Мнозинство от 125 гласа свали Никола Минчев като шеф на парламента

Мнозинство от 125 гласа свали Никола Минчев като шеф на парламента

Мнозинство от 125 гласа свали Никола Минчев като шеф на парламента

Никола Минчев беше освободен от поста председател на Народното събрания след петчасови дебати в пленарна зала днес. За свалянето му гласуваха 125 депутати, 113 бяха против. Общо гласувалите бяха 239, а вотът бе потворен, но отново показа същото съотношение.

Гласовете за освобождаването на Минчев дойдоха от ГЕРБ, ДПС, ИТН и „Възраждане“. Против бяха депутатите от ПП, БСП, ДБ и независимите.

„За мен беше, е и ще продължава бъде чест, че влязох в Народното събрание, в храма на българската държавност. Още по-голяма чест е, че на 3 декември ме направихте пръв сред равни. Нарочно бягам от думите да застана начело, защото вярвам, че ако председателят смята, че е начело или че, ако наричаният на жаргон „парламентарен шеф" се изживява като такъв, то той не е за тази позиция", заяви самият Минчев от трибуната на парламента малко преди гласуването. 

„Винаги съм се стремял да подхождам еднакво към всички депутати. Вярвам, че го оценявате. В днешната тъй фокусирана дискусия, в която критиките към мен бяха по-малко, си личи, че го оценявате. На основанията за искане на оставката ми няма да се спирам. Всички знаем, че основанието е същото като това за вота на недоверие следващата седмица", допълни той.

По думите му „в такъв момент дори е по-добре да не бъде председател". „Оказа се, че всички, които искаха да изчегъртват, сега искат да изчегъртат мен", каза още Никола Минчев.

Почти цялото правителство присъства на дебатите и вота. Премиерът също се включи в обсъждането на исканата оставка. „Благодаря на Никола Минчев за наистина добре свършената работа. Той успя да води този парламент по най-диалогичния и професионален начин, по който можеше.", заяви Петков минути след приключването на гласуването. "Никола Минчев стана жертва на новосформиращата се коалиция между ГЕРБ, "Възраждане" и ДПС”, обобщи той.

Премиерът се включи преди това и в обсъждането на проекторешението за отстраняването на шефа на парламента.

Нима оставката на Никола Минчев е по-важна от цените на тока, нима е по-важна от пенсиите? Нима вие решихте, че няма нужда в момента да приемате поне един от 22-та закона, които са нужни за да усвоим 12 милиарда от Плана за възстановяване и устойчивост?, попита Петков от парламентарната трибуна по време на днешното заседание на НС. "Минчев е много добър, отличен професионалист", заяви Петков и посочи, че е чувал от ГЕРБ, "Има такъв народ", "Възраждане", че Никола Минчев е много добър професионалист, въпреки че днес те слагат темата за отстраняването му като приоритет номер едно.

"Може би има друга причина - че той ще води това НС да приеме закони за Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ), че Бойко Рашков ще бъде избран за председател на КПКОНПИ, може би има и други неща, които никой не ги говори", изтъкна Петков. 

Премиерът направи няколко обръщения към подписалите се под исканата оставка народни представители от опозиционните партии и доскорошния партньор в коалицията от ИТН.

"Към ГЕРБ - ако си мислите, че с исканата оставка на Никола Минчев ще ни притесните и ние ще се договаряме с вас – няма. Към ДПС - ако си мислите, че ще намалим броя на сигналите към Европрокуратурата и ще спрем да повтаряме, че Пеевски е един от най-корумпираните хора, които американското правителство е обявило – няма. За хората от "Възраждане" – между вас има честни хора. Има хора, които са влезли с друга идея в това управление и осъзнават историческата си роля в този момент. Във ваши дискусии се говори, че никога не трябва да се гласуват закони, които се приемат от ДПС. Вие заставате на Facebook платформата си и говорите за българщината, патриотизма, а днес ще натиснете ли бутона за оставката на Минчев, заедно с ДПС? Това е задкулисието, за което се борим всеки ден", обяви премиерът. 

"Никола беше едно от най-хубавите неща, които този парламент успя да произведе", заяви по време на дебатите и съпредседателят на „Демократична България" Христо Иванов. Според него до сегашната политическа криза се е стигнало в резултат на "дълбоката конвулсия в българския демократичен процес, която наблюдаваме поне в последните две години."

За блокажа, до който стигнахме, сме виновни всички, заяви още Иванов. "Въпросът е накъде отиваме. Това да имаме три парламентарни избора в рамките на 12 месеца и да сме се засили със страшна сила към четвърти, не говори за добро здраве на българската демокрация“, отбеляза той. 

Каква е алтернативата, попита преди него и вицепремиерът Корнелия Нинова. "Такова разрушително политическо озверяване като това, което се случва последните дни, не съм виждала. Разрушително – без грам мисъл за това какво ще стане утре, как народът ще преживее зимата? Разрушавате, но какво предлагате? А каква е алтернативата – ДПС, Възраждане, ГЕРБ и ИТН, попита Нинова от парламентарната трибуна. И добави: "Виждали сме всякакви безпринципни договорки, но това, което се задава на хоризонта като коалиция, просто няма никаква нито принципна, нито ценностна стойност, посочи Нинова и попита: "Как се съчетава желанието за напускане на НАТО и ЕС от "Възраждане" с ярко демонстрираните евроатлантически ценности на ДПС? Как се съчетава желанието да се събори модела ГЕРБ с желанието да остане с ГЕРБ?"

Мафията и задкулисието нямат цвят и партия, нямат идеология освен една – пари, кражби и злоупотреби на гърба на народа. Бъдещият ви министър-председател е вече дамгосан, каза още Нинова.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ