Надпреварата на Тръмп с Китай за критични материали може да се окаже добра новина за Украйна

Надпреварата на Тръмп с Китай за критични материали може да се окаже добра новина за Украйна

След като години наред твърдеше, че демокрацията ѝ си струва да се бори за нея, Украйна бързо пресметна, че Доналд Тръмп по-скоро смята, че страната си струва да бъде спасена заради богатите ѝ минерални ресурси.

За да спечели президента на Съединените щати, който претендира за Гренландия заради нейните огромни запаси от суровини и стратегическа позиция в Арктика, Киев от месеци подчертава, че неговите богати находища на всичко - от титан до графит, могат да помогнат на Тръмп да победи Китай в глобалната надпревара за ресурси, пише POLITICO.

В понеделник Тръмп "се хвана на въдицата" и каза, че планира да сключи сделка с Украйна, „където те ще осигурят това, което ние им предоставяме с техните редкоземни материали и други ресурси“.

Германският канцлер Олаф Шолц видя хода за обвързване на бъдещата военна помощ с достъпа до минерали като ужасяващо транзакционен и го критикува като „много егоистичен, много егоцентричен“.

Киев обаче осъзнава, че съсредоточаването върху неговите полезни изкопаеми е от жизненоважно значение за продължаването на подкрепата на САЩ - и следователно за оцеляването на страната - така че умишлено приспособи посланието си към търговските инстинкти на Тръмп. Знаейки, че няма да се повлияе от молбите за защита на демокрацията, Киев изтъкна опасностите металите, които са жизненоважни за индустриалните и военните технологии, да попаднат в ръцете на Москва - и следователно на Китай-.

„Като цяло това е положителен сигнал“, каза пред POLITICO Александър Мережко, ръководител на комисията по външни отношения в украинския парламент.

„Мисля, че Тръмп е започнал да разбира, че има опасност стратегическите ресурси на Украйна, ако не бъдат подпомогнати, да се окажат в ръцете на авторитарни режими и да укрепят тези режими. И не само Русия, но и нейният стратегически партньор Китай“, добави той.

След като дълго се страхуваше, че администрацията на Тръмп просто ще обърне гръб на Украйна, Киев сега има някои основания за много предпазлив оптимизъм. Предположението на президента на САЩ, че ще продължи да подкрепя Украйна в замяна на полезни изкопаеми, следва призива му към руския диктатор Владимир Путин миналия месец, че трябва да сложи край на „нелепата война“ или да се изправи пред много по-строги санкции.

Украйна не си губи времето в опити да сключи сделка с Тръмп. Часове след като изпълнителният директор на изкопаемите горива Крис Райт беше потвърден за министър на енергетиката на Тръмп, неговият украински колега Херман Халушченко му изпрати писмо, в което благодари на САЩ за стратегическото им партньорство и каза, че 50 процента от критичната енергийна инфраструктура на Украйна е била унищожена и поддържането на това ще бъде важно за Тръмп да запази влияние върху Москва.

В писмо, което POLITICO цитира, Халущенко каза, че Украйна е готова да работи с администрацията на Тръмп за създаване на стратегически търговски дял за САЩ в енергийния сектор на Украйна, подчертавайки, че страната притежава едни от най-големите залежи на нефт, газ, уран и други природни ресурси в света.

Как Украйна привлече вниманието на Тръмп?

Украйна има залежи  на 22 от 50-те материала, които САЩ са определили като критични (от списъка с 34 позиции на Европейския съюз има запаси на 25 от тях). Страната е особено богата на графит, литий, титан, берилий и уран, според украинското министерство на опазването на околната среда и природните ресурси. Ресурсите са от съществено значение за производството на батерии, радарни системи и броня - ключови за отбранителната и технологичната индустрия - и биха допринесли до известна степен за намаляване на зависимостта на САЩ от китайските минерали.

Републиканците отдавна признават стратегическата стойност на ресурсите на Украйна. „Не искам да давам тези пари и тези активи на Путин, за да ги сподели с Китай“, каза миналата година сенатор Линдзи Греъм. „Ако помогнем на Украйна сега, те могат да станат най-добрият бизнес партньор, за който някога сме мечтали.“

Запасите от титан на Украйна са „в най-високата лига“, каза европейски експерт по суровини, който говори с POLITICO при условие за анонимност. „Украинците очевидно търсят всичко, което привлича вниманието на Тръмп. И това определено привлече вниманието му.” Аргументът за ресурсите „е много смилаем за Доналд Тръмп и администрацията на Тръмп по отношение на стойността на Украйна“, каза Даниел Вайдич, републикански експерт по външна политика, който сега съветва украинските държавни агенции в качеството си на президент на лоби магазин Yorktown Solutions. „Докато за много хора в предишната администрация подкрепата на Украйна беше за свобода и демокрация, това не резонира с Тръмп... имаме нужда от други причини, за да ги накараме да разберат защо подкрепата за Украйна и борбата за Украйна имат смисъл.“

Усещайки заплахата, говорителят на Кремъл Дмитрий Песков във вторник разкритикува предложението на Тръмп, като каза: „Ако наречем нещата такива, каквито са, това е предложение за купуване на помощ – с други думи, не да я предоставим безусловно или по някакви други причини, а конкретно да я предоставим на търговска основа.

"Копаене сред мини"

Още през септември, няколко месеца преди Тръмп да спечели изборите в САЩ, украинският президент Володимир Зеленски започна да прокарва идеята, че е в икономически интерес на Америка (и на други) да помогне на Киев да отблъсне атаката на Русия и да си върне възможно най-голяма част от територията си.

В своя така наречен план за победа Зеленски предложи на съюзниците специално споразумение за съвместна защита и инвестиране в природните ресурси и критичните метали на Украйна на стойност трилиони щатски долари, включително уран, титан, литий, графит и други.

Но има една уловка: много от ресурсите на Украйна са съсредоточени в източната и южната част на страната, в районите, които са най-силно засегнати от войната, които са или оспорвани, или окупирани от руската армия. Един от най-богатите на ресурси региони на Украйна, Днепропетровск, в момента е под заплаха, като руските сили затягат хватката си около Покровск.

„Тръмп осъзнава ли, че териториите, където се срещат редкоземни елементи, са до голяма степен окупирани и трябва да бъдат освободени?“ каза Майкъл Гончар, президент на НПО Център за глобални изследвания Стратегия XXI. „За това са необходими американски оръжия и наистина адски санкции срещу агресора.

Сделката, както я вижда Украйна: Помогнете ни да си върнем земите и ние ще бъдем приятелският минен гигант на прага ви.

„Вижте за какво става дума тук“, каза Александър Кубраков, съосновател на аналитичния център We Build Ukraine и бивш вицепремиер на Украйна. „Тази индустрия не е за среден малък бизнес, това е индустрия за милиарди долари инвестиции.“

Сделката ще има цена за Украйна, но вероятно си струва да се плати

„Това би означавало много по-малко минерални богатства в бъдеще“, каза Питър Дикинсън, редактор на блога UkraineAlert в Eurasia Center и издател на списанията Business Ukraine и Lviv Today.

„Но се съмнявам, че някой е много загрижен за това“, добави той. „В сравнение с алтернативата страната да бъде изцяло заличена от картата, изглежда наистина много добра сделка! Повечето украинци със сигурност изглежда го смятат за може би неприятно, но в крайна сметка е безсмислено."

И все пак, попитан дали украинските официални лица вярват, че Тръмп може да даде на Киев достатъчно военна подкрепа, за да им помогне да си върнат териториите, окупирани от руснаците, Вайдич, републикански експерт по външна политика, който сега лобира за Украйна, каза, че това не е негово впечатление. „Нито смятам, че украинските официални лица непременно вярват, че това означава, че Тръмп ще подкрепя Украйна, докато не си върнат всички тези територии, където се намират критични материали. Не мисля, че това е центърът на тежестта на мисленето.“

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ