Кирил Петков увери, че ще се борят България да влезе в Шенген през декември
Направили сме много сериозна програма да се борим България да влезе в Шенген през декември. Това обяви в ефира на Нова телевизия съпредседателят на "Продължаваме промяната - Демократична България" Кирил Петков.
Той коментира, че след приемането на Антикорупционния закон, с който съществуващата Комисия за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ) се разделя на две, са се увеличили шансовете ни за промяна на мнението на Нидерландия. Говорим за декември в този момент, посочи Петков.
По думите му, сега въпросът е с Австрия. "Прекарах миналата седмица три часа с представители на техния парламент, заминавам в края на тази седмица отново, академик Николай Денков отива там през октомври", добави Петков.
Това, което показахме е, че всичко е въпрос на резултати. В този момент постигаме общи приоритети, заяви Петков в отговор на въпрос дали се върви към подписването на коалиционно споразумение с ГЕРБ-СДС. Ако покажем повече добри резултати, за които сме сигурни, че не сме предали важен приоритет, мисля, че стабилността на това правителство става все по-силна, каза още Петков. По думите му, крайната точка е да бъде постигнато върховенството на закона. Петков посочи, че реформата в антикорупционната комисия е била важна стъпка, а следващата голяма ще бъде Конституцията.
"За съжаление отново първо чужди служби трябваше да открият, че имаме поредния шпионин в България. И след това нашите служби реактивно направиха това, което направиха". С тези думи Кирил Петков коментира експулсирането на трима служители на руската църква в София. По думите му е пропуск на ДАНС, че архимандрит Васиан и другите двама служители на руската църква, са експулсирани едва сега, а не по-рано.
"Ако днес вече знаем, че той е бил шпионин на руските служби, той е бил шпионин на руските служби от 5 години. Всъщност това е нещото, за което говорим през цялото време. Че докато не заработят българските служби по истински начин, по проактивен начин - реално националната сигурност е под риск. Не може една Северна Македония да има по-добра информация за руските шпиони в България, отколкото нашите служби", подчерта той припомняйки, че РСМ обяви архимандрита за руски шпионин.
И допълни: "Просто си личи, че нашите служби винаги работят вследствие на нечие друго откритие за хора, които са в България или са българи. Това не е нормално. Така че - наистина е пропуск. Радвам се, че сега са установили и са направили правилните действия. Но това не може да бъде след 5 години - един шпионин на чужда държава да оперира под прикритие и чак сега да бъде осъзнато".
На въпрос би ли имал доверие на свещениците, които Русия ще изпрати в България, той посочи: "Надявам се да бъдат добре проверени, знаейки за тази грозна постъпка - да използват едни позиции, на които хората имат доверие, за чужди служби. Надявам се да се изпратят просто свещеници, които са там, за да изпълняват своята роля като такива".
"Лошото е, че България пак почва да излиза като средище на руски шпиони, което означава само едно. Българските служби не са достатъчно проактивни по тази тема", категоричен е Кирил Петков.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.