ на половината си продукти за Китай след кампанията, водена от САЩ.

„В САЩ има силна воля да се търсят повече ограничения - мисля, че това е много ясно и е нещо, което е двупартийно“, заяви главният изпълнителен директор на ASML Кристоф Фуке на конференция миналия месец. „И затова мисля, че каквото и да се случи през ноември, това ще остане.“

Половината от продукцията на Европа идва от търговията, което е два пъти повече, отколкото в САЩ, а 30-те милиона работни места в производствения сектор в региона - в сравнение с едва 13 милиона в САЩ - означават, че той е силно уязвим от всичко, което ограничава търговията.

Повече мита?

През последното десетилетие подкрепата за свободната търговия във Вашингтон се изпари. Джо Байдън реши да не отменя явните мита, наложени при първото президентство на Тръмп, и добави собствения си фокус върху работните места в САЩ със субсидиите по Закона за намаляване на инфлацията (IRA).

Докато Харис следва път, подобен на този на Байдън, Тръмп заплаши да отиде по-далеч с повсеместни мита от 10-20% върху целия внос - включително този от Европа, с която Америка все още има годишна търговия на стойност над един трилион евро.

Испанските производители на маслини видяха, че износът им за Съединените щати, някога основният им външен пазар, спадна със 70%, след като Тръмп през 2018 г. наложи мита, които остават в сила въпреки решенията на Световната търговска организация (СТО) срещу тях.

„Ако Тръмп спечели, това може да се влоши и смятаме, че ще бъде трудно да се реши този проблем без натиск от страна на Европа“, заяви пред Ройтерс Антонио де Мора, ръководител на ASEMESA, организацията, която представлява испанските износители на маслини.

За европейските компании с представителства в САЩ допълнителната несигурност е свързана с това дали Тръмп ще изпълни обещанията си да се откаже от субсидиите за зелена енергия по програмата IRA на Байдън.
Германската фирма за машини Trumpf, която има 2000 служители в САЩ и доставя оборудване за батерии за електромобили и слънчева енергия, заяви пред Ройтерс, че няма да разширява тези дейности в САЩ поради несигурност за резултатите от изборите.

Регулатор на растежа 

Изборите в САЩ биха могли да имат сериозни последици и за бюджетите за отбрана на европейските правителства, които се борят с дългове, надути от разходите за възстановяване след пандемията.

И тук въпросът е по-скоро за времето, отколкото за целта: Очаква се Харис да продължи натиска от страна на САЩ върху Европа да поеме по-голяма част от сметката за регионална сигурност, докато липсата на яснота относно ангажимента на Тръмп към Украйна значително повишава залога.
„Според нас президентството на Тръмп увеличава риска от по-бързо увеличаване на разходите, докато президентството на Харис може да даде на Европа повече време“, заявиха анализаторите на UBS.

Така, макар че председателството на Харис може да има слабо измеримо въздействие върху европейската икономика, рисковете от втори мандат на Тръмп са ясно осезаеми.

Икономисти от Goldman Sachs изчисляват, че ако Тръмп продължи с митата си, прекият им ефект плюс търговската несигурност, която биха генерирали, биха могли да намалят производството с един процентен пункт в 20-те страни от еврозоната - повече от слабия ръст от 0,8%, който се прогнозира eke тази година.

Всички ползи от икономическия растеж, ако отслабването на ангажимента на САЩ към Украйна принуди Европа да увеличи разходите за отбрана, ще бъдат анулирани от удара, който регионалната икономика ще понесе от произтичащия геополитически риск, отбелязват те.

Европейската комисия разполага със затворен екип от служители, които да проучат как ЕС ще бъде повлиян от изборния резултат. Но всякакви политически заключения, които те направят, ще трябва да осигурят консенсус в ЕС - който, както се вижда от разделенията на блока за това как да се справят с китайския внос на електрически превозни средства, може да бъде неуловим.

Проевропейските оптимисти предполагат, че изборите в САЩ - особено в случай на победа на Тръмп - биха могли да имат благотворен шоков ефект, като най-накрая стимулират региона да приеме типа дълбоки реформи, предложени от бившия шеф на ЕЦБ Марио Драги миналия месец. „Перспективата за по-напрегнати трансатлантически отношения трябва да насърчи ЕС да се заеме с причините, поради които неговият икономически размер се свива спрямо икономиката на САЩ“, отбелязва CER.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ