Макрон не може да разчита на Мелони за провал на споразумението с Меркосур

Макрон не може да разчита на Мелони за провал на споразумението с Меркосур

Френският президент Емануел Макрон смята, че в лицето на Джорджа Мелони е намерил идеалния съюзник в кръстоносния си поход срещу мащабното търговско споразумение на Европейския съюз с Южна Америка .

Но преди Макрон да отвори шампанското, за да отпразнува развалянето на сделката, срещу която се бори от години, той може би ще бъде принуден да осъзнае, че италианският министър-председател играе различна игра, съобщи POLITICO.

След четвърт век на преговори насам-натам, на 6 декември главният изпълнителен директор на ЕС Урсула фон дер Лайен стисна ръката на лидерите на блока Меркосур, в който влизат Аржентина, Бразилия, Парагвай и Уругвай, за споразумение за свободна търговия, което ще създаде общ пазар за близо 800 милиона души и ще представлява една пета от световния брутен вътрешен продукт.

В продължение на години Италия, вторият по големина износител в ЕС за региона, тихо подкрепяше споразумението, което се радва на подкрепата на корпоративния елит, който вижда шанса за откриване на нови пазари.

Но през последните седмици лидерите на дясното правителство на Мелони започнаха да го поставят под въпрос, изразявайки загриженост, че фермерите могат да пострадат от вноса на храни от Южна Америка на по-ниски цени. Италианската промяна достигна своята кулминация точно преди пътуването на фон дер Лайен до Монтевидео, като служители от кабинета на Мелони заявиха, че условията за подписване на споразумението не са изпълнени.

Промяната на тона в Рим е музика за ушите на Франция, където сделката е ненавиждана от земеделските производители, както и от политици от целия политически спектър, които искат да създадат алианс, за да я блокират при бъдещо гласуване в ЕС.

След като в продължение на месеци лобираше пред италианците да се присъединят към лагера на противниците на сделката, френското правителство побърза да отбележи това. Министрите разтръбиха, че Франция е намерила нов съюзник, а преди това Макрон поздрави Мелони за това, че е направил „добър ход по отношение на Меркосур“ на срещата на върха на Г-20 в Рио де Жанейро миналия месец.

 Франция рискува да направи голяма грешка, като смята Мелони за съюзник

Длъжностни лица, които са пряко запознати с досието, и експерти заявиха пред POLITICO, че Италия все още не е взела решение и е малко вероятно да се противопостави на сделката, когато тя евентуално бъде гласувана от страните членки на ЕС. 

Според тях неотдавнашните резерви на Мелони целят най-вече да запазят спокойствие на фермерското лоби и същевременно да удовлетворят дясната ѝ база, която е скептична по отношение на търговията. Освен това италианският премиер има сериозни стратегически причини да подхранва двусмислието около позицията на Рим, тъй като се възползва от статута си на инициатор на сделката в Брюксел. 

„Тя играе на изчакване и се опитва да се задържи и в двата лагера“, казва Алберто Рици, политически сътрудник в Европейския съвет за външни отношения, който смята, че сделката ще бъде икономически изгодна за Италия. 

Дори служителите на италианското външно министерство и дипломатите не са сигурни къде всъщност стои Италия по отношение на Меркосур, допълва Рици. 

Стратегическа двусмисленост

В Монтевидео  председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен отпразнува сделката като първа политическа победа в новия си мандат. Но споразумението, което ще премахне митата за стоки от автомобили до говеждо месо, е недолюбвано от европейските фермери, които се опасяват, че вносът на евтино птиче и говеждо месо може да ги подбие.

Блокиращо малцинство от най-малко четири държави, представляващи поне 35 % от населението на ЕС, все още може да наложи вето на споразумението при гласуване, което ще се проведе след като окончателният текст на споразумението премине през правни проверки и превод - процес, който може да отнеме няколко месеца.

Засега Полша е единствената голяма държава, на която Франция може да разчита, че ще се противопостави на сделката, а Ирландия и Австрия също са против нея. За да достигне този критичен праг, Париж се нуждае от още един голям съюзник - а Италия е единственият кандидат.

Източник, пряко запознат с италианската позиция, на когото е предоставена анонимност, тъй като не е упълномощен да говори официално, подчертава, че въпреки привидността Рим и Париж не са съвсем на едно мнение.

Въпреки че Париж все още се противопоставя радикално на сделката, Италия е готова да я подкрепи, ако получи отстъпки, като например по-строг санитарен контрол върху вносните продукти, както и парични средства за фермерите, за да се облекчи конкуренцията от Южна Америка. Това изтъкна министърът на земеделието на Мелони, Франческо Лолобриджида, в Брюксел миналата седмица.

Домашни проблеми 

Позицията на Мелони по отношение на споразумението с Меркосур е свързана по-скоро с вътрешната политика. 

Мощното фермерско лоби Coldiretti, което е близко до правителството, категорично се противопоставя на сделката, която е подкрепена от индустриалното лоби Confindustria.

Междувременно правителството е разединено по този въпрос. Външният министър, който държи и търговския ресор, е Антонио Таяни от дясноцентристката партия „Форца Италия“. Таяни подкрепя сделката, докато Матео Салвини от Лигата е против нея.

Ако попитате французин на улицата за сделката между ЕС и Меркосур, той вероятно ще ви отговори със списък от аргументи срещу нея. В Италия, където медиите и политическите балони започнаха да говорят за нея едва преди няколко седмици, ситуацията е различна.

Освен това има и национален интерес.

„Би било грешка Италия да се противопостави на това споразумение“, казва Антонела Мори, професор по икономика в университета „Бокони“ в Милано и експерт по Латинска Америка в Италианския институт за международни политически изследвания.

Според Мори икономическите интереси на Италия съвпадат в по-голяма степен с тези на Германия, която е поддръжник номер 1 на споразумението, отколкото с тези на Франция. Важно е да се отбележи, че автомобилната индустрия, концентрирана в северната част на страната, е обвързана с тази на Германия, която сама преживява криза и вижда в износа за южноамериканския пазар потенциален източник на спасение.

„В крайна сметка Италия ще гласува в подкрепа на сделката“, прогнозира Мори.

Проучване, поръчано от италианското външно министерство през 2020 г., също заключи, че като цяло споразумението ще бъде от полза за италианската икономика. 

За Рици, анализатор в Европейския съвет за външна политика, Мелони може да играе опасна игра, тъй като присъединяването към лагера на противниците на Меркосур би подкопало отношенията ѝ с фон дер Лайен. 

Освен компенсациите за земеделските производители в средносрочен план някои смятат, че Мелони може да се изкуши да размени подкрепата на Италия за споразумението с Меркосур с отстъпки по други въпроси, тъй като Европейската комисия на Фон дер Лайен насочва вниманието си към съживяване на конкурентоспособността на европейската промишленост и обръщане на икономическия спад на блока.

„Би отговаряло на голямата италианска традиция тя да се опита да увеличи възвръщаемостта на инвестицията в гласа си, като играе за време“, каза дипломат от ЕС, „Може би тя се опитва да види коя страна може да й предложи най-много?“

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ