Лейбъристите се опитват да привлекат нови инвеститори във Великобритания
Лейбъристкото правителство на Обединеното кралство се надява да привлече чуждестранен капитал в страната днес в Лондон, където ще се се проведе първата среща на високо равнище за международни инвестиции.
Министър-председателят Киър Стармър, министърът на финансите Рейчъл Рийвс и министърът на бизнеса Джонатан Рейнолдс ще ръководят еднодневното събитие в лондонската зала Гилдхол, на което се очаква да присъстват около 200 ръководители от Обединеното кралство и чужбина, съобщи CNBC.
Бившият председател на Google Ерик Шмидт, главният изпълнителен директор на Goldman Sachs Дейвид Соломон, ръководителят на BlackRock Лари Финк и главният изпълнителен директор на GSK Ема Уолмсли са сред очакваните високопоставени гости. Новоназначеният министър на инвестициите Попи Густафсон, съосновател на британската фирма за киберсигурност Darktrace, също ще присъства, за да популяризира Обединеното кралство като място за правене на бизнес.
По време на събитието правителството ще обяви облекчаване на регулациите и инвестиционни сделки на стойност милиарди лири в областта на изкуствения интелект, науките за живота и инфраструктурата, като Стармър приветства „великия момент да подкрепим Великобритания“.
„Ще премахнем бюрокрацията, която блокира инвестициите, и ще направим така, че всеки регулатор в тази страна да приема растежа толкова сериозно, колкото и тази зала“, ще заяви Стармър пред делегатите.
„Имаме златна възможност да използваме мандата си, за да сложим край на раздробяването и промените, на политическите промени и на лепенките, които затрудняват инвеститорите да оценят стойността на всяко предложение“, ще добави той.
Бъдещите участници и наблюдатели обаче изразиха пред CNBC разочарованието си от липсата на информация за срещата на върха, тъй като до четвъртък не бяха съобщени подробности за мястото и времето. Някои от тях заявиха предварително, че няма да присъстват, а други според съобщенията все още обмисляха дали да долетят или не в края на миналата седмица.
„Несигурността на случващото се подкопава събитието“, заяви по телефона за CNBC д-р Брус Морли, преподавател по икономика и финанси в университета в Бат. „Има много спекулации.“
Основна причина за недоволство е моментът на провеждане на срещата на върха, която ще се състои малко повече от две седмици преди бюджета на канцлера, на фона на липсата на подробности за радикалните промени, които тя твърди, че са необходими, за да се запълни предполагаемата черна дупка в публичните финанси в размер на 22 млрд. паунда. Датата бе определена от предизборното обещание на лейбъристите да проведат среща на върха на бизнеса в рамките на първите 100 дни от мандата си.
Рийвс вече изключи възможността за промени в корпоративния данък, наред с увеличаването на данъка върху доходите и социалното осигуряване. Тя също така отстъпи от предполагаемите си планове да наложи най-висока данъчна ставка на шефовете на частни инвестиционни фондове и от обещанието си да премахне вековния статут на „недомлъвки“ за богатите лица в страната.
Според The Guardian обаче увеличението на данъка върху капиталовите печалби (CGT) и на данъка върху наследството (IHT) остава на масата, като канцлерът смята да увеличи данъка върху капиталовите печалби до 39% за данъкоплатците с най-висока ставка. Това би било значително увеличение спрямо сегашния диапазон от 20 % до 28 % в зависимост от актива и според инвеститорите би могло да попречи на предприемачеството в страната.
Говорител на Министерството на финансите определи информацията като „чиста спекулация“ в имейл до CNBC.
Правителство, подкрепящо бизнеса
Събитието е част от обещанието на Стармър да оглави най „про-бизнес“ лейбъристкото правителство, като премиерът заяви пред CNBC миналия месец, че неговият „приоритет номер едно е създаването на богатство“, докато използваше посещението си в САЩ, за да привлече инвестиции от Уолстрийт.
Лейбъристите се опитват да представят по-положителна картина на икономиката, след като в първите месеци на мандата си бяха обвинени в обреченост. Освен това тя се опитва да се представи като надежден партньор след години на сътресения, включително Брекзит, смяна на министър-председатели и разпродажба на облигационния пазар.
Доверието на бизнеса, което първоначално се повиши след избирането на партията през юли, претърпя удар през септември на фона на несигурността около бюджета. Брутният вътрешен продукт (БВП) се повиши леко през август след два последователни месеца на стагнация, но трудно се върна към скромните върхове, достигнати в началото на годината.
Аманда Бланк, главен изпълнителен директор на британския застраховател Aviva, приветства усилията на правителството да успокои бизнеса и заяви, че очаква по-нататъшно разхлабване на регулаторните изисквания.
„Наистина е важно да се чувстваме уверени като бизнес лидери, уверени като икономика“, каза тя в понеделник в „Squawk Box Europe“.
Морли заяви, че правителството ще трябва да се справи с недостатъчната производителност, ако иска да съживи допълнително растежа, и призова правителството да използва срещата на върха, за да насочи инвестициите в нововъзникващи технологии, като изкуствен интелект и роботика.
„Изоставаме от нашите колеги в тази област. Това би бил начин да наваксаме изоставането си, като намерим стимули за привличане на този тип компании“, каза той за CNBC.
„Обединеното кралство няма да постигне увеличение на икономическата активност без това увеличение на производителността“, добави той.
В неделя правителството обяви старта на новата си индустриална стратегия и консултативен съвет, председателстван от главния изпълнителен директор на Microsoft Великобритания Клеър Баркли, който има за цел да се съсредоточи върху осем „сектора, стимулиращи растежа“. Това са творческите индустрии, финансовите услуги, модерното производство, професионалните услуги, отбраната, технологиите, науките за живота и чистата енергия.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.