Макрон наруши мълчанието си след изборите, призова партиите да работят за коалиционно правителство

Макрон наруши мълчанието си след изборите,  призова партиите да работят за коалиционно правителство

Френският президент Еманюел Макрон наруши мълчанието си относно политическото земетресение, което се случи във Франция миналия уикенд, като призова основните партии да работят заедно за формиране на коалиционно правителство. В отворено писмо до регионалните вестници в сряда Макрон каза, че "никой не е спечелил" парламентарните избори и призова основните партии с "републикански ценности" да формират управляващ съюз, съобщи CNBC.

"Нека възложим надеждите си на способността на нашите политически лидери да демонстрират чувство на хармония и помирение във ваш интерес и в интерес на страната", пише той според превод на CNBC.

"Именно в светлината на тези принципи ще взема решение за назначаването на министър-председател".

Левият алианс на Франция, Новият народен фронт (NFP), спечели най-много места на втория тур на гласуването миналата неделя, побеждавайки крайнодясното Национално обединение, което спечели първия тур.

Със само 180 места НФП не успя да постигне абсолютно мнозинство от 289 места в 577-местното Национално събрание, долната камара на френския парламент. Центристкият блок "Заедно" на Макрон зае второ място на балотажа със 163 места, а РН и неговите съюзници спечелиха 143 места.

Сценарият за висящ парламент във Франция не е позната територия и партиите от левицата, центъра и десницата сега се надпреварват да формират съюзи и жизнеспособно коалиционно правителство.

Това не е лесна задача, когато политическите блокове, които се бориха на предсрочните избори, са съставени от набор от партии с различни идеологически позиции - например NFP включва по-радикалните антикапиталистическа партия "Непреклонна Франция" и Френската комунистическа партия до повече умерена и лявоцентристка социалистическа партия и Зелените.

Жан-Люк Меланшон – лидерът на най-голямата партия в NFP, крайнолявата "Непреклонна Франция" – по-рано тази седмица призова Макрон да позволи на блока да състави правителство и каза, че френският президент трябва да приеме техния избор за министър-председател . NFP все още не са се споразумели за потенциален кандидат за поста.

Френските президенти традиционно избират министър-председател от партията, която спечели най-много гласове на парламентарните избори, но не са задължени да го правят. Те могат да отхвърлят номинацията на дадена партия, ако се види, че няма достатъчно места, за да състави стабилно правителство.

В писмото си Макрон изразява желание начело на правителството да застанат партии с "републикански ценности" - код за по-центристки партии, а не крайно леви или крайно десни фракции.

Каква е вероятната следваща стъпка?

Анализаторите твърдят, че след димните сигнали на Макрон новото базово предложение за Франция е правителство на малцинството в център-дясно.

"Най-вероятното решение - но може би краткотрайно - сега изглежда е коалиция на малцинството между силно редуцирания център на Макрон и бившата голистката дясноцентристка партия", заявиха в бележка от сряда Муджтаба Рахман и Анна-Карина Хамкер от Eurasia Group.

Те дават 55% вероятност за успех на такава центристка коалиция на малцинството - съставена от блока на Макрон "Заедно" и дясноцентристката партия "Републиканците" (LR, с 66 места) плюс до шест независими центристки партии.

Анализаторите отбелязват, че такъв потенциален малцинствен алианс, който има около 235 места, ще бъде "далеч от мнозинство, но не и от 250-те места, с които правителствата на Макрон оцеляваха неспокойно в продължение на две години след президентските и парламентарните избори през 2022 г."

"Очевидно е, че Макрон няма намерение да назначи правителство на лявото малцинство. Изглежда, че намерението му е да играе за време и да се надява, че френските политици в крайна сметка ще бъдат принудени да "станат белгийски или холандски" и да приемат, че раздробените парламенти изискват компромиси и коалиции", допълват Рахман и Хамкер.

Антонио Барозу, заместник-директор на изследователския отдел на консултантската компания Teneo, заяви, че перспективата за правителство на малцинството, водено от центристи, на този етап не е "много реалистична".

"Заедно" е изключително разделена, а депутатите [законотворците] от по-прогресивното крило на алианса са против съставянето на правителство с ЛР. Освен това много депутати от LR не са склонни да сключат сделка със Заедно", каза той в бележка от сряда.

Той допълни, че коалиционно правителство на Заедно-ЛР също така може лесно да бъде отхвърлено чрез вот на недоверие, подкрепен от Франция без дъх и Национално обединение.

В сряда, когато шансовете на един от кандидатите на левицата да заеме премиерския пост изглеждаха все по-малки, опонентите на Макрон се изказаха язвително за коментарите на президента.

Меланшон от "Непреклонна Франция" определи писмото като приличащо на "президентски преврат", заявявайки в  X, че "вотът на народа трябва да бъде уважаван".

Междувременно 28-годишният лидер на "Национален сбор" Жордан Бардела разкритикува Макрон, че е създал политическата бъркотия, в която сега се намира Франция.

Обвинявайки Макрон за политическата "парализа", която преживява Франция, Бардела коментира в преведена от CNBC актуализация на X, че "посланието на френския президент е от сега: "Решете нещо". Безотговорно!"

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ