Нагласи и прогнози преди срещата между ГЕРБ-СДС и "Продължаваме промяната"

Нагласи и прогнози преди срещата между ГЕРБ-СДС и Продължаваме промяната

Нагласи и прогнози преди срещата между ГЕРБ-СДС и "Продължаваме промяната"

Първи разговори между ГЕРБ и "Продължаваме промяната" ще се проведат утре в парламента. Това се случва, докато все още текат консултациите при президента Румен Радев, преди да се пристъпи към процедурата по връчването на първия проучвателен мандат за съставяне на правителство.

Досега Радев проведе три консултации - с ГЕРБ-СДС, с "Продължаваме промяната" и с ДПС. От тях стана ясно, че ПП няма да подкрепи първия мандат на ГЕРБ, но пък изразиха готовност да разговарят с ГЕРБ по 16 политики в четири основни сфери.

От ГЕРБ отчетоха, че са направили всичко възможно да има работещо Народно събрание и представиха 7 антикризисни мерки, които ще внесат в парламента. 

ДПС казаха, че са готови за диалог с всички партии, но очакват от първия мандатоносител в лицето на ГЕРБ-СДС не само състав на кабинет, а и конкретни политики. 

Ден преди срещата, представители на двете партии, социолози и политолози изразиха своите очаквания и нагласи от предстоящите разговори. Зам.-председателят на ГЕРБ Даниел Митов уточни, че срещата във вторник не е начало на коалиционни преговори. Това не са разговори за съставяне на правителство, потвърди и депутатът от ПП Даниел Лорер. Според социолога доц. Мира Радева случващото се е "тупкане на топката, защото на всички им трябва време, за да се реорганизират преди следващите избори". По думите на PR експертът Арман Бабикян в последните години българската политика е персонализирана и е нужна незабавна промяна на системата, която допуска подобен вид власт. "Очакванията да бъде съставен кабинет, особено с първия мандат, не са високи, на мнение е политологът Цветанка Андреева.

"Надявам се на тази среща да се говори сериозно, а не с клишета и пропагандни небивалици", заяви в ефира на bTV зам.-председателят на ГЕРБ Даниел Митов. Той обвини представителите на втората партия в Народното събрание, че говори с "опорки от предизборната кампания". Като пример даде твърдението за постигнат голям икономически растеж по време на кабинета "Петков".

По думите му, от "Продължаваме промяната" много искат да се ходи на нови предсрочни избори. "Ако не искаха избори, нямаше да казват: "Няма да подкрепим първия мандат". Откъде накъде, може първият мандат в един момент да се окаже много ползотворен. Защо, откъде накъде няма да подкрепят мандат на ГЕРБ, който ще се окаже ползотворен", попита зам.-председателят на ГЕРБ. 

Даниел Митов уточни, че срещата във вторник не е начало на коалиционни преговори. На въпроса защо е опасно президентът Румен Радев дълго да управлява през служебни кабинети Митов отговори: "Президентската институция не е натоварена с достатъчно легитимност от Конституцията и гражданите така, че да прави политики". 

"Това не са разговори за съставяне на правителство. Това са разговори за политиките, които този парламент, независимо чие е правителството, би следвало да поддържа. ГЕРБ зацикля и не успя да сформира коалиция. За нас е важно да седнем на масата и да започнем да дискутираме независимо какво ще се прави и кой ще управлява. Заедно трябва да решим какво ще направи този парламент за България", заяви в ефира на bTV депутатът от "Продължаваме промяната" Даниел Лорер. 

Той поясни, че на срещата ще се обсъждат политики. "Дали ГЕРБ ще състави правителство без нас, или ние без ГЕРБ – предстои да видим. Преобладаващото мнозинство в "Продължаваме промяната" е на мнение, че коалиция с ГЕРБ не може да се сформира. Това означава управление на малцинството под една или друга форма в този парламент", посочи Лорер. 

Ще се намери ли пресечната точка между ГЕРБ-СДС и "Продължаваме промяната" дискутираха социологът доц. Мира Радева и PR експертът Арман Бабикян в ефира на NOVA NEWS. 

Социологът доц. Мира Радева изрази мнение, че случващото се е "тупкане на топката, защото на всички им трябва време, за да се реорганизират преди следващите избори". "Червените линии продължават да съществуват, дори и само на психологическо ниво", смята още социологът.

Според PR експертът Арман Бабикян в последните години българската политика е персонализирана и е нужна незабавна промяна на системата, която допуска подобен вид власт.

Той коментира и евентуален сценарий, при които ГЕРБ-СДС подкрепят кабинет на ПП и се откажат от постове в изпълнителната власт. "Това означава управлението на ПП да бъде в тотална зависимост от ГЕРБ. Така първата политическа сила няма да носи отговорност и ще се социализира с "нормалните", а не с "крадливите" партии", заяви Бабикян. 

"Очакванията да бъде съставен кабинет, особено с първия мандат, не са високи. И все пак тази среща е най-смислената от всички, които е имало до момента. Консултациите в президентството са без резултат. След нея ще стане ясно дали евроатлантическата платформа е просто теоретична конструкция, или е реална база, на основата на която могат да се водят преговори. Големият сблъсък е между опита да се тръгне към ново начало и старата отмъстителност, която изпълва процесите", обясни пред БНР политологът Цветанка Андреева.

По думите й, политическата идентификация на "Продължаваме промяната" е все по-разкъсана и неясна. "Те бяха икономически леви, но виждаме, че стават и икономически, и геополитически леви, и енергийно, и идеологически леви. Те вече не крият различията си с бившите коалиционни партньори", добави Андреева. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ