Кои държави могат да спечелят или да загубят най-много от изборите в САЩ?

Кои държави могат да спечелят или да загубят най-много от изборите в САЩ?

Светът наблюдава президентските избори в САЩ, докато избирателите отиват да гласуват във вторник, но изходът от вота е по-значимо за някои страни. За тях  гласуването може да направи разликата между война и мир, стабилност и нестабилност или просперитет или икономическа слабост. Тази ситуация е още по-изразена за Украйна, чиято териториална цялост дори може да бъде застрашена, предаде CNBC. 

Анализатори посочват някои от страните, които ще спечелят или загубят най-много от изборите, който и да влезе в Белия дом, било то бившия президент републиканец Доналд Тръмп или вицепрезидента демократ Камала Харис.

Китай
Китай несъмнено е най-големият икономически съперник на САЩ и враждата показва малко признаци на отслабване, който и да стане следващият президент на САЩ.

Тръмп вече заплаши да съживи търговската война, която започна по време на първия си мандат, в който той наложи мита на стойност 250 милиарда долара върху китайския внос. Тръмп защити мярката като начин за намаляване на зеещия търговски дефицит с Китай и за стимулиране на работните места и конкурентоспособността на американците.

Тази година Тръмп каза, че ако бъде преизбран, ще повиши митата върху китайски стоки с 60-100%. Китай не е единствената мишена, тъй като Тръмп заплаши да наложи цялостно мито от 10% върху целия внос. Икономистите казват, че подобна мярка вероятно ще струва на типичното американско домакинство около 1700 долара годишно и дори повече, ако бъде въведена тарифа от 20% за всички, както беше предложено и от Тръмп.

Предизборният екип на Харис остро критикува последното предложение за универсална тарифна база, но има малко признаци, че администрация, ръководена от демократите, ще се откаже от настоящите мита, като тези за китайски електрически превозни средства или слънчеви панели, въведени по време на мандата на президента Байдън.

Началото на нова политическа ера в САЩ идва на фона на икономическо забавяне за Китай, който изпитва слабо потребителско доверие и спад на жилищния пазар. Стимулиращите мерки ще бъдат обявени по-късно тази седмица, като размерът им вероятно ще зависи от резултата от изборите, казаха анализатори пред CNBC. Победата на Тръмп почти сигурно би означавала по-голям китайски пакет от стимули за стимулиране на вътрешното търсене.

Русия и Украйна

С продължаващата си война с Русия и разчитаща до голяма степен на чуждестранна военна помощ, за да може да продължи да се бие, Украйна ще следи изборите отблизо, както и Москва.

Общоприето е, че администрацията на Тръмп и твърдолинейните републиканци биха били много по-враждебни към предоставянето на повече военна помощ на Украйна, което значително възпрепятства способността ѝ да продължи да отвръща на удара срещу Русия.

Тръмп също така се похвали, че може да сложи край на войната за 24 часа, ако бъде избран, сигнализирайки, че ще спре финансирането на Украйна, за да я принуди да постигне договорено споразумение с Русия. Това вероятно би означавало отказ от почти 20% от нейната територия на юг и изток, която в момента е окупирана от руските сили.

Изборът да продължи да се бие без подкрепата на САЩ обаче може да означава, че Украйна губи още повече земя. Следователно изборите в САЩ за Украйна са екзистенциални.

„Изборите в САЩ може да принудят украинците, тъй като победата на Тръмп веднага ще доведе до промяна в американската политическа ориентация и много по-пряк натиск върху Киев да преговаря. Което означава, че украинците скоро може да трябва да решат дали искат да се разделят с най-важния си военен поддръжник или не“, каза Иън Бремер, основател и президент на Eurasia Group.

Вероятно дори благоприятна за Киев администрация под ръководството на Харис, който обеща да продължи да подкрепя разкъсаната от война нация, може да се затрудни да даде повече финансова подкрепа за Украйна, в зависимост от това коя партия доминира в Конгреса.

Харис каза, че нейна бъдеща администрация ще подкрепя Украйна „колкото е необходимо“, но нито тя, нито Вашингтон са дефинирали ясно какво означава това изявление, как изглежда победата на Украйна или дали има ограничение за помощта от САЩ.

Израел и Иран

Близкият изток обаче е зона, в която външнополитическите позиции на Тръмп и Харис може да са по-съгласувани - и двамата кандидати обещаха да продължат да подкрепят САЩ за Израел, тъй като той преследва иранските подставени лица, групировките Хамас и Хизбула съответно в Газа и Ливан, като същевременно настоява конфликтът да приключи скоро.

Иран заплаши да отвърне на широкомащабните ракетни удари на Израел по военните съоръжения на страната миналия месец, което означава, че цикълът на размяна на думи между противниците може да продължи през есента.

Тръмп наскоро представи себе си като „защитник“ на Израел, насърчавайки предишната си подкрепа за страната на срещата на върха на Израелско-американския съвет през септември и предполагайки, че Израел е изправен пред „пълно унищожение“, ако той не бъде избран, без да подкрепи твърдението. Той също предизвика вълнение, като каза на публиката, че „всеки, който е евреин и обича да бъде евреин и обича Израел, е глупак, ако гласува за демократ“.

Тръмп придоби популярност в Израел по време на първия си мандат, след като наруши десетилетната традиция на САЩ, като официално призна Ерусалим за столица на Израел. Той също така официално призна спорната зона на Голанските възвишения на страната като под суверенитета на Израел, като спечели допълнителни похвали.

Анкета, проведена миналата седмица от Израелския институт за демокрация, установи, че почти 65% смятат, че Тръмп би бил по-добър за израелските интереси, далеч над 13%, които смятат, че Харис би бил по-добър. Малко над 15% казват, че няма разлика между двамата кандидати, докато 7% казват, че не знаят.

Харис беше обвинена, че заема двойствена позиция спрямо Израел след нейните критики към военната стратегия на страната, като каза, че загубата на човешки живот в Газа през последната година е „опустошителна“ и „сърцераздирателна“.

Харис се опита да разсее характеризирането й от страна на републиканците като анти-израелска, заявявайки през август, че тя „винаги ще защитава правото на Израел да се защитава и винаги ще гарантирам, че Израел има способността да се защитава“, както и осъждайки нападенията на Хамас от 7 октомври миналата година.

Що се отнася до Иран, регионални и западни служители казаха на Ройтерс, че вярват, че президентството на Тръмп би било лоша новина за Техеран, с потенциала Тръмп да даде зелена светлина на израелския премиер Бенямин Нетаняху да удари ядрените обекти на Иран - ход, наложен от Байдън - поведение целенасочени убийства и да наложи отново своята „политика за максимален натиск“ чрез повече санкции върху петролната индустрия.

Междувременно Харис се смята за много по-вероятно да продължи външнополитическата позиция на Байдън, ако тя спечели поста, за да намали напрежението. Самата тя каза в края на октомври, че нейното послание към Иран след последните удари на Израел ще бъде „не отговаряйте“ и че „трябва да има деескалация в региона“.

Посланик Мичъл Б. Райс, изтъкнат сътрудник в мозъчния тръст Royal United Services Institute, коментира в понеделник, че администрация на Харис няма да се отклони твърде много от сегашния си курс.

„Не знаем нейния мироглед, политическите й предпочитания, дори избора й за висши позиции в кабинета.  Най-доброто ми предположение е, че президентът Харис до голяма степен ще продължи външната политика на Джо Байдън, като дава приоритет на добрите отношения със съюзници и приятели и поставя силен акцент върху дипломацията“, каза Рейс.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ