Недоволство в парламента заради включване на българи в списък на врагове на Украйна

Недоволство в парламента заради включване на българи в списък на врагове на Украйна

Недоволство в парламента заради включване на българи в списък на врагове на Украйна

Включването на имена на български граждани в списък на врагове на Украйна в сайта "Миротворец" разбуни духовете в Народното събрание днес. От "Възраждане" поискаха изслушване на вицепремиера и външен министър Мария Габриел. От БСП обявиха, че внасят сигнал до ДАНС и ще извикат службите за сигурност в ресорната парламентарна комисия заради казуса. А лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, който е председател на външната парламентарна комисия, възложи на Мария Габриел и на зам.-външния министър Елена Шекерлетова да проучат кой стои зад сайта. По думите му, Габриел вече се е срещнала с украинския посланик Олеся Илашчук. А вчера от Посолството на Украйна у нас излязоха с позиция, според която дейността на обществената организация "Миротворец" по никакъв начин не е свързана с работата на държавните институции на Украйна и не отразява официалната политика на Украинската държава. 

Зам.-председателят на Народното събрание Кристиан Вигенин фигурира в секцията "Чистилище" на сайта "Миротворец" заради "съучастничество в престъпленията на руските власти против Украйна и нейните граждани по време на Руската война срещу Украйна".

В сайта е и името на проф. Андрей Пантев за "съзнателно нарушаване на държавните граници на Украйна с цел влизане в окупираните територии в Крим за участие в пропагандно мероприятие на Русия - страната-агресор". Участвал е в конференция "Крим в съвременния международен контекст" през 2017 г.

Президентът Георги Първанов (2001-2011 г.) също е сред българите в сайта за "съзнателно нарушаване на държавните граници на Украйна с цел влизане в окупираните територии в Крим за участие в пропагандно мероприятие на Русия - страната-агресор". Участвал е в конференция "Крим в съвременния международен контекст" през 2017 г.

Част от списъка е и журналистката Диляна Гайтанджиева заради "антиукраинска пропаганда, съучастничество в акт на “хуманитарна агресия” срещу Украйна, разпространение на фалшиви новини и наративите на кремълската пропаганда".

Зам.-председателят на Съюза на българските журналисти Велиана Христова фигурира от 2018 г. заради "съзнателно нарушаване на държавните граници на Украйна с цел проникване на окупираните територии в Крим. Участие в руски пропагандни мероприятия против Украйна". Христова е "член на група нелегални българи, проникнали на територията на окупирания Крим приз септември 2018 г., според "Миротворец".

"Ще сезираме Прокуратурата. Ще изпратим писмо и до ДАНС, защото е изключително важно веднага да разберем агенти на Службата за сигурност на Украйна планират ли убийството на някой от включените в списъка в сайта "Миротворец". Не на последно място, ще изпратим писмо и до Румен Радев с настояване НСО да предложи охрана на тези наши сънародници, които са включени в списъка", заяви от парламентарната трибуна Ангел Георгиев от "Възраждане".  

От партията настояват "българските институции да предприемат всички необходими действия за защита и подкрепа на българските граждани, попаднали в заплашителния списък на украинския сайт "Миротворец". Изисква се конкретно от Министерството на външните работи да използва всички дипломатически средства и механизми, за да постави въпроса пред международната общественост и чуждестранните ни партньори и да заяви категорична позиция в защита на българския национален интерес. Георгиев каза, че ще внесат и проект на декларация на Народното събрание и изрази надежда тя да бъде приета възможно най-скоро.

По повод проекта на декларацията председателят на парламента Росен Желязков коментира, че трябва да проверят дали фактът, че тя е била прочетена от името на парламентарна група не възпрепятства възможността да бъде внесена като декларация от името на Народното събрание.

От БСП също настояха за категорична и ясна позиция на държавата, правителството и службите по казуса. Нещо повече, заканиха се да внесат сигнал до ДАНС и да извикат службите за сигурност в ресорната парламентарна комисия. 

"Ако обичат, и българската държава, и посланичката – някакъв контакт да се намери с г-н Зеленски, когото тук приехме всички, знаете как, т.е. не всички. И след това посещение, след като се даде всичко, каквото може от България – складове се изпразват, въоръжение се дава, помощ се оказва, хуманитарна помощ, приехме бежанци. Накрая България получава това! За научно-творчески и журналистически цели избивайте българи по света. Просто абсурд", каза лидерът на БСП Корнелия Нинова. 

Зам.-председателят на Народното събрание Кристиан Вигенин, чието име фигурира в секцията "Чистилище" на сайта "Миротворец" заяви, че не се страхува, но е разочарован и учуден от това, че вече в продължение на 2-3 дни българската държава не предприема нищо. "Едва вчера вечерта на заседание на външната комисия започна дискусия, която се изрази в това, че другата седмица вероятно ще бъде поканена госпожа Габриел и може би представители на службите. Настояваме българските граждани, които са в този списък, без значение на каква позиция са, да бъдат извадени със съдействието на украинската държава. Това е най-малкото, което смятам, че България може да направи. И очаквам информация от българските служби, които не намериха за нужно до този момент да коментират, да се свържат с мен или с други представители, които да дадат повече информация доколко би следвало хората в този списък да бъдат застрашени. В Украйна се случват ужасни неща, но това не е причина така „на едро“ да се включват по неясни критерии хора, включително с техните лични данни, в сайта", каза Вигенин. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ