Британските регулатори обмислят облекчаване на правилата за бонусите на банкерите

Британските регулатори обмислят облекчаване на правилата за бонусите на банкерите

Британските висши финансови регулатори се готвят да проведат консултации за реформи на правилата от епохата на кризата, регулиращи отложените бонуси и възстановяването на средства, тъй като обмислят друга промяна на правилата, която може да повиши конкурентоспособността на банковия сектор в Обединеното кралство, предаде Ройтерс.

Органът за пруденциално регулиране и Органът за финансово поведение преразглеждат правилата, които понастоящем изискват от висшите мениджъри да изчакат до седем години, преди да получат цялото си променливо възнаграждение, съобщиха за Ройтерс двама запознати източници.

Надзорните органи разработиха правилата след кризата от 2008 г., на фона на опасенията, че високите възнаграждения могат да стимулират банкерите и търговците да поемат прекомерни рискове, които биха могли да застрашат глобалната финансова система.
Bloomberg News съобщи за предложената консултация по-рано в сряда.

Критиците твърдят, че правилата поставят Великобритания в неизгодно конкурентно положение спрямо конкурентните финансови центрове, включително тези в Европейския съюз, където повечето бонуси обикновено са предмет на периоди на отлагане от три до пет години.

Финансовите регулатори имат мандат да подпомагат конкурентоспособността на финансовата индустрия на Обединеното кралство и вече демонстрираха готовност да се отклонят от наръчника на ЕС, като премахнаха десетилетния таван на бонусите през октомври 2023 г.

Но Аниндия Гош Чоудхури, директор в екипа за консултиране на банковия риск и регулациите във Forvis Mazars, заяви, че премахването на някои съществуващи изисквания ще означава, че променливото възнаграждение може да престане да бъде обвързано с резултатите и поведението в бъдеще, особено за лицата, които поемат значителен риск. „Най-голямото въздействие, което това може да окаже, ще бъде върху риска за фирмената култура“, каза той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ