НС прие да има незабавни плащания по "Гражданска отговорност" при пътни инциденти в чужбина

НС прие да има незабавни плащания по Гражданска отговорност при пътни инциденти в чужбина

Със 120 гласа "за", 44 "против" и 10 "въздържали се" и след близо два часа спорове парламентът прие на първо четене промените в Кодекса за застраховането. Текстовете засягат плащанията по системата "Зелена карта", а приемането на промените е едно от условията за приемането на страната в еврозоната. 

В мотивите на вносителя Министерство на финансите е записано, че целта е да се отстранят слабостите в процеса на обработка на претенциите по задължителната застраховка "Гражданска отговорност" в рамките на системата "Зелена карта". С промените на Кодекса за застраховането се създава изискване за незабавно и безусловно плащане при пътни инциденти в чужбина от Националното бюро на българските автомобилни застрахователи към другите национални бюра. 

Членът на бюрото плаща незабавно на бюрото предявените суми заедно с лихвите за забава от датата на предявяване на регресната претенция независимо от всяко оспорване по съдебен или извънсъдебен ред, прие Народното събрание (НС). Ако застрахователят не плати предявените суми и дължимите лихви в срок от 15 дни от датата на предявяването на регресната претенция, бюрото се удовлетворява от банковата гаранция, учредена от застрахователя в негова полза, предава БТА.

"Препоръката е държавата да гарантира нормалното функциониране и да осигури финансовата стабилност на системата "Зелена карта" в България. Самото национално бюро работи по вътрешните правила на Съвета на бюрата, но те не се спазват и ние трябва да гарантираме зачитането им. В законопроекта са включени текстове от вътрешните правила на съвета, за това няма противоречие с тях. Ако не ги спазва, България ще бъде изключена от системата му и това означава да не се признава "Гражданската отговорност", посочи зам.-министърът на финансите Людмила Петкова. 

По думите на председателя на икономическата комисия Мартин Димитров, работна група се е опитала да намери баланса - от една страна, да няма опасност българското бюро да бъде източено, от друга - да няма упреци към България, че бави плащанията. 

Според Румен Гечев от БСП, с промените ще се задължат българските застрахователи автоматично и безусловно да правят преводи по претенции за ПТП на застраховани български коли, движещи се извън страната, а това по думите му, представлява риск за финансовата сигурност на България. Гечев изтъкна още, че през последните години са установени редица документни измами за фалшиви инциденти, при които застрахователите плащат. 

Климент Шопов от "Възраждане" прогнозира драстично повишаване на застраховката "Гражданска отговорност", което ще има съответните последствия. "Превозните разходи на всяка една стока ще поскъпнат и това ще доведе до поскъпване на всеки един продукт в нашата държава", посочи той. 

"На практика ще се приложи "първо плащаш, после оспорваш" и това ще въвлече националното бюро в безконтролни плащания. Такава разпоредба на практика няма никъде при останалите страни от системата "Зелена карта", посочи Борис Аладжов от "Възраждане".

В отговор зам.-министърът на финансите Людмила Петкова заяви, че неспазването на европейските правила крие рискове. "И като не ги спазва, България ще бъде изключена от системата на Съвета на Бюрата и това ще бъде действително проблем за българските граждани, защото няма да се признават застраховки "Гражданска отговорност", добави Петкова. 

"Министерството на финансите трябва да поеме своята вина за късия срок на общественото обсъждане на представения законопроект", каза Александър Иванов от ГЕРБ-СДС. Той обаче увери, че преди второ четене ще бъдат направени промени. "Гарантирам, че няма да има решение на парламентарната група на ГЕРБ-СДС в ущърб на българските застраховани лица и решение, което да доведе до повишаване на "Гражданска отговорност" на непазарен принцип", увери депутатът. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ