Казусът с използването на вода от Арда за гръцките фермери нажежи парламента

Казусът с използването на вода от Арда за гръцките фермери нажежи парламента

Изслушването на премиера Росен Желязков заради изтеклия миналото лято репарационен договор за предоставяне на част от водите на река Арда за нуждите на гръцките фермери нажежи обстановката в парламента днес. Министър-председателят увери, че се работи върху ново дългосрочно споразумение, което да защитава националните ни интереси и да устройва двете държави, без да споменава обаче каква е българската позиция, тъй като била предмет на преговори с гръцката страна. В кулоарите Асен Василев от ПП-ДБ обясни, че кабинетът "Денков" е изработил проект на 60-годишен договор, според който България ще получи достъп до пристанище Александруполис, а Гърция ще изгради магистрала през Маказа и жп линия до "Капитан Андреево" срещу вода от Арда. Ето част от изказванията от парламента.

България има ясна преговорна позиция в преговорите с Гърция относно водоподаването от р. Арда. Ще търсим временно решение в рамките на няколко месеца от тази година, за да имаме възможност да договорим едно цялостно споразумение, което надхвърля предмета на уреждане на конкретно поставените въпроси. Спогодбата за уреждане на висящите финансови въпроси и развитие на икономическото сътрудничество между Народна република България и Кралство Гърция от 1964 г. предвижда срок от 60 години за водоподаването от р. Арда. Репарационното задължение е изтекло на 9 юли 2024 г., каза премиерът Росен Желязков по време на изслушването в Народното събрание. 

През 2024 г. българската страна е постигнала решение за подаване на вода от р. Арда до края на земеделския сезон чрез сключване на временно споразумение между Националната електрическа компания и региона на Източна Македония и Тракия в Гърция за извършването на регулирано водоподаване от 10 юли 2024 до 30 септември 2024 г. Със заповед от 6 октомври миналата година е създадена междуведомствена работна група, съставът на която е бил регулярно актуализиран, включително и от мен. Целта е изработване на позиция, отразяваща в най-голяма степен интересите на България, информира Желязков. 

На 5 февруари 2024 г. е проведена междуведомствена среща, на която представители на дирекция "Югоизточна Европа" се запознават за първи път с изготвения проект на комплексно споразумение между България и Гърция, което включва три протокола – развитие на мултимодален транспортен коридор между двете държави, доставка на регулирани води от р. Арда за Гърция, сътрудничество между двете страни при наемане на площи и използване на съоръжения за обслужване в пристанище Александруполис, каза още премиерът. 

"Няма яснота относно следните неща - първо, за какъв максимален срок ще бъде това споразумение. Второ, какво ще получи България срещу регулярно водоподаване на десетки и стотици кубични метри вода годишно. Трето, ще бъде ли овъзмездена българската държава за поддръжката на хидровъзлите в експлоатационно състояние, позволяващо дългосрочно, регулярно водоподаване", заяви лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов

"Преговорната позиция на България беше, че икономическата спогодба трябва да бъде продължена за още 60 години в 3 части обаче. Първа част, свързана с водите на Арда, които ако се използват извън часовите пояси, които са най-добри за НЕК и българската енергетика да има съответното заплащане. Втора част - България да получи 60-годишен достъп до пристанище Александруполис с прилежаща икономическа зона и трета част, която беше публична от Александруполис до Русе да се изгради магистрала през Маказа", каза Асен Василев от ПП-ДБ

"Възраждане", може би, за да саботират процеса, вкараха изслушването за водоподаването от река Арда към Гърция, преди да е завършил преговорният процес, посочи Василев. 

Според Николай Денков от ПП-ДБ една важна тема отново се използва за евтини политически, партийни нападки. По думите му, в пленарната зала е направено внушение, че няма документи за това, което се е случвало, че е правено "на тъмно". "Всичко беше документирано и беше оставено, след провала на ротацията, на служебното правителство да продължи преговорите. През януари м.г. е сформирана междуведомствена работна група към Министерския съвет, в която са били представители на МВнР, МОСВ, Министерството на енергетиката и Националната електрическа компания (НЕК), за да се намери подходящо решение, което да е от полза и за България, и за Гърция, така че да се сключи следващ договор, тъй като старият изтича. Бяха проведени преговори, а за председател на работната група беше определен Асен Василев", добави Денков. 

Спекулациите, че някой подарява водата на Гърция и че България няма изгода от това нещо, трябва да бъдат категорично разсеяни, заяви министърът на околната среда и водите Манол Генов при изслушването. 

От парламентарната група "БСП-Обединена левица" поставиха въпроса какви финансови ангажименти е поела Гърция съгласно сключеното през 2024 г. временно споразумение между Националната електрическа компания (НЕК) и региона на Източна Македония и Тракия за регулярно водоподаване по р. Арда за нуждите на гръцките фермери и дали България дава водата безплатно, каквото мнение циркулирало в общественото пространство, предава БТА. 

"Безвъзмездно по време на това споразумение няма. Възмездието е електроенергията, която НЕК в определени часове приема от гръцката държава", заяви министър Манол Генов. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ