Кого може да избере Тръмп за новия си кабинет? Ето кои са основните претенденти
Доналд Тръмп ще започне процеса на избор на кабинет и на други високопоставени служители в администрацията през следващите седмици след победата си на президентските избори.
Ето кои са основните претенденти за някои от ключовите постове, които ще контролират отбраната, разузнаването, дипломацията, търговията, имиграцията и икономическата политика. Някои от тях се борят за различни постове, предаде Ройтерс.
Скот Бесент - потенциален министър на финансите
Снимка: Getty Images
Бесент, ключов икономически съветник на Тръмп, е смятан за основен кандидат за финансов министър. Дългогодишен инвеститор в хедж фондове, който в продължение на няколко години е преподавал в Йейлския университет, Бесент е в топли отношения с новоизбрания президент.
Макар че Бесент отдавна подкрепя политиката на laissez-faire, която беше популярна в Републиканската партия преди Тръмп, той се изказва много положително и за използването на митата от Тръмп като инструмент за преговори. Бесент похвали икономическата философия на новоизбрания президент, която се основава на скептицизъм както към регулациите, така и към международната търговия.
Джон Полсън - потенциален министър на финансите
Снимка: Getty Images
Полсън, милиардер, управител на хедж фонд и основен дарител на Тръмп, е друг основен претендент за поста министър на финансите. Дългогодишният финансист е заявил пред сътрудници, че би се заинтересувал от тази длъжност. Дългогодишен привърженик на намаляването на данъците и дерегулацията, профилът на Полсън в общи линии е сходен с този на други потенциални членове на икономическия екип на Тръмп. Той публично е подкрепял целенасочени мита като инструмент за гарантиране на националната сигурност на САЩ и за борба с нелоялните търговски практики в чужбина.
На едно от най-значимите събития за набиране на средства, организирано от Полсън през април, бившият президент получи над 50 млн. долара.
Лари Кудлоу - потенциален министър на финансите
Снимка: Getty Images
Лари Кудлоу, който беше директор на Националния икономически съвет през по-голямата част от първия мандат на Тръмп, също има шансове да стане министър на финансите и вероятно ще има възможност да заеме отделна позиция с икономическа насоченост, ако прояви интерес.
Макар че в частен план той е скептично настроен към повсеместни мита, публично не се забелязва голяма разлика между политиките, които Кудлоу подкрепя, и тези на новоизбрания президент.
Робърт Лайтхайзър, потенциален министър на финансите
Снимка: Getty Images
Лоялен човек, който беше търговски представител на Тръмп през целия мандат на тогавашния президент, Лайтхайзър почти сигурно ще бъде поканен отново. Въпреки че Бесент и Полсън вероятно имат по-големи шансове да станат финансови министри, Лайтхайзър има някакъв шанс и може би ще успее да се превъплъти в старата си роля, ако прояви интерес.
Подобно на Тръмп, Лайтхайзър е скептик по отношение на търговията и твърдо вярва в митата. Той беше една от водещите фигури в търговската война на Тръмп с Китай и предоговарянето на Северноамериканското споразумение за свободна търговия (НАФТА), с Мексико и Канада по време на първия мандат на Тръмп.
Хауърд Лутник, потенциален министър на финансите
Снимка: Getty Images
Съпредседател на преходния екип на Тръмп и дългогодишен главен изпълнителен директор на фирмата за финансови услуги Cantor Fitzgerald, Лутник участва в надпреварата за поста министър на финансите.
Подобно на Тръмп, Лутник е изключително енергичен нюйоркчанин, който единодушно хвали икономическата политика на новоизбрания президент, включително използването на мита.
Понякога той изказваше подробни и безпристрастни мнения за това какви политики ще бъдат въведени през втория мандат на Тръмп. Някои съюзници на Тръмп се оплакваха, че той твърде често се представя като човек, който говори от името на кампанията.
Ричард Гренел - потенциален съветник по националната сигурност
Снимка: Getty Images
Гренел е сред най-близките съветници на Тръмп по външна политика. По време на първия четиригодишен мандат на новоизбрания президент той беше изпълняващ длъжността директор на националното разузнаване и посланик на САЩ в Германия. Когато през септември Тръмп се срещна с президента на Украйна Володимир Зеленски, Гренел присъства на срещата.
Частните отношения на Гренел с чуждестранни лидери и често капризната му личност го превърнаха в център на множество противоречия - факт, който може да превърне поредния процес на утвърждаване в Сената в предизвикателство, в зависимост от състава на горната камара. Въпреки това той е смятан за основен претендент за поста съветник по националната сигурност, за който не се изисква потвърждение от Сената, и не е изключено да заеме такъв пост.
Сред политиките, за които се е застъпвал, е създаването на автономна зона в Източна Украйна, за да се сложи край на войната там - позиция, която Киев смята за неприемлива.
Робърт О'Брайън - потенциален държавен секретар
Снимка: Getty Images
О'Брайън, четвъртият и последен съветник на Тръмп по въпросите на националната сигурност по време на първия му мандат, поддържа близки отношения с Тръмп и двамата често разговарят по въпросите на националната сигурност.
Той вероятно ще бъде включен сред потенциалните кандидатури за държавен секретар или за друг висш пост в областта на външната политика и националната сигурност. След като Тръмп напусна поста, той поддържа близки контакти с чуждестранни лидери, като през май се срещна с израелския премиер Бенямин Нетаняху в Израел.
Възгледите му са малко по-ястребови от тези на някои от съветниците на Тръмп. Той например подкрепя в по-голяма степен военната помощ за Украйна, отколкото много от републиканските му съвременници, и е привърженик на забраната на TikTok в САЩ.
Бил Хагърти - потенциален държавен секретар
Снимка: Getty Images
Американски сенатор от Тенеси, работил по прехода на Тръмп през 2016 г., Хагърти е смятан за основен претендент за държавен секретар. Той е поддържал стабилни отношения с почти всички фракции на Републиканската партия и вероятно би могъл да бъде утвърден с лекота в Сената.
Бил е посланик на САЩ в Япония в първата администрация на Тръмп по време, когато президентът изтъкваше топлите си отношения с тогавашния премиер Шиндзо Абе.
Възгледите на Хагърти като цяло съвпадат с тези на Тръмп. По-рано през годината той гласува против голям пакет военна помощ за Украйна.
Марко Рубио - потенциален държавен секретар
Снимка: Getty Images
Рубио, сенатор от Флорида и кандидат за президент на Републиканската партия през 2016 г., също е един от основните претенденти за държавен секретар, чиято политика е близка до тази на Тръмп.
Рубио отдавна се занимава с външните работи в Сената, особено що се отнася до Латинска Америка, и има солидни връзки в цялата партия.
Майк Уолц - потенциален министър на отбраната
Снимка: Getty Images
Бивша" зелена барета" от армията, а понастоящем е конгресмен от Флорида, Уолц се е утвърдил като един от най-големите ястреби по отношение на Китай в Камарата на представителите. Сред различните законопроекти, свързани с Китай, на които той е съавтор, са мерки, целящи да намалят зависимостта на САЩ от критични минерали, добивани в Китай.
Уолц е в приятелски отношения с Тръмп и е смятан за сериозен претендент за поста министър на отбраната.
Майк Помпео - потенциален министър на отбраната
Снимка: Getty Images
Помпео, който по време на първия мандат на Тръмп беше директор на ЦРУ и държавен секретар, е смятан за основен претендент за министър на отбраната, но може да заеме и други постове, свързани с националната сигурност, разузнаването или дипломацията.
Макар че флиртуваше с предизвикателството на републиканските първични избори срещу Тръмп, Помпео така и не "натисна спусъка", а сега отново е в приятелски отношения с новоизбрания президент след период на неловкост. Той се откроява като възможно най-яростния защитник на Украйна сред близките съюзници на Тръмп - позиция, която го поставя в противоречие с повечето високопоставени фигури в лагера на потенциалния му шеф.
Том Котън - потенциален министър на отбраната
Снимка: Getty Images
Получил образование в Харвардския колеж и в Юридическия факултет на Харвард, Котън е сенатор от Арканзас, харесван от дарителите на Тръмп и е сериозен претендент за поста министър на отбраната.
Подобно на Хейгърти, той се превърна в „тъмен кон“ за кандидат за вицепрезидент на Тръмп през последните седмици на процеса на избор на вицепрезидент през юни и юли.
Котън представлява оскъдното ястребово крило на Републиканската партия, като последователно е подкрепял военната помощ за Украйна.
Кийт Келог - потенциален кандидат за поста в областта на националната сигурност
Снимка: Getty Images
Пенсиониран генерал-лейтенант, служил като началник на щаба на Съвета за национална сигурност при Тръмп, Келог се ползва с благоразположението на Тръмп и е претендент за няколко позиции, свързани с националната сигурност.
По време на кампанията той представи на Тръмп план за прекратяване на войната в Украйна, който включваше принуждаване на двете страни да седнат на масата за преговори и изключване на членството на Украйна в НАТО в обозримо бъдеще, наред с други мерки.
Том Хоман - потенциален секретар по вътрешна сигурност
Снимка: Getty Images
Хоман, който по време на първия мандат на Тръмп в продължение на година и половина беше изпълняващ длъжността директор на Службата за имиграция и митнически контрол, е претендент за поста министър на вътрешната сигурност. Тръмп превърна разправата с незаконната имиграция в централен елемент на кампанията си, като обеща масови депортации.
По време на кампанията Тръмп често хвалеше Хоман, а Хоман често се отправяше в различни посоки, за да събира поддръжници. По време на първия мандат на Тръмп Хоман беше водещ защитник на спорната политика на администрацията за разделяне на децата, по време на която децата на имигранти, влезли незаконно в страната, бяха задържани отделно от родителите си.
Чад Уолф - потенциален секретар по вътрешна сигурност
Снимка: Getty Images
Уолф, който беше изпълняващ длъжността министър на вътрешната сигурност на Тръмп в продължение на около 14 месеца по време на първото му президентство, може би ще има шанс да се върне в Белия дом.
Уолф лоялно изпълняваше твърдата имиграционна политика на Тръмп и изпрати федерални агенти в Портланд, Орегон, за да контролират протестите по време на размириците, последвали убийството на чернокожия Джордж Флойд от бял полицай.
Той може да има някои забележки срещу себе си. Уолф подаде оставка на 11 януари 2021 г., само няколко дни след нападението срещу Капитолия в САЩ на 6 януари.
Тръмп е изразявал опасения относно връщането в управленския му екип на онези, които са подали оставка в последните дни от мандата му. При оттеглянето си обаче Уолф се позова на правния спор около назначаването му за министър на вътрешните работи - а не на нападението в Капитолия. Множество съдии постановиха, че назначаването му от Тръмп, с което на практика е заобиколен Сенатът, е незаконно.
Марк Грийн - потенциален секретар по вътрешна сигурност
Снимка: Getty Images
Бивш военен летец-хирург и настоящ председател на комисията по вътрешна сигурност в Камарата на представителите, Грийн е смятан от някои съюзници на Тръмп във Вашингтон за претендент за висшия пост в Министерството на вътрешните работи. Поддръжниците му го описват като лоялен на Тръмп и твърд привърженик на имиграцията, който има и значителен законодателен опит.
Грийн беше номиниран от Тръмп по време на първия му мандат за министър на армията, но той оттегли името си, тъй като предишни изказвания, които бяха широко разглеждани като трансфобски и ислямофобски, предизвикаха по-голямо внимание.
Джон Ратклиф - потенциален главен прокурор
Снимка: Getty Images
Бивш конгресмен и прокурор, служил като директор на националното разузнаване през последната година от мандата на Тръмп, Ратклиф е смятан за потенциален главен прокурор, макар че може да заеме и отделна позиция в областта на националната сигурност или разузнаването.
Съюзниците на новоизбрания президент смятат Ратклиф за твърд лоялист на Тръмп, който вероятно би могъл да получи потвърждение от Сената. Въпреки това, по време на работата си като директор на националното разузнаване Ратклиф често противоречеше на оценките на професионалните държавни служители, което предизвика критики от страна на демократите, според които той е политизирал тази роля.
Майк Лий - потенциален главен прокурор
Снимка: Getty Images
Сенатор от Юта, Лий е смятан за друг основен кандидат за главен прокурор. Въпреки че бившият прокурор отказа да гласува за Тръмп по време на изборите през 2016 г., по-късно той стана негов непоколебим съюзник и се превърна в нещо като интелектуален герой сред някои фракции на Тръмп.
Лий беше ключова фигура в опитите на Тръмп и неговите съюзници да отменят загубата му на изборите през 2020 г. от демократа Джо Байдън, и разпространяваше неоснователни конспиративни теории за нападението срещу Капитолия на 6 януари.
Сузи Уайлс - потенциален началник на канцеларията
Снимка: Getty Images
Един от двамата съуправители на кампанията на Тръмп, Уайлс е считана за фаворит за началник на кабинета на Тръмп в Белия дом.
Макар че спецификата на политическите ѝ възгледи е малко неясна, на нея се приписва успешното и ефективно провеждане на кампанията. Поддръжниците ѝ се надяват, че тя ще вдъхне чувство за ред и дисциплина, които често липсваха по време на първия мандат на Тръмп, когато той смени редица началници на канцеларията си.
Брук Ролинс - потенциален началник на канцеларията
Снимка: Getty Images
Бившият изпълняващ длъжността директор на Съвета по вътрешна политика на Тръмп Ролинс също е кандидат за началник на щаба. Тръмп има близки лични отношения с Ролинс и често ѝ прави комплименти в лична обстановка.
Като цяло тя е смятана за един от по-умерените съветници на Тръмп, докато заемаше поста. Сред другите политики, които тя подкрепя по време на първия мандат на Тръмп, са реформите в областта на наказателното правосъдие, които намаляват наказанията лишаване от свобода за някои сравнително леки престъпления.
Каш Пател - потенциален кандидат за постове в областта на националната сигурност
Снимка: Getty Images
Бивш републикански служител в Камарата на представителите, който е заемал различни високопоставени длъжности в отбранителната и разузнавателната общност по време на първия мандат на Тръмп, Пател често се появява в кампанията, за да мобилизира поддръжниците си за победа на кандидата на републиканците.
Някои съюзници на Тръмп биха искали да видят Пател, считан за крайно лоялен на Тръмп, назначен за директор на ЦРУ. Всяка позиция, за която се изисква потвърждение от Сената, обаче може да се окаже предизвикателство.
През цялата си кариера Пател е влизал в противоречия. В интервю за съюзника на Тръмп Стив Банън миналата година той обеща да „преследва“ политици и журналисти, смятани за врагове на новоизбрания президент. По време на първия мандат на Тръмп Пател си навлече неприязънта на някои по-опитни служители в областта на националната сигурност, които го смятаха за изменчив и твърде нетърпелив да угоди на тогавашния президент.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.