Лидерите на ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС обсъдиха съдебната реформа и промените в Конституцията

Лидерите на ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС обсъдиха съдебната реформа и промените в Конституцията

Законодателните промени за реформа на съдебната система и Конституцията станаха повод за лидерска среща между ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС, на която присъства и министърът на правосъдието Атанас Славов. 

"Темите са за консултиране на гаранциите, че ще можем да провеждаме реформите. Една от темите - да уточним пътна карта, как ще протече реформата за Конституцията и другите нейни елементи. Поискахме да направим такава тристранна среща, за да уточним, по отделните елементи на процеса, който предстои оттук нататък, да обединим визията си как да продължава той. Обхватът на конституцинните реформи, начинът, по който ще бъдат прокарани в НС, времето, настоящият състав на ВСС не трябва да избира нов главен прокурор", каза в началото на срещата съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов. 

Председателят на ПГ на ГЕРБ-СДС Десислава Атанасова подчерта, че е наложително да бъде създадена парламентарна комисия по конституионни въпроси. "Има три различни предложения и трябва да се разберем какво ще решим и изберем. Лидерската среща днес е за това. Очаквам да знам, от наша гледна точка, започва ли Конституционната комисия активно да работи и въпросът, който разбира се е най-основен - дали хората, които сме в тази зала ще формираме мнозинството и гарантираме конституционната промяна или ще търсим и други партии за подкрепа от 180 гласа", поясни тя. 

"Твърде различната визия, която аз видях в проекта на ДБ, с проекта на ДПС, както и с нашия и големите сходства между вашия проект и нашия проект на Конституция от 2020 г., когато така или иначе не пристъпихме към обсъждане на проекта за Конституция тогава внесен от нашата парламентарна група", добави Атанасова. 

Христо Иванов обаче припомни, че проектът, за който става дума е общ на ПП-ДБ. 

Лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ припомни, че ДПС са защитници на сегашната конституция, а предложенията, които са направили преди година и половина са база за нов разговор за конституционни промени. 

"Когато говорим за съдебна реформа, мисля, че за всеки един от нас, присъстващите тук, много ясно знаем, че не е достатъчно само да направим промени в Конституцията на Република България, но без промени в Конституцията, няма как да направим цялостна съдържателна, стойностна, издържана съдебна реформа", добави Карадайъ. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ